Karadeniz Pet

Salma üretimi hk.

• Konbuyu başlatan Üye silindi 6907
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 6907

Guest
Merhaba Arkadaşlar ,

Salma Üretimi ile ilgili aklımda bazı şüpheler kaldı. Salma Üretimi yapan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Bu arada salma ile ilgili herşeyi biliyorum sadece şüphede kaldığım konuda yardımcı olursanız sevinirim.

1- Yavrular yuvadan atladıktan sonra ayırmasak birşey olur mu ? Ayırmamada fayda var diyorlar diğer anaçlar besler, daha iyi olur diyorlar, ancak bendeki erkekler yavrularda çiftleşmek istiyor, yavrular zarar görmesin diye ayırıyorum. Erkeklere dişi sayısını artırsam problem çözülürmü ? Bu seferde her dişi ile çiftleştiğini düşünürsek erkekler fazla yıpranır diye düşünüyorum. Yorumlarınızı fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2- Salmada zemine mısır koçanı granülü mü ? Zemin kumu mu ? Sıva kumu mu ? Talaş mı ? Bu arada ormanda bulunun çam pür' leri, dökülen çam kabukları, ormancılar çalışmıştı, hayli var, doğal olarak işe yarar mı ? Malüm hem uygun, hemde kuşlarımızın sağlığı açısından en iyisi hangisi ise onu kullanmak en doğrusu, (siz neler kullanıyorsunuz) Yorumlarınızı fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

3- Salmada bir çift yavrularını yuvadan attı, o çifti dinlendirmek için çiftleri ayrımı, yoksa bir salmaya mı koyuyorsunuz. Ben bu çiftleri ayrı salmada dinlendirdiğim zaman diğer çiftler boş olan yuva olmasına rağmen bu yuvaya salça olursa sıkıntı olur mu ?

4- Çiftleri ayırmadığımda 7/24 çiftleşiyorlar, çözüm varmıdır ? Ayırıyorum, erkekleri bir tarafa, dişileri bir tarafa bu seferde kuşlarda homoluk başlıyor, erkek erkekle çiftleşmeye çalışıyor. Gördüm valla şok oldum :) Tüm yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Salma üretimi biraz daha mı zor bana mı öyle geliyor !

allah yardımcın olsun :)

Allah yardımcın olsun son yazdığına ben de şok oldum :)

vay be son şık çok garip allah yardımcın olsun :)

Başlayalım cevaplamaya.
1) yem yiyebilir hale geldiklerinde yavruları ayrı bir salmaya almakta fayda vardır yanlarına da bir tane yetişkin kuş koy ki yem kırmayı öğrensinler. Tecrübeyle sabittir 2 aylık yavru yuvadan altlamafı hala yem kırmayı bilmiyor beleşci takılıyor.

2) zeolit kum her zaman daha sağlıklıdır. Organik maddeler çürüme küflenme yapabilir..

3-4) dinlendirmek için çiftleri ayır erkeklerle erkekleri dişilerle dişileri. Merak etme homo olmazlar.. Genel itibariyle 3 batımda bir dinlendirmeni tavsiye ederim

Sent from my iPhone using Tapatalk

öncelikle salma üretimi yapmıyorum ama yapmayı düşündüğümden çok makale okudum ve okumaya devam ediyorum..

buna göre düşüncelerim salmaya sonradan ekleme çıkarma yapılamayacağı..

salmanın sistemini bozacak herhangi bir müdahalede bulunmaman gerekiyor..

salma üretimde başlıca olması gerekenler,

*dişi sayısının erkek sayısında 3-5 adet fazla olması (eş seçiminde kavgaları engellemek için)
*yuva sayısının takım sayısından 3-5 fazla olması (yuva seçmedeki çakışlamaları min. indirmek için)
*belirlenen kuşları salmaya saldıktan sonra 15 - 20 gün uyumun sağlanmasını bekledikten sonra yuvalıkların takılarak bir daha kuş transferi yapılmaması gerekiyor. (oturmuş sistemin bozulmaması için)

salmada yağlanma olmayacağından dokunma bence.. toplu şekilde yuvalıkları çıkar yada önünü kapat artık sistemin nasılsa toplu şekilde dinlendir.. yuva olmadığından çiftleşmeyeceklerdir..

hatam varsa tecrübeli üstadlar düzeltecektir.

sağlıklı hobiler..

Geri