Karadeniz Pet

Salma Üretimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
SALMA ÜRETİMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Değerli ağabeylerim ve arkadaşlarım genelde sıkca sorulan bir soru üretim tekli kafeslerdemi daha iyi olur yoksa salmadamı daha iyi olur birçok arkadaşımızın düşüncesi salmada verimin düşeceği yönünde tabiki herkesin kendince bir fikri var bir tecrübesi var. Ben tekli kafeslerde de üretim yaptım salmalar dada üretim yaptım ama benim tercihim salmadan yana oldu. Örneğin 100 çift kuş ele alırsak her bir kafesle ilgilenmeniz yem su ve mama temizlik gibi en azından 3-4dk sürer 100 kafete ortalama 400dk yani 6 saat demek.Salmada ise 100 çift kuş 2 veya 3 e bölseniz en fazla bu 3 kafes 45dk bilemedin 1 saatinizi alır. Arkadaşların genelinde şöyle bir kanı hakim tekli kafeslerde beslenen kuşlar salmaya konulunca hem verim düşer hemde kavgalar oluyor diye Bu noktada kafeste %90 verim alınıyorsa salmada da en azında %80-85 verim alırsınız.

Tabiki bunların olması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

1– En önemlisi salmanın ebatına göre kuş sayısı ayarlanmalı. En çok yapılan hata ufacık salmaya bir sürü kuş atıyorlar bunlarda kavganın çıkmasına sebebiyet veriyor.
2 – Salmaya atacağınız kuş sayısını tesbit ettikten sonra kuşlarınızı yuvalık takılmadan salmaya bırakmalısınız. Asla yuvalık varken kuşları salmayınız. Yuvalık yokken en az kuşlar salmada 15-20 gün durmalı. Verimin en yüksek olması kuşları yavrudan salmaya atıp beraber büyütmek . Ben öyle yapıyorum.
3 - Salmaya kuşlar atıldıktan sonra ve yuvalar takıldıktan sonra kesinlikle başka kuş salmaya atılmaz.Bunada çok dikkat etmiyor arkadaşlarımız güzel bir kuş görüp salmanın içine bırakıyorlar buda katliama davetiye cıkartıyor. Sebebi sonradan atılan dişi kuş kendine yumurtlamak için yuva aradığından dolayı yuvaları gezip içeride bulunan yavru veya yumurtalara zaiyat verbiliyor. Kendine mekan edinebilmek için. (bu kuş yavru dahi olsa kesinlikle salmaya bırakmayın)
4 - salmaya atılacak kuşların cinsiyetlerinde dişi sayısı daima erkek sayısından fazla olmalı haliylede erkek sayısı dişiye oranla sayısı daha az olmalı (bunun nedeni bir erkek bazen iki dişiyle veya üç dişiyle çiftleşebilir eğer kuşlar eşit şekilde atılacak olursa iki dişiyle eş alan erkek olduğunda boşta kalan erkekler diğer eş almış dişilere musallat olacağından onları rahatsız eder ve yuvalarından erken düşen yavrulara da çiftleşmek isteklerinden dolayı onlarında bazen ölümlerine sebep olabilirler.
5 - Salmada yuvalık yerleştirme şekli de önemli bir konu SALMA ÜRETİCİLERİ YUVALARI İÇERDEN KOYAR BUDA SÜREKLİ İÇERİ GİRİP HAYVANLARA RAHATSIZLIK VERCEĞİNDEN KUŞLARIN YUVADAN SOĞUMASINA VEYA DİŞİLERİN KIZP KAVGA ETMELERİNE SEBEBİYET VEREN BİR DURUMDUR.yuva aralarındaki boşlular15-20 cm civarında olmalıdır.
6 - Salmaya yuvalıklar yerleştirildikten sonra kuşlar bir hafta gibi takip edilmeli aynı yuvalığı seçen dişilerden bir tanesi salmadan alınmalı. (eğer bu dişi kuşlardan biri salmadan çıkarılmassa ilerde mutlaka aynı yuva için kavga kaçınılmaz olur)
7 - Kuşlar salmaya ister kafeslerden eş olarak atılsınlar isterse dışardan yenialınıp atılsınlar üretimde bir sorun olmaz.
8 - salmada çiftleşmeler olurken diğer erkekler çiftleşen kuşları rahatsız ederler çiftleşen erkekte yanına gelen diğer erkekleri kovalarken osırada orada bulunan diğer erkekler dişiyle çiftleşmeye devam ederler böylece yumurtaların boş çıkma olasıllığı enaza indirilmiş olur.
9 – Bazen yuvadan erken uçan yavruları yavruya düşkün olan diğer çiftler de yerde beslemeye devam ederler.
10 – Bu sorunuda yuvalıklarınızı ölçülendirme biçimini düzgün yaparak halledebilirsiniz.Yuvanın delik çapı en fazla 5cm olmalı. Deliğin tabana yüksekliği 15-16cm yuvalık tam boyu 25 cm bu benim kullandığm yuvalar. 18*18*25

