Karadeniz Pet

Safkan orijinal muhabbet çiftinden ilk mutasyon renkli yavruları nasıl alıyorlar?

zeren

Meraklı Üye
Bu konuyu çok teknik olmasada genel olarak nasıl yaptıklarını merak ettim....

Yapay dollemeyle heralde cunku genleriyle oynuyolar

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bugün biraz neti taradım bu konuda, Türkçe kaynaktan bulamadım ama ingilizce hazırlanmış bu linkte Beginner Guide to Genes, Mutations and Hybrids yazan mutasyon bilgisine göre hayvanların genlerine dışardan müdahale edilmiyormuş.

Aynı çift kuşu, mutasyon bir renk verene kadar defalarca çiftleştiriyorlarmış, iki tane aynı mutasyon renkten yavru çıkınca, sonra bu iki kardeşi kendi aralarında çiftleştiriyorlarmış..Aynı rengin devamını getirecek miktarda üretim sayısına ulaşınca bu renkten kuşları taşıyıcı olarak farklı renk mutasyonları için tekrar orijinal renkli olanlar ile çiftleştiriyorlarmış vs.

Genetikçi bir biyolog'un bu işi bilinçi/planlı hobi edindiğini düşünürsen,bu kadar çeşidin, dominant ve çekingen genler üzerinden çıkması normal gibi ama tabi bilinçsiz ellerde kardeşler rastgele üretilirse hastalıklı/engelli kuşların üretilip piyasaya sürülmeside çok normal..

Sorun olacak kuş edinmek istemiyorsan, daima orijinal renklere yakın kuş edineceğiz yada üreticisini çok iyi tanıyıp bilezikli çalışıyor olmasına özen göstereceğiz demektir bu....

Geri