Karadeniz Pet

salmada üretimin avantaj ve dezavantajları nelerdir

ılhan gürol

Meraklı Üye
kafeste üretim yapıyodum fakat salma her zaman dikkatimi çekmiştir çatı arasında ışık gören müsait bir yerim var fazla sıkışıklık olmadan 4 erkek 5 dişi yeni yeme düşmüş yavru alıp büyütüp üretmeyi denesem hazır çiftleri salmaya atmadan ne avantajım ve dezavantajım olabilir sizce bu sayı normalmi kaç yuvalık koymam gerekir

Salmada dişilerin çok fazla yuva kavgası ettiğini biliyorum dezavantaj olarak ayrıca hastalanan kuşun tüm kuşlara bulaştırma ihtimali var yada çalışmayan yakımı takip etme şansınız çok zor avantajlı kısmı ise 1 erkek birden fazla dişiyle çiftleşip yavrulara bakabiliyor

kuşları yavrudan alsamda bu tip sorunlar olurmuki

Neden kafes düşünmüyorsunuz

Direk salmada üretim yapam biri tam detaylı bilgi versin ozaman size :)

Salma zaten üretimde gerekli. Çıkan yavruları sağlıklı büyütmek, dinlendirme yapmak, Yağlanmış kuşları tekrar eski performansına getirmek için gerekli. Salmayı yapın ve kullanın.
Salmada üretim şöyle yapılmalı. Salmaya dişi ve erkekleri aynı anda atmalısınız. Mesela 10 dişi, 8 -10 erkek, 10 dan fazla yuva, Bir büyük suluk 2-3 akıllı yemlik yetebilir. Az ve uzak tünekler. Kuşlar sürekli yavrular. Sonra arada cift veya dişi atarsanız problem çıkabilir. Arada hırçın karakterli dişiler olursa ayırmanız ve boxlara almanız lazım. Bazen yuvalık rekabetinde yumurtaları veya yavruları veya anaçları kaybede bilirsiniz.
Getiriside var götürüsüde. Fazla üretim yapanlar salmada yapıyor. Ancak salmaya bir cins kuş atmak lazım. Show, Hollanda, Çek, yerli çiftler atılırsa ne çıkacağını bilemezsiniz. Sadece kırıklarınız olur. Kan takibide yapılamıyor.
Aşağıdaki linkten benim salmayı görebilirsiniz. Ben salmada üretim yapmıyorum yuvaya ilgi gösterenleri boxlara alıyorum.

Salma zaten üretimde gerekli. Çıkan yavruları sağlıklı büyütmek, dinlendirme yapmak, Yağlanmış kuşları tekrar eski performansına getirmek için gerekli. Salmayı yapın ve kullanın.
Salmada üretim şöyle yapılmalı. Salmaya dişi ve erkekleri aynı anda atmalısınız. Mesela 10 dişi, 8 -10 erkek, 10 dan fazla yuva, Bir büyük suluk 2-3 akıllı yemlik yetebilir. Az ve uzak tünekler. Kuşlar sürekli yavrular. Sonra arada cift veya dişi atarsanız problem çıkabilir. Arada hırçın karakterli dişiler olursa ayırmanız ve boxlara almanız lazım. Bazen yuvalık rekabetinde yumurtaları veya yavruları veya anaçları kaybede bilirsiniz.
Getiriside var götürüsüde. Fazla üretim yapanlar salmada yapıyor. Ancak salmaya bir cins kuş atmak lazım. Show, Hollanda, Çek, yerli çiftler atılırsa ne çıkacağını bilemezsiniz. Sadece kırıklarınız olur. Kan takibide yapılamıyor.
Aşağıdaki linkten benim salmayı görebilirsiniz. Ben salmada üretim yapmıyorum yuvaya ilgi gösterenleri boxlara alıyorum.
Sanırım bir soru cevapsız kalmış, salmaya kuşlar yavrudan alınıp koyulursa olur mu?
Bir de salmanın içine sadece aynı cins olanları mı koymalı diyorsunuz?

Salma işi çok tehlikeli ama aynı zamanda çok zevkli ve pratikdir.
Pratiklik konusuna gelince ayrı ayrı kafes temizleme gibi bir dert yok.Bulunduğu bölenin altına talaş ser,kirlendikçe talaşı değiştir.
Ayrı ayrı yemiyle suyuyla uğraşma derdi yok.Günlük olarak her ikisinide değiştirebilirsin.Hem taze yem hemde taze suiçmiş olurlar.
Tehlike konusuna gelince.Kesinlikle salma kafesin içerisine daha önceden yavrusu alınmış deneyimli dişi kuş atılmamalıdır.
Sonucu bir çok ölüm olabilir.İlk salma deneyimimde içine sadece deneyimli bir anaç kuş attığım zaman,hem kendi yavrularını,hemde
diğer dişinin erkeğini öldürmüştü.Eski konularımda mevcut.Salma kafes işi düşünülüyorsa 2 veya 3 aylık yavrularla bu iş yapılmalıdır.
Tabiki başlarında deneyimli bir erkek olması şartı ile.Erkek kuşlar %99 ihtimalle çok nadir kavga ederler.Dişiler gibi öldürücü vuruşlar yapmazlar.
Dişi kuş sayısı erkekten 2 fazlası olmalıdır.Muhabbet kuşları akıllı hayvanlardır.Birlikte büyüdükleri için birbirlerine zarar vermeyeceklerdir.Yanılıpta içerisine kesinlikle anaç kuş atmayın :)

