Karadeniz Pet

Sakatlanan Kuşumun Son Durumu

siyahi

Meraklı Üye
Dün akşam bir başlık Altında sakatlanan kuşumun durumunu anlatıp yardım istemiştim. Ilgilenen tüm arkadaşlarımdan Allah Razı olsun, teşekkür ederim. Bu sabah bir veterinere götürdüm. El ile ve gözle muayene etti, Parçalı kırık olduğunu söyledi ve atel sardı. Eski haline dönemez topal kalır dedi. İçim rahat etmedi daha sonra başka bir yerde başka veterinere götürdüm. Röntgen Çekildi, Allahtan Parçalı kırık değilmiş, normal tek yerden kırık varmış. Hemde ilk götürdüğüm veteriner yanlış yerden atel sarmış, kırılan yer ayak değil bacağın üst kısmıymış. Yani baldır kısmı diyeyim. Pipete benzer kısa bir plastik geçirip sardı, bir ay kalacak dedi. Kafes tellerine tırmanmaya çalışmamalı, bir kutunun içinde besleyin bir ay dedi. Bende aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi kafesin etrafına kartonla kapattım. Hareket alanını biraz daralttım.
Bundan sonraki bir aylık süreç içinde nasıl bakmalıyım düşüncelerinizi yazar mısınız? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan varmı aranızda ?

Bu da Röntgen Görüntüsü

Son düzenleme:
öncelikle geçmiş olsun. daha önce bende buna benzer bi vaka ile karşılaştım. benim kuşun bacağı tam ortadan kırılmıştı. kendim alüminyum bir boruyu keserek bacağı atelledim. yaklaşık bir ay sonra ayak tamamen iyileşti. sizin kuşunuzda iyileşir sıkıntı yapmayın. tekrar geçmiş olsun.

öncelikle geçmiş olsun. daha önce bende buna benzer bi vaka ile karşılaştım. benim kuşun bacağı tam ortadan kırılmıştı. kendim alüminyum bir boruyu keserek bacağı atelledim. yaklaşık bir ay sonra ayak tamamen iyileşti. sizin kuşunuzda iyileşir sıkıntı yapmayın. tekrar geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim, Allah Razı olsun. Peki bir ay boyunca kafesten çıkmayacak, tellere falan tırmanmayacak. Ama kuş iyice strese girip kendine zarar vermez mi. Bir ay böyle nasıl geçecek. Bir ayın sonunda kireçlenme gibi bir sorunumuz olur mu?

geçmiş olsun. 2. veterinere iyiki de götürmüşsünüz. inşallah eskisi gibi basabilir ayağına.

Geçmiş olsun [MENTION=12575]siyahi[/MENTION], tez zamanda düzelir inşallah. İkinci yere götürerek en doğrusunu yapmışsın. Nerede acaba bu 2. veteriner? 1. veterineri de söyle onunla bi konuşalım. :)

Ikinci götüdüğüm Bandırma'da, Ferma-vet isimli bir klinik. Ilk götürdüğüm ise Gönen'de.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:47 -->-> Daha önceki mesaj 22:43 --

geçmiş olsun. 2. veterinere iyiki de götürmüşsünüz. inşallah eskisi gibi basabilir ayağına.

Teşekkür ederim. İnşaallah eski sağlığına kavuşur.

bence kuşun etrafındaki karton kutuları kaldırın. benim kuş salma içindeydi. kırık olmadan önce nasıl yaşıyorsa sonrasında da herhangi bir müdahalede bulunmadım, önceki gibi kafesin içinde serbest bıraktım. kartonlardan dolayı kuşunuz etrafı göremediği için strese girebilir. kuş zaten ayağında acı hissederse tellere tırmanmaz. benim kuş ayağı kırık olduğu halde hem uçuyor hem de tünekte durabiliyordu. sadece kırık ayağı üzerine basmıyordu. daha sonraları ayak iyileşmeye başladığında yavaş yavaş basmaya başladı. tüneğe kırık ayağıyla tutunmaya başladığında ateli çıkardım. tamamen iyileşmişti. başkada bi sorun görmemiştim.

bence kuşun etrafındaki karton kutuları kaldırın. benim kuş salma içindeydi. kırık olmadan önce nasıl yaşıyorsa sonrasında da herhangi bir müdahalede bulunmadım, önceki gibi kafesin içinde serbest bıraktım. kartonlardan dolayı kuşunuz etrafı göremediği için strese girebilir. kuş zaten ayağında acı hissederse tellere tırmanmaz. benim kuş ayağı kırık olduğu halde hem uçuyor hem de tünekte durabiliyordu. sadece kırık ayağı üzerine basmıyordu. daha sonraları ayak iyileşmeye başladığında yavaş yavaş basmaya başladı. tüneğe kırık ayağıyla tutunmaya başladığında ateli çıkardım. tamamen iyileşmişti. başkada bi sorun görmemiştim.

