petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Safkan orijinal muhabbet çiftinden ilk mutasyon renkli yavruları nasıl alıyorlar?

Konusu 'Üreticiler Platformu' forumundadır ve zeren tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. zeren

zeren New Member

Beğenileri:
    0
    Bu konuyu çok teknik olmasada genel olarak nasıl yaptıklarını merak ettim....

2. hulk42

hulk42 New Member

Beğenileri:
    0
    Yapay dollemeyle heralde cunku genleriyle oynuyolar

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. zeren

zeren New Member

Beğenileri:
    0
    Bugün biraz neti taradım bu konuda, Türkçe kaynaktan bulamadım ama ingilizce hazırlanmış bu linkte Beginner Guide to Genes, Mutations and Hybrids yazan mutasyon bilgisine göre hayvanların genlerine dışardan müdahale edilmiyormuş.

Aynı çift kuşu, mutasyon bir renk verene kadar defalarca çiftleştiriyorlarmış, iki tane aynı mutasyon renkten yavru çıkınca, sonra bu iki kardeşi kendi aralarında çiftleştiriyorlarmış..Aynı rengin devamını getirecek miktarda üretim sayısına ulaşınca bu renkten kuşları taşıyıcı olarak farklı renk mutasyonları için tekrar orijinal renkli olanlar ile çiftleştiriyorlarmış vs.

Genetikçi bir biyolog'un bu işi bilinçi/planlı hobi edindiğini düşünürsen,bu kadar çeşidin, dominant ve çekingen genler üzerinden çıkması normal gibi ama tabi bilinçsiz ellerde kardeşler rastgele üretilirse hastalıklı/engelli kuşların üretilip piyasaya sürülmeside çok normal..

Sorun olacak kuş edinmek istemiyorsan, daima orijinal renklere yakın kuş edineceğiz yada üreticisini çok iyi tanıyıp bilezikli çalışıyor olmasına özen göstereceğiz demektir bu....

Sayfayı Paylaş