2010 a kadar bende 2 dönümlük bir bahçemizin 25 metre kadar alanında salma işi ile haşır neşir oldum, fakat sadece yazın oraya koyuyordum,Salma işi denildiği gibi tehlikeli en başta bir sıkıntı bariz belirgin olarak görmedim ufak tefek suluk yuvalık kavgası vardı mesela güneşi çok gören bir yuvalıkta, bu sorun mevcuttu 3-4 dişi daha çabuk yumurtlamak için o yuvalığa adeta yumurtlayabilme savaşı veriyordu bende diğer yuvalıklardan birkaçını onun yanına koydum sorun çözüldü, Sonrasında 2-3 adet dişi ekledim yavrularımın çoğu erkekti aldığım dişilerde yavru iken attım, bir süre sonra şöyle bir oldu başka bir dişinin yumurtladığı yumurtaları daha yumurtlamamış bir dişi sahiplendi sonrasında olaylar patlak verdii ilk defa böyle birşey gördüm başka yumurtaları kendi yumurtası gibi benimsemiş, ve en başta bahsettiğim yuvalık için savaş verilen yuvalıkta bu olay meydana geldi. 3-4 dişi bir olup o yumurtada yatan dişiyi tartakladılar ama o tahriklere kapılmadı başkasının yumurtalarından yavru çıkarttı, çıkan yavrularada diğer dişiler tünekteyken kovalıyordu salmada üretimde bence dikkat edilmesi gereken hususların başında çok fazla yuvalık olmalı çünkü yuvalık kunusunda hanımefendiler çok seçici oluyor.

yani yavrudan atıldığında bu sorunların çoğu çözülebilirmi yavru sayısı 6 erkek 8 dişi olurmu bu sayıya kaçyuvalık takmalıyım bide benim salma yer itibari ile en 3 mt yükseklik 1 mt derinlik 1,20

Bence 12 15 arası yuvalık takılmalı kafes ortamı gibi 1 yuva tak olay bitsin olmuyor en olarak daha büyük ise yerini yuvalık sayısı arttırılabilir bende 18 yuvalık vardı o zaman 5 tanesi genelde hep boştu, şöyle söyliyim bu hep boştu lafını alındığı günden o yana hiç kirlenmedi bile nedendir bilinmez o yuvalıklara yumurtlamayı hanımlar hiç istemedi, hatta o yuvalıklarda bir problemmi var diye baya inceledim ama birşey bulamadım, yavrudanda atsanız olay kuşların karakterine bakıcık kanına uyumuna göre değişiyor bazen öyle çiftler oluyorki kendi annesinden çok yavrularla ilgileniyor besliyor temizliyor ama kimileride var yavrularına bakmayı bir kenara bırakın yanına yanaştırmıyor yani kuşların karakterine bağlı diyorum ben.

Bence 12 15 arası yuvalık takılmalı kafes ortamı gibi 1 yuva tak olay bitsin olmuyor en olarak daha büyük ise yerini yuvalık sayısı arttırılabilir bende 18 yuvalık vardı o zaman 5 tanesi genelde hep boştu, şöyle söyliyim bu hep boştu lafını alındığı günden o yana hiç kirlenmedi bile nedendir bilinmez o yuvalıklara yumurtlamayı hanımlar hiç istemedi, hatta o yuvalıklarda bir problemmi var diye baya inceledim ama birşey bulamadım, yavrudanda atsanız olay kuşların karakterine bakıcık kanına uyumuna göre değişiyor bazen öyle çiftler oluyorki kendi annesinden çok yavrularla ilgileniyor besliyor temizliyor ama kimileride var yavrularına bakmayı bir kenara bırakın yanına yanaştırmıyor yani kuşların karakterine bağlı diyorum ben.
18 yuvalık kaç çift kuş içindi yer çok müsait değil yani uzunluk çokta yükseklik sınırlı bide yuvalıkları yere yakın bir yere koysam sorun olurmu bazıları hepsi yüksekte olmalı yuvalık girişleri birbirini görmemeli diyor