Ama abican, tırmanmaya Çalışıyor tellere. Ona engel olabilmek için koydum kartonları. En azından bir hafta kadar, kırık biraz kaynayana kadar dursa iyi olmaz mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:48 -->-> Daha önceki mesaj 22:57 --

Bir şey daha, suyuna devit-3 damlatayım mı sizce?

sorması ayıp kaç para masraf tutu inşalalh tez zamanada iyleşir

sorması ayıp kaç para masraf tutu inşalalh tez zamanada iyleşir

Çok değil abican, Kuş iyileşsin yeter. Veterinerine göre Değişiyor Ücretler. Donanımlı bir yere gidersen 50 - 60 lira civarı tutar sanırım.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İyiki ikinci yete götürmüşsünüz, iyileşebilecek olmasına sevindim. Allah acil şifalar versin.Etrafı görememesi sıkıntı olabilir.Bir süre sonra ya da arada kartonları çıkarıp değişiklik sunabilirsiniz. Bir de mamasına yumurta kabuğu ya da kalamar kemiği tozu eklemek belki biraz olsun süreci hızlandırabilir. Bence vitamin takviyesi şartta dediğiniz vitaminin bir farkı var mı bilgim yok. Sanırım D vitamini kemik gelişimini desteklediği için verildi. Ben kullanırdım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:26 -->-> Daha önceki mesaj 21:24 --

Yem yemesi nasıl yani iştahı var mı?

Çok üzüldüm. Geçmiş olsun. İnşallah tez zamanda iyileşir yavrucak. Bence bu dönemde onunla daha fazla ilgilenin konuşun, en azından gagasıyla oynayabileceği bir oyuncak verin bunalıma girmesin.

İyiki ikinci yete götürmüşsünüz, iyileşebilecek olmasına sevindim. Allah acil şifalar versin.Etrafı görememesi sıkıntı olabilir.Bir süre sonra ya da arada kartonları çıkarıp değişiklik sunabilirsiniz. Bir de mamasına yumurta kabuğu ya da kalamar kemiği tozu eklemek belki biraz olsun süreci hızlandırabilir. Bence vitamin takviyesi şartta dediğiniz vitaminin bir farkı var mı bilgim yok. Sanırım D vitamini kemik gelişimini desteklediği için verildi. Ben kullanırdım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:26 -->-> Daha önceki mesaj 21:24 --

Yem yemesi nasıl yani iştahı var mı?

Teşekkür ederim... İyileşicek Allah'ın izniyle ama eskisi gibi olur mu bilemiyorum. Veterinerin dediği şekilde Yaptım ama belki çıkartırım bir kaç gün sonra.
Dediğiniz gibi yeminin içine kalamar tozu kattım. Devit 3 kemik Gelişimi için faydalı olur.

Gündüz hiç yememiş, şimdi yem Yemeye başladı. Hiç ötmüyor neşesi yok

Rica ederim.E haliyle durgun olur. Neyse elinizden geleni yapıyorsunuz, inşallah o da toparlar.

Kusun ne kadar korktugu gözlerinden belli... Gecmis olsun . Insallah eski sagligina kavusur. O kadar masum hayvanlarki onlara hic birsekilde zarar gelsin istemiyorum. Cektigi acilara fazla dayanacak kadar güclü degiller.

cok gecmis olsun.. en kisa zamanda duzelir insaallah.. dediginiz gibi strese girmemesi icin acaba akvaryum gibi etrafi cam olan birseyin icinemi koysaniz en azindan etrafi görurdu... tekrar cok gecmis olsun..

Geçmiş olsun. En kısa zamanda eski haline döner inşallah.

abi gecmiş olsun veterinerde olsa anlamıyorsan yolla vatandası üc kurus kazancam diye dilsiz hayvanın hakkına girmek cok yanlış . iyiki ikinci bi veterinere gitmişsiniz .ben söyle bişi diyecem bu vatandaş zaten ucamıyor demi şuan . ucmaya niyetlenecegini sanmıyorum . kafesten ziyade acık biyerde besleyemezmisin misal bi karton , kucuk bi legen gibi birşey de ola bilir . yemi ve suyu onune koyarsın
ama ucmaya yöneliyorsa bişey diyemicem abi . tekrar cok cok gecmiş olsun . inşaallah iyileşir .

Geri