Karadeniz Pet

Salma Kafes için önerileriniz ?

Kkale71

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar bende siz değerli üreticiler gibi hobi amaçlı muhabbet yetiştirmek istiyorum.Müstakil evde oturduğum için yeterli alanım var ve geniş bir salma kafes yapmayı düşünüyorum.soruma gelecek olursak salmaya 2 çift jumbo , 2 çift Çekoslavak , 2 çift hollanda ,2 çift ingiliz vs atmayı düşünüyorum tahmini 16 ile 18 adet kuş atmayı planlıyorum ve tahmini olarak bana kaç tl ye mal olur.Bütçem 700- 900 Tl arası.Ankara ve Kırıkkale'de üreticiler varsa kuşları seçerek almak isterim yardımcı olursanız sevinirim.

O para jumbo çiftlere yetmez...ya jumbodan vazgeçmelisiniz....ya da bütçe arttırmalısınız...

Peki bu kadar toplu halde bir kişiden alsam indirim yapan olurmu acaba ?

Ufak bir matematik yaparsak 900 tl olduğunu düşünürsek 18 kuş alacaksanız kuş başına 50 tl gibi bir rakam düşüyor. Bu fiyatla seçim yapmayı bırakın ingiliz bile zor bulursunuz malesef. Yanlış anlamayın bilgi amaçlı söylüyorum.

Ufak bir matematik yaparsak 900 tl olduğunu düşünürsek 18 kuş alacaksanız kuş başına 50 tl gibi bir rakam düşüyor. Bu fiyatla seçim yapmayı bırakın ingiliz bile zor bulursunuz malesef. Yanlış anlamayın bilgi amaçlı söylüyorum.

estağfurullah dediğiniz gibi biraz bütçeyi arttırmam gerek ama bütçem bu kadar o yüzden bu sayıyı 10 adete düşürürsem şimdilik olur gibi heralde ileridede sayıyı arttırırım.

salmaya değişik boyutlardaki kuşları atarsanız yavrularınızında anne babası belli olmaz.yani show kuş diğer minyatür kuşlarla eşlesebilir.salma üretimi için aynı irilikteki kuşlar seçmeniz daha iyi olacaktır.yada farklı üretim kafesleri tercih edebilirsiniz.

Selamın aleyküm öncelikle hayırlısı olsun sağlam bi iki çift kuş alarak kendiniz cogaltabilirsiniz bence acele etmeyin

salma üretiminde cins çiftler siz atsanız da o kuşlar kafalarına göre eş tutacaktır. benim acizane önerim;
kuşlara karar vermeden önce ilk olarak salmanızı tamamlayın. daha sonra üreticilerden iri cins yavrulardan toplu alırsanız tanesi 25 lira gibi rakamlara düşebiliyor. kuşları yavrudan atın salmaya. yavruluk sayısı salmadaki dişi sayısından fazla olsun. meselea 15 dişi varsa en az 17-18 yavruluk koymalısınız ve mümkün mertebe aynı yüksekliklerde olsunlar. (yüksek yuva hayvanlarda içgüdüsel olarak üstünlük ve güvenlik demektir).
8 erkek için en azından 10 dişi atmalısınız salmaya. bu tarz şeylere dikkat ederseniz görsel bir şölene dönüyor. ayrıca yavrudan almanız da kuşların ortama adaptasyon problemini kaldırır.

Bu işe yeni basliyorsaniz ilk olarak salma uretimine yonelmeyin.
Çünkü salma uretimi iyi bir bilgi birikimi ve tecrübe ister.
Oncelikle çift cift kafeste üretimi deneyin.
yok ıllaki salma uretimi isterseniz karışık boy kuşlar
yerine tek boy kuşlar toplayın. Üreticinin yavru kizmasi boyutunda
kuslarini alirsaniz başarı sağlarsınız. Bakıcı yönü güçlü olan
kuşları temin etmeye çalışın.

Bu işe yeni basliyorsaniz ilk olarak salma uretimine yonelmeyin.
Çünkü salma uretimi iyi bir bilgi birikimi ve tecrübe ister.
Oncelikle çift cift kafeste üretimi deneyin.
yok ıllaki salma uretimi isterseniz karışık boy kuşlar
yerine tek boy kuşlar toplayın. Üreticinin yavru kizmasi boyutunda
kuslarini alirsaniz başarı sağlarsınız. Bakıcı yönü güçlü olan
kuşları temin etmeye çalışın.

Kafeslerde üretim zaman alacağını düşünüyorum ve bakımı zahmetli gibi internetten okuduğum yorumlar kadarıyla.Ben fazla kuş beslemek istediğim için salma üretim daha kolay gibime geliyor ve eş tutturma sıkıntısı çekmem diye düşünüyorum

Daha önce tecrübeniz varsa, üretim ile ilgili olur.
yoksa salma uretiminde sıkıntı yaşarsiniz.
Karar sixin tabiki

arkadaşlar birde şöyle bi sorum olacaktı salmaya kuşları yavru ikenmi yoksa 2-3 yaşında olanlardan mı koysam herhangi bir sıkıntı olurmu ?