Sağlıklı Muhabbet Kuşu Yavrularının Dışkıları (KBA) Bayram Akyıldız 0545 323 65 97

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  SAĞLIKLI MUHABBET KUŞU YAVRULARIN DIŞKILARI

  Muhabbet kuşu yavrularının damızlıklar tarafından düzenli beslenmesi ve yavruların sağlıklı olduğuna dair dışkılarından yola çıkabiliriz .. Muhabbet yavrularında yine gözlemlerime ve tecrübelerime dayanarak tespit ettiğim bilgileri siz muhabbet kuşu besleyen ve üreten dostlarla paylaşmak istedim..

  Muhabbet kuşu yavrularında en önemlisi damızlıkların bakımları ve sağlık durumları damızlıkların bakımı ne kadar ihtiyaçlarını karşılarsak okadar sağlıklı olurlar ve sağlıklı yavrular verirler . Muhabbet kuşlarımızın yediği besinler besin değerleri az çok bilgimiz var genelde verilen yemler, mamalar , içtikleri sular bulundukları havadar temiz bir ortam bunların hepsi hem damızlıklarımızın hem de verdikleri yavruların sağlıklı olmasının büyük bir etkisidir.

  Kuluçka döneminde olan damızlıklar çok hassastırlar özellikle ilk kuluçka döneminde mümkün olduğu kadar rahatsız edilmemelidir. Yavrular çıktıktan sonra bu rahatsızlıktan dolayı yavrulara fazla ilgi göstermeyebilirler bu sebepten dolayı yavruların gelişimi zayıf olur ve ölebilirler..

  YAVRULARIMIZIN SAĞLIKLI GELİŞTİĞİNİ NASIL ANLARIZ

  Yumurtadan çıkan yavrular ilk üç gün çok önemlidir bazı damızlıklar acemi olduğundan doyuramayabiliyorlar . Damızlıklar en az yavrular 7 ile 12 günlük olana kadar yediklerini mama olarak kusarlar kustukları mamalar sulu bir şekilde yavruların ayakları üzerinde durmasını sağlar bu süreç içerisinde yavrular ince pamuk tüylerini çıkarmaya hazırlanırlar . Sağlıklı yavrularda ilk önce vücudunun her yerinde pamuk gibi tüylerin çıkması gerekir bu kuşunuzun sağlıklı bir şekilde beslendiğine işarettir.. Yavrular bu süreçten geçtikten sonra damızlıklar yedikleri besinleri gursakların da katı olarak kusmaya başlarlar ve yavruların bu süreçten sonra ana tüy fitilleri çıkarmaya başlar. Damızlıkların bu süreç içerisinde yavrular büyüdükçe daha çok yavrulara bakmaya başlarlar ve bazı damızlıklar düzgün beslenemedikleri zaman zayıf düşebilirler o yüzden mama yem takviyesi ve çabuk sindirilebilen gıdalar verilmeli damızlıklar yavrulara kusurken kolay kusabilmeli ve zorlanmamalılar..

  Hızla büyüyen yavrular ana tüyleri çıkarmaya başladığı zaman renkleri belli olmaya başlar sağlıklı olduklarını ve düzenli bir şekilde beslenip büyüdüklerini gerekirse dışkılarından gerekirse tüylerin canlılığından gereksede kuşunuzun ayak ve vücudundaki derisinden birde en önemlisi ise bazı yavrulara mama veren damızlıklar yavrulara bol miktarda kusarlar bazı mama kalıntıları yavruların üst gagasına yapışır orada kalır ve zararlı bakteriler oluşup yavrularınız hastalanabilir .

  Bunu nasıl anlarız ???

  Yavrularda genelde bu tarz durumlarda en belirgin özellik solunumla başlar alt gaga altı sağ ve soldaki bölümde çıplak bir bölge vardır o bölgenin morarması ve şişmesi durumunda ilerleyen zamanlarda gözlere kadar şişebilir yavrunuzda rahatsızlık başladığının örneğidir. Bu durum birde damızlıklar yavrulara katı kustukları zaman da görülebilir (yavruların gursaklarındaki su oranının) yetersiz olduğunun ispatıdır. Bu tarz yavrularda derileri morarak gursakları taş gibi dolu bir şekilde ölürler. Soğuk ortamlarda üretim yapıp yuvalık zemininden damızlıkların yavruların üstüne yatamamasından dolayı yavrular ayaklarından çektikleri soğuğu bağırsakların bozulması ve morarması durumunda yavrular sırf su sindirirler ve aynı şekilde yavrular gursakları tok bir şekilde ölebilirler veya bazıları kurtulsa da bu seferde o yavruların tüylerinin aşırı bir şekilde bozuk çıkmasına neden olur.

  Muhabbet kuşu üretim aşamalarım sırasında sizlerle sağlıklı bir yavrunun gursakları dışkılarının ve çıplak sağlıklı bir yavrunun deri yapısını çekip sizlerle paylaşmak istedim ..

  BU YAZMIŞ OLDUĞUM YAZI SADECE GÖZLEMLERİM SONUCU EDİNDİĞİM TECRÜBELERE DAYANARAK YAZILMIŞ BİR YAZIDIR ..SİZ DEĞERLİ ÜRETİCİLERİ BUNCA ZAMANA KADAR EDİNDİĞİM TECRÜBELERİMİ PAYLAŞMAYA VE ELİMDEN GELDİĞİ KADAR SAYGI ÇERÇEVESİ İÇERİNDE SİZE LAİK OLMAYA ÇALIŞTIM. İNŞALLAH İLERLEYEN ZAMANLARDA EDİNDİĞİM DİĞER TECRÜBELERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK NASİP OLUR. BENİ BURALARA KADAR SİZİN DESTEĞİNİZ SAYESİNDE GELDİM SİZ ELİNİZDEN GELENİ HALA YAPIYORSUNUZ BENDE SİZLERİN SAYESİNDE EMEK VE ÇABA GÖSTEREREK EDİNDİĞİM TECRÜBELERİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM ..

  SİZ TÜM KANATLI SEVERLER HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDER SAYGILARIMI SUNARIM
  HERKESİN ÜRETİMİ BOL BEREKETLİ OLMASI DİLEĞİYLE..

  gursakta yemve su oranı olması gereken
  [​IMG]

  sağlıklı yavruların deri renkleri
  [​IMG]
  [​IMG]

  sağlıklı büyüyen yavruların dışkıları
  [​IMG]

  sağlıklı bir yavrunun tüy kalitesi ve pamuk tüyleri
  [​IMG]
   
 2. armand0
  Gizli

  armand0 Guest

  Çok güzel ve faydalı bir makale eline sağlık kardeşim
   
 3. gelsene33
  Gizli

  gelsene33 Guest

  konuyu hortlattım ya bu bilgiyi bulunca bende benim yavruların dışkılarına baktım ve benim yavruların dışkıları siyaha yakın renkteler kahverengimsi bişey yani bi arkadaşım gördü dediki senin anaç kuşunun kendisinden gelen bi rahatsızlık yavrularada bulaşmış dedi doğrumudur ne hastalığıdır bu bilen tedavisi olan varsa paylaşabilirmi arkadaşlar.. Hemen veteriner demeyin acil ölümcül bi hastalık değil bu anladığım kadarı ile sadece gen olarak bulaşıcı bi rahatsızlık sürekli yavrular bu şekildemi olacak acaba :S
   

Sayfayı Paylaş