Karadeniz Pet

Sakat yavru

• Konbuyu başlatan Murat Aksan
  • Başlangıç tarihi
M

Murat Aksan

Guest
arkdaşlar yavru kusun ayağı kırıldı uçarken bir yerlere çarptı Galiba.
zor yuruyo. Yapıcak bişi varmı?

şişlik morluk falan varmı? veya ayağını hiç elledinmi,ellerken çığlık atıyormu

Ayağını kısa kibrit çöpleriyle sabitleyebilirsiniz, bu tür durumlarda mutlaka veteriner kontrolü şarttır ama böyle bir imkanınız şuan yoksa kuşunuzun ayağının kırık olduğu kısmın iki tarafına tahta parçası gibi sert bir cisim koyup sıkıca sarmalısınız. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken kuşunuzun eklem bölgelerinin hareket kabiliyetini kaybetmemesidir.Bir süre kafesteki tünekleri çıkar ve kuşunuzun yem ve suyunu kafesin dibinden yiyip içmesini sağlayın.Ve mutlaka en kısa zamanda bir veterinere gösterin ilaç verir belki.

Ayağını kısa kibrit çöpleriyle sabitleyebilirsiniz, bu tür durumlarda mutlaka veteriner kontrolü şarttır ama böyle bir imkanınız şuan yoksa kuşunuzun ayağının kırık olduğu kısmın iki tarafına tahta parçası gibi sert bir cisim koyup sıkıca sarmalısınız. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken kuşunuzun eklem bölgelerinin hareket kabiliyetini kaybetmemesidir.Bir süre kafesteki tünekleri çıkar ve kuşunuzun yem ve suyunu kafesin dibinden yiyip içmesini sağlayın.Ve mutlaka en kısa zamanda bir veterinere gösterin ilaç verir belki.

Hocam bu ayağını sarma işini biraz daha detaylı anlatırmısın

İnternetten bulduğum bazı bilgiler notlar umarım işinize yarar,benim başıma gelmediği için ayrıntılı bilmiyorum.Geçmiş olsun umarım düzelir.
tuc1c.jpg

tuc1v.jpg

tuc2d.jpg

tuc2p.jpg

tuc37.jpg

tuc3y.jpg

tuc4p.jpg

alıntı yazılar; ''Benim geçen ay mubişimin bacağı kırılmıştı.
Ben hamur sardım ve üstüne yara bandıyla kapladım.
Gerçekten kuş hamuru sökene kadar iyileşti.(1 hafta)
Açmak için ılık suyla yıkamanız yeterli.
Böyle durumlarda denemenizi tavsiye ederim.
İnşallah böyle birşey hiç kimsenin başına gelmez.''
...................................................................
''kuşu önce fazla hareket edemeyeceği biyere al .sonra ayağının boyunda 2 ince karton kes kırığı ortalıcak şekilde ön ve arkasına koy elektirik bandıyla sar etrafını en geç 10 günde kaynar istersen kalsiyum takviyesi yapabilirsin.
(denenmiştir)''
....................................................................
''benim kuşum vardı ilk güvercinimdi babam tedavi etti kirbit çöpüyle hemde kirbit çöplerini parmakları hizasında kes yarabandı ile muntazam br şekilde yapıştır ayak kaynar bu şekilde ve iyileşir
(bu arada tam 7 senelik kuşçuyum''
....................................................................
''iki yöntemde uygundur yani denmek istenen kırık kemiklerin hareketlerinin önlenmesi seklinde normal (ne cok sıkı ne cok gevsek ) sarılmasıdır kendimden biliyorum kemikler cok az bir oynama olsa bile dokular kopuyo ve kaynama gerceklesmiyo öncelikle sakin bir yere ayır kusunu 10 gün ayrı kalsın ancak günes görmeyen bir yer olmasın en büyük kalsiyum güneştir ve güzelce sar kırık ayagı kendiliginden kaynar kusta da denenmiştir horozdada merak etme 1 hafta 10 güne birsey kalmıyor ek kalsiyuma ilacına pek gerek yok günes alsın yeter''
...........................
KIRIK VE KANAMALAR :

Ayağı kırılan kuşa pamuk takviyeli bilezik takılarak kuşun kırık ayağı alçıya alınır. 10 gün içinde ayağın kaynadığı ve kırılan ayağın hiç aksamadığını görürsünüz. Bazı yetiştiriciler kırılan ayağa bant saramaya çalışırlar, hem zordur hem de yanlış kaynamalara sebep olur.
Muhabbet Kusu Hastaliklari Ve Cözümleri - hayvanbilgi - Blogcu.com

Geri