Karadeniz Pet

salma + hindistan cevizi yuvalık

ihsangencer

Yeni Üye
merhabalar,
ölçüler 50x42x35 cm
mevcut kafes küçük geldiği için ilk salma denemesi
iş henüz bitmedi, çevresi ince plastik çit olacak
suluk ve kum vs direk tarafına gelecek, tava ve tünekler için biraz daha çalışmam gerek.
bulduğum en büyük hindistan cevizi buydu, temizlik işini pratikleştirmek için geniş bi kapak yaptım. şimdilik çok nemli kuruyacaktır.
4 mm mdf yetersiz kaldı çok esniyor, şimdilik değişmeyecek, kenarlardan biraz daha güçlendirebilirim. bir yolunu bulup iç tarafa uzayan vidaları kesmem gerek
bol selamlar

Son düzenleme:
neden hindistan cevizi ? kuşlara bildigin eziyet vericek içinde yatarken sıkısıp kalacak 2 tane yetişkin kuş içine girdigini düsün 3 4 tanede yavru olursa nasıl olcak bu iş ?

bencede hindistan cevizi yuvalık biraz sıkıntı olabilir

neden hindistan cevizi ? kuşlara bildigin eziyet vericek içinde yatarken sıkısıp kalacak 2 tane yetişkin kuş içine girdigini düsün 3 4 tanede yavru olursa nasıl olcak bu iş ?

bencede hindistan cevizi yuvalık biraz sıkıntı olabilir

merhabalar, biraz dar ama çok doğal bi eğimi var. 20x18 yuvalık gereğinden fazla büyük değilmi yuvanın içinde yumurtalar ve yavrular küçük kalıyor, dişi çok uğraşıyor yumartaları toparlamak için, yavrular da bir köşeye sıkışıp duruyor.

merhabalar, biraz dar ama çok doğal bi eğimi var. 20x18 yuvalık gereğinden fazla büyük değilmi yuvanın içinde yumurtalar ve yavrular küçük kalıyor, dişi çok uğraşıyor yumartaları toparlamak için, yavrular da bir köşeye sıkışıp duruyor.

kuşlarınızın kuyrukları hep yamulacaktır hiç gerek yok bence boştan yere kuşlara eziyet yinede siz bilirsiniz

ortalama kuş bir 19 cm dir ztn.

bendede bir yuvalık vardı büyük ebatlarda dedim bu papağnlar için heralde kestim biçtim 20x19 şekline getirdim şimdi bakıyorum keşke kesmeseymişim diyorum dar olmuş

Son düzenleme:
Fikrimizi sordunuz. Bence eziyet. Sonuçta mezar gibi bir yere sokmaya gerek yok. Kuşlar orada üreyip yavru verecekler. Empati yapın siz olsanız öyle bir yerde rahat edermisiniz. Ben kuşlarımı bu bakış açısı ile yapıcaklarımı yapıyorum.

bencede hiç gerek yok siz alın normal yuvalık folluklu takın rahat rahat hayvanlar içinde dursun

Çok yaratıcı olmuş, ancak dar olacak ve strese neden olacaktır.

Farklı şeyler denemek önemli tabiki.
Fakat şunu gözardı etmeyin, temiz ve kullanışlı
Olması gerekir. Bu konuda pek iyi olmamış sanki.
keyifli hobiler olsun.

Kardeşim herseyi güzel de
cevuzden yuvalık yaratıcı
fakat kullanışsız
elinden iş geliyor
yap bi yuvalık

Arkadaşım herkesin de dediği gibi çok küçük ve salma bit , pire oluşturabilir çünkü tahtadan olduğu için heryeri dikkatli kullanman lazım ve temizliğe önem vermelisin.

Herşeyi geçtim yaptığınız kafesin kenarlarında çivilerin ve vidaların sivri uçları var kuşlarınıza zarar verebilir onlar bize doğanın hediyesi

Kardeşim herseyi güzel de
cevuzden yuvalık yaratıcı
fakat kullanışsız
elinden iş geliyor
yap bi yuvalık

Arkadaşım herkesin de dediği gibi çok küçük ve salma bit , pire oluşturabilir çünkü tahtadan olduğu için heryeri dikkatli kullanman lazım ve temizliğe önem vermelisin.

Herşeyi geçtim yaptığınız kafesin kenarlarında çivilerin ve vidaların sivri uçları var kuşlarınıza zarar verebilir onlar bize doğanın hediyesi

arkadaşlar eleştiriler çok doğru yönde dikkate alıyorum, temizlik için tava, sivri uçlar için köşebentleri içten atmayı düşünüyorum. yada sivri uçlar için iç tarafa 3mm dekota (forex) destek yapabilirim. cevizden yuvalık çok yaygın.

[YOUTUBE]watch?v=3AmGCRbVL8Y[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]watch?v=_SPzY0tkB28[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]watch?v=_6YvPfl287E[/YOUTUBE]

herkese merhabalar, gecikmeli de olsa proje bitmek üzere, alt bölüme tül yerine 10 - 15 cm ince pleksiglas malzeme yapıcam. hem üst hem yandan kapak açtım, çiftim yeni henüz yuvaya girmiyor, birbirlerini kaşıyolar ve yem veriyolar, mavi geldiğinde ağır ishaldi biraz biraz düzeliyor

[YOUTUBE]watch?v=Rt3uQ-DIPbE[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]watch?v=OgepC7QsEWA[/YOUTUBE]

Son düzenleme:
yaptığınız tahta nedir nerde bulabilirim kac tl olur acil cvplarsanız sevinirim

Hint bülbül ü için ideal belki
bide şu açıdan düşün
anna yuvaya yapmazda
Yavrular oraya dışkısını
nasıl temizleyeceksin bunları hesapla

kullandığın tahtanın adı nedir nerden temin edilir fiyatı nedir

Tabikide doğal olan herşey çok güzel lakin o hindistan cevizi uygun değil.Bir çiftin 5 yumurta yaptığını düşün o yavrular en az 35 gün yuvada kalacaklar,yani bırak 5 yavruyu 2 yavru bakması bile zor olacak
Kolay gelsin

Ustam güzel bir düşünce olmuş.
Fakat kuluçka döneminde dışkı sorununu nasıl halledeceksiniz acaba?
Ve muhabbet kuşu yerine ispinoz ve kanarya türlerinde daha güzel ve kullanışlı olabilir diye düşünüyorum.
Fakat fikir yine de güzel. :)
Hayırlısı olsun.
Ayrıca, bence yuvalık girişinin altından küçük bir tünek ekleyin ve büyük 2 tüneği de gerekli boyutlarda kesip yuvaya paralel biçimde koyun derim. Bu durumda hem suluk açısından hem de uçma payı açısından iyi olacaktır.