Her çeşit üretim yapan dostlarımıza saygımız sonsuzdur. Umarım yararlı bilgiler paylaşabilmişimdir. Bunlar benim tespitlerim.

Hocam birkaç sorum olacak. Benim yaklaşık 3 m2 bir odam var çatı katında. Odanın bir tarafında normal ebatta bir pencere, bir de oda kapısı, başka bir şey yok. Ben bu odayı salma oda olarak kullanıp üretim yapsam başarılı olma ihtimalim nedir acaba?
Kafamda şekillenen olay şöyle. Yere birkaç kat muşamba üstüne birkaç santim toprak serip temizlik olayını bu şekilde halletmeyi düşünüyorum. Duvarlara farklı yerlere tünek, su, yem ve yuvalık asmayı düşünüyorum.
Arkadaşta yaklaşık 10 çift muhabbet kuşu var. Aramızdaki hesaba dayanarak bunları almayı düşünüyorum. Normalde kuşlarda herhangi bir sıkıntı yok. Fakat arkadaş bir türlü verim alamadı.
Tamamen amatörüm. Sadece arkadaşımdan bir çift kuş aldım. Yaklaşık 2 ay kadar baktım. Bütün tecrübem bu.
Cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam birkaç sorum olacak. Benim yaklaşık 3 m2 bir odam var çatı katında. Odanın bir tarafında normal ebatta bir pencere, bir de oda kapısı, başka bir şey yok. Ben bu odayı salma oda olarak kullanıp üretim yapsam başarılı olma ihtimalim nedir acaba?
Kafamda şekillenen olay şöyle. Yere birkaç kat muşamba üstüne birkaç santim toprak serip temizlik olayını bu şekilde halletmeyi düşünüyorum. Duvarlara farklı yerlere tünek, su, yem ve yuvalık asmayı düşünüyorum.
Arkadaşta yaklaşık 10 çift muhabbet kuşu var. Aramızdaki hesaba dayanarak bunları almayı düşünüyorum. Normalde kuşlarda herhangi bir sıkıntı yok. Fakat arkadaş bir türlü verim alamadı.
Tamamen amatörüm. Sadece arkadaşımdan bir çift kuş aldım. Yaklaşık 2 ay kadar baktım. Bütün tecrübem bu.
Cevaplarınızı bekliyorum

Merhaba kardeş bence odanın kendisini salma olarak kulanma 4 lü üretim kafesleri feln var onlardan al derim ama karar senın

Habil TanTa ismide konunun altına yazılırsa daha yakışık kalacak..muhammet kardeş

Merhaba kardeş bence odanın kendisini salma olarak kulanma 4 lü üretim kafesleri feln var onlardan al derim ama karar senın

Sağolasın kardeş. Arkadaştaki kuşlar zaten dörtlü kafes içindeymiş. Sağolsun kafeslerle birlikte verdi bana. Hatta bir çift yumurtalıydı. İlk yavrumuz dün itibariyle çıktı :)

Habil abinin makalesi herkese yol gösterir.