Karadeniz Pet

sağlıklı kuşların kanat uçları neden kanar?

nihal_goksu

Meraklı Üye
başlıkta okuduğunuz gibi yeşilli sarılı çiftimin dişisinin özellikle kanat uçları kanıyor.yemlerine ruşeym katınca uçma tüyleri kuyrukları uzadı baya güzelleştiler.ilk aldığımda da dişi de böyle bir problem vardı uçamıyordu.bu 2-3 aylık süreçte kuyruğu uçma tüyleri güzelleşti. kafesin içine bir şey düşmüştü. onu zor aldım tabi kuşlarda başladı kafesin içinde çırpınmaya.anlamıyorum hadi bana gelene kadar vitaminsizdi kanadı uzamadı vs şuan keyifleri iyi ama aynı sorun bi de salsam kan gölüne dönecek ortalık sanki.bunun harici dişinin başka bir problemi yok yemesi içmesi iyi.

başlıkta okuduğunuz gibi yeşilli sarılı çiftimin dişisinin özellikle kanat uçları kanıyor.yemlerine ruşeym katınca uçma tüyleri kuyrukları uzadı baya güzelleştiler.ilk aldığımda da dişi de böyle bir problem vardı uçamıyordu.bu 2-3 aylık süreçte kuyruğu uçma tüyleri güzelleşti. kafesin içine bir şey düşmüştü. onu zor aldım tabi kuşlarda başladı kafesin içinde çırpınmaya.anlamıyorum hadi bana gelene kadar vitaminsizdi kanadı uzamadı vs şuan keyifleri iyi ama aynı sorun bi de salsam kan gölüne dönecek ortalık sanki.bunun harici dişinin başka bir problemi yok yemesi içmesi iyi.

hekimlere en ortak başvurulan acil durumlardan biri, kırılarak kanayan kan tüyleridir. Vücuttaki tüm tüyler, büyürken dolu olan, büyüyünce de kanın kuruduğu bir kanal içinden akan kanla beslenirler.

Kanatları kesilen kuşlarda, yeni çıkan kan tüyleri, çevresindekilerden daha uzun olacağından kırılmaya karşı çok korunmasızdır ve kuş, kanatlarını çırptığı zaman ve bir şeye vurduğunda kırabilir.Daha az sıklıkla bir kuyruk tüyü veya daha küçük beden tüyü kanayabilir ve aynı tedavi yöntemleri bunlar için de geçerlidir.

Kan, kafesin yakınında duvarlara sıçratılabilir veya gövdesinin yan taraflarına bulaşabilir ama asla tek bir kırık tüyden ölen kuş olayına rastlanılmamıştır.

İzlenecek yol: Kuş, bir havluya sarılarak, nazikçe kanadı açılır ve büyük uçuş tüylerinin köklerini meydana çıkarmak için kanadın kenarının altındaki küçük tüyler aralanır. Bir kan tüyü, pembe veya çok koyu bir damara sahiptir, olgun tüy damarları ise şeffaftır ve içi boştur.
Kanayan bölgeye, kan durdurucu toz, un veya mısır unu/nişastası uygulanır. Bu kanama bölgesi; deriden dışarı çıkan ve zorlukla görülebilen küçücük bir uç olarak veya yaralanan tüyün damarının sonunda görülebilir.
Eğer kanama durdurulursa, kuş kafesinde sakin ve sessiz dinlendirilmelidir.
Hiçbir fazla kanama yoksa ve kuş normal hareketliliğini sürdürüyorsa bir hekim tedavisine ihtiyaç duyulmayabilir.
Eğer kuş kafes tabanına inerse veya kanama tekrar ederse bir hekim kırık tüyü çekmek zorunda kalabilir. Kanama çok fazla değilse bu gene de acil bir durum değildir, bundan dolayı gecenin yarısında acil müdahale için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. (ALINTIDIR)

bilgileriniz için teşekkür ederim ama bendeki dişi çok heyecan yaptığı için böyle uğraşıcam sanırım.yine de dediğiniz gibi havlu ile alıp kanatlarındaki kanı tamponla alıp gidermek lazım.

Geri