Karadeniz Pet

Sadece bir erkek mi? Yoksa yavruyken bir erkek bir dişi mi?

Ataberk

Yeni Üye
Herkese merhaba daha yeni üye oldum.Sizlere sormak istiyorum sadece bir erkek mi alıyım yoksa bir erkek bir dişi mi alıyım (50) günlükken...Yardım ederseniz sevinirim.

Konuşturmak için alacaksan sadece erkek al.
Dişiye vereceği ilgiyi sana verir. Yalnız kalmasın diyorsan dişi de al yanına :)

Kendine bir arkadaş,dost,eğitmek,konuşturmak istiyorsan erkek al derim dişilerde eğitilir tabi eğitilmez diye bişey yok ama pek fazla konuşamıyorlar diye biliyorum karar senin :)

Eğiteceksen 1-2 aylık erkek al.Dişi alırsan emeline kolay kolay ulaşamazsın
Eğer çiftleştirme planın var ise bir dişi bir erkek al.Ve eğitmeye kalkma.Hem eğitilmezler hem de kolay kolay çiftleşmezler.

İlerde yavru yumurta hevesiniz varsa bence yavru bir dişi bir erkek alın hem korkak olmazlar.
yok tek kuş olsun diyorsanız yavru erkek alın
benim kuşlarım öyleydi yavruluktan aldım bir dişi bir erkek 1.5 yaşındalardı ama sahiplendirdim birbirleriyle ilgileniyolardı kafesten çıkarınca benide ihmal etmiyorlardı.

İlerde yavru yumurta hevesiniz varsa bence yavru bir dişi bir erkek alın hem korkak olmazlar.
yok tek kuş olsun diyorsanız yavru erkek alın
benim kuşlarım öyleydi yavruluktan aldım bir dişi bir erkek 1.5 yaşındalardı ama sahiplendirdim birbirleriyle ilgileniyolardı kafesten çıkarınca benide ihmal etmiyorlardı.
Her ikiside size alışıkmıydı

çok güzel bir konu bunu hep tartışmak istemişimdir 2010 a kadar 1 çift show jumbo kuşum vardı önce erkek almıştım 1,5 yıllık iken bize kerkinmeye başladı aşırı konuşkan birşeydi babam o zaman oğlum buna bi dişi al bize halleniyor bu dedi korkarak dişi aldım bize ilgiyi keser konuşmayı keser vs. diye ama umduğum gibi olmadı ilk kuluçkasında 5 yavru yaptı 4 ay kadar sonra ve hep dişisiyle konuşurken kur yaparken söylediğimiz kelimeleri söylemeye devam etti yavrular 40 günlük kadar oldu erkeği kafesten parmağı aldım çıkardım dışarı 5 dk kadar dişi bizi izledi artıık ona gel bişey olmaz mı dedi bunlardan sonra dişide uçup parmağıma kondu 2si bir süre oturdular sonrasında bi anda yavrular kapıya hücum etti önce ilk uçuş için korktular sonra anne babasının yanına uçup geldiler böyle kolumda 7 kuşla bir süre durdum sonrasında ev içinde koloni halinde uçuyorlardı omuz baş nereyi bulurlarsa oturuyorlardı çiftim sonra öldü şuanda tek Show jumbo erkek besliyorum hedefim yine 1.5 yaş gibi 1 yaşında dişi ile başgöz etmek.

Çift neden öldüğünü merak ettim üzüldümde anı olarak kalıcak belliki,vay be harbiden üzüldüm yav,neden okadar geç başgöz edesinizki geç olur sanki erken girin birazdaha

Çift neden öldüğünü merak ettim üzüldümde anı olarak kalıcak belliki,vay be harbiden üzüldüm yav,neden okadar geç başgöz edesinizki geç olur sanki erken girin birazdaha

2 sebebi var geç başgöz etmenin normal show kuşlar 7 aylık iken tam çiftleşme sağlıyabiliyor ama gelişimi kuluçka geçirdikten sonra duruyor erken çiftleşen dişilerde yumurta sıkışması ölümler görülebiliyor ve boylarında boyutlarında bir büyüme o saatten sonra olmuyor direk duruyor gelişimleri.1.5 yaşında kuş tam gelişimini tamamlamış olur erkek için dişi için 1 yaş civarı ideal bir yaş

kuşlar bizde yaklaşık 5.5 sene yaşadı yaklaşık olarak 7 ağız yavru verdiler.bahçemizde bir yer yaptım o zaman karamürsel de2 dönüm bir bahçemiz vardı yavrularıyla beraber yaşasın diye hatta 1-2 de yavrulara eş olsun diye başka kuşlarda koydum show ırklı un eleklerinde kullanılan elek telinden aldım yaklaşık olarak 25 metre kadar üstü dahil bahçenin bir bölümünü onlara tahsis ettim aşşağısı toprak etrafı un elek teli kaçmalarına imkanda yok elek telinide yaklaşık olarak 6 kat olarak her tarafı kapattım, güvenli olsun diye. yazın oraya koyuyordum hayvanlar doğal yaşasın diye toprağını yiyordu erik ağacının çiceklerini kiraz agacı çiçekleri kendi yemleri 2 sene her yaz ordalardı üstünüde yağmura karşıda kapatmıştım budama sonra ağaç dallarıyla bir gün sabah kontrole gittiğimde bir baktımki telin bir tarafı parçalanmış önce hırsız felan sandım hertaraf kan revandı. bahçede bekçide vardı onu uyandırdım sabah 7 diydi dahada gelincik yemiş hayvanları ozamana kadar sincap hariç yırtıcı bir hayvan görmedim bahçede gelincik vs. hiçbir şekilde. demekki oda onun nasibiymiş dedik artık öylece unuttuk.Bekçininde işinde son günü oldu tabi oda ayrı bir konu.

Güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz her muhabbet için geçerli olmalı sanırsam bu yaş ay olayı mesela benim dişim 6 aylık yuvalığı taksam sağlıklımı olur bilemedim kimi tak kimi takma diyor bayramdan sonra yuvalık siparişi vericem mdf,alışma süreci felan,birde erkekle çiftleşme gerçekleşir diye takmak istiyorum gerçi cerede kahve değil daha,Kuşlara sağladıgınız ortam çok güzelmiş fakat güvenliği yeterince yokmuş önceden aklınıza gelmedimi gelincik olayı heryerden sızıyorlar onlar illa giriyorlar dua etsin o bekçi onu yememiş üzüldüm kuşları acı olmuş geçmiş olsun:(

Son düzenleme:
Geri