Karadeniz Pet

Salma Kafes önerisi

Hasan KURT

Yeni Üye
Evim için Resimdeki gibi dekoratif bir salma yaptırmak istiyorum. Salmanın sadece üst kısmı tel olacak yanların cam olmasının bir sakıncası var mıdır ? Penle kaplı balkonda üretim yapanlar kuşların cama çarpması gibi sorunlarla karşılaştı mı acaba? Cam yaparsam kuşların çarpmaması için ne yapabilirim ?

Cam kullanmayın, hava sirkülasyonu önemli ve kuşlar tek tüneklerde durmuyor uçuyor oynuyor tellere tırmanıyor. Cam olacağına arkası ve kenarları ahşaptan olur önüne büyük bir öntel yaparsınız.
Ya da böyle:
http://www.antalyakanarya.com/mkportal/modules/reviews/images/a_94.jpg

http://imgs.elookat.com/ilan/foto/2/551-jpg-98-1386.jpg

http://img.webme.com/pic/k/kuscuusta07/salma113.jpg

Kenar tellerini isterseniz bundan yapabilirsiniz:

http://www.ilanbir.com/wp-content/uploads/classipress/1264538353-8.jpg

veya bunun küçük olan versiyonu

http://www.ascit.com.tr/Resimler/Urunler/HPIM6346.JPG

Bendede var birtane boyle temizlemek zor .d

Cihat bey salmanın üst kısmı tamamen tel olacak bunun hava sirkülasyonu için yeterli olacağını düşünüyorum. Görüldüğü gibi salma büyük içerisine rahatça uçabilecekleri doğal ortamlarını oluşturmaya çalışacağım. Bitmiş hali aşağıdaki resimdeki gibi gerekirse havalandırma sistemi de düşünürüm tek sıkıntım camları fark etmeyip çarpmaları

Camları farketmeyecekler doğal olarak. Hadi pencerenin önüne koyarız onlar gagalarını ve vücutlarını değdirip anlarlar bi' yerde ama salmada durum böyle olmayacaktır sağa uçmasalar sola uçacaklardır sola uçmasa karşıya.. Üst tarafın açık olması hava sirkülasyonu için yeterli olduğunu düşünmüyorum hamsterlarda bile kafes öneriliyor. En basidinden hayvan dükkanlarında -hiç karşılaştınız mı bilmiyorum- 4 tarafı cam ile kaplı kedi köpek muhafaza yerlerinde bile azıcık eğildiniz hatta yanına yaklaştığınız zaman bile yoğun ve çok kötü bir koku sizi karşılıyor. Bence ön ve yanlar da tel veya sadece öntel, yanlar da pvc gibi olmalı.

Camları farketmeyecekler doğal olarak. Hadi pencerenin önüne koyarız onlar gagalarını ve vücutlarını değdirip anlarlar bi' yerde ama salmada durum böyle olmayacaktır sağa uçmasalar sola uçacaklardır sola uçmasa karşıya.. Üst tarafın açık olması hava sirkülasyonu için yeterli olduğunu düşünmüyorum hamsterlarda bile kafes öneriliyor. En basidinden hayvan dükkanlarında -hiç karşılaştınız mı bilmiyorum- 4 tarafı cam ile kaplı kedi köpek muhafaza yerlerinde bile azıcık eğildiniz hatta yanına yaklaştığınız zaman bile yoğun ve çok kötü bir koku sizi karşılıyor. Bence ön ve yanlar da tel veya sadece öntel, yanlar da pvc gibi olmalı.

yorumlarınız için teşekkür ederim. Profesyonel üretici değilim sadece hobi amaçlı üretim yapacağım bu salmaya 2 ve ya 3 çift düşünüyorum yine de koku olur mu acaba ?

yorumlarınız için teşekkür ederim. Profesyonel üretici değilim sadece hobi amaçlı üretim yapacağım bu salmaya 2 ve ya 3 çift düşünüyorum yine de koku olur mu acaba ?

Eğer boyutu bu kadar olursa 2-3 çift uygun olabilir. Koku kedi ve köpekler için geçerli aslında örnek vermiştim fakat 3 çiftin yaşadığı bir salmada haftada 2 kez temizlik yapsanız iyi olur bence.

salmanın boyutu :180 x 140 x 70 tavalı olduğu için temizlik sıkıntı olmaz diye düşünüyorum birde içine şelale sistemi(filtreli) düşünüyorum doğal olarak bu sudan içerler ve yıkanırlar da suyu hergün değiştirmek kaydıyla filtre sistemi temizlik için yeterli olur mu ?

cam olurmu hiç tırmanıyo kuşcağızlar hem zaten tel alıp camların tutunduğu yerlere geçirmek n e kadar zor olabilirki? keşke bnde öyle bişe olsa hmn gider alırım tel tutacağı en fazla 5-10 lira bişe

salmanın boyutu :180 x 140 x 70 tavalı olduğu için temizlik sıkıntı olmaz diye düşünüyorum birde içine şelale sistemi(filtreli) düşünüyorum doğal olarak bu sudan içerler ve yıkanırlar da suyu hergün değiştirmek kaydıyla filtre sistemi temizlik için yeterli olur mu ?

Onu akvarist ustalarımız anlarlar benim pek bir bilgim yok su aletleri konusunda :) Şelale güzel bir tercih olmuş gerçi ben yine de normal suluktan yanayım ustam hem sizin işiniz kolay olur hem daha iyi olur. Siz yine şelale sistemi kurarsınız ama mesela yazın faal olur, banyo vs. için.

Onu akvarist ustalarımız anlarlar benim pek bir bilgim yok su aletleri konusunda :) Şelale güzel bir tercih olmuş gerçi ben yine de normal suluktan yanayım ustam hem sizin işiniz kolay olur hem daha iyi olur. Siz yine şelale sistemi kurarsınız ama mesela yazın faal olur, banyo vs. için.

su ve muhabbet sesi bir olunca günün bütün stresi yok olur :) karşısına geçip izlemeye doyum olmaz ;)

++++++++++++++++++++++++++

Tel olursa daha iyi olur, muhabbetler tırmanmayı seven kuşlardır.

kafesin tel mi veya cam mı uygundur bir fikrim yok ama şelale sistemi demişsiniz umarım aklınızdaki kafesi yaparsınız ve resmini paylaşırsınız merak ettim doğrusu.

Geri