Karadeniz Pet

sarı ampul mü beyaz ampül mü ?

• Konbuyu başlatan Ahmet ÖZEK
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet ÖZEK

Guest
arkadaşlar üretimhanede ışıklandırma için sarımı yoksa beyaz mı ampul kullanmak gerekir ?

Gunes isiginin, saf, beyaz oldugunu dusunursek, tabii ki beyaz....

''Dikkat!...
Kanatlılar için üretilmiş UV ampullerden başka bir ürün kullanmak çok risklidir.. Ürün sadece kanatlılar için olmalıdır... Piyasada fazlasıyla sürüngenler için üretilmiş UV ampuller bulunmaktadır. Bu ampulleri kesinlikle kullanmayın... Sürüngenler için üretilmiş ampullerin yaydığı ışığın içindeki kırmızı/mavi ışık değeri papağanlar için asla uygun değildir. Katarakt yapar... Bu bilimsel bir gerçektir...!

''Işık konusuna gelince;

Eğer imkanınız varsa mutlaka UV Full Spectrum ampuller kullanın... Bu ampuller sayesinde kuşların güneş ışıkları sayesinde sentezledikleri D3 vitamini ve ve kalsiyum emilimi çok daha yüksek bir verim sağlayacaktır...
Hele ki evlerimizde yeteri kadar güneş ışığı alamayan kuşlarımız için bu tür ampuller çok önemlidir...

arkadaşlar bende bu konuda fikrinizi alacaktım araştırmalarım sonucu yukardaki yazıyı gördüm forumun birinde ama internette araştırdım bulamadım türkiyede , nerde bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:56 -->-> Daha önceki mesaj 17:43 --

v2kpb.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:56 -->-> Daha önceki mesaj 17:56 --

v2kr9.jpg

Son düzenleme:
Konuyu gördükten sonra bende biraz araştırma yaptım. Kuşların sağlığı açısından (Özellikle papağanlar için) tam spektrumlu ultaviyole (UVB) lamba kullanı mı tavsiye ediliyor. Fakat benim bildiğim kadarı ile UVB canlılar için uzun süreli temasta zararlı. Akvaryumlarda UVB filtreler kullanıyorduk. Bu filtreler bakterilerim hücre yapılarını bozarak ölmelerini ve bir nevi suyun dezenfekte olmasını sağlıyordu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:07 -->-> Daha önceki mesaj 18:05 --

Unutmadan kuşlar için floresan türü aydınlatma kesinlikle tavsiye edilmiyor. Sanırım floresan larda oluşan titreme kuşları rahatsız ediyormuş. Bu bağlamda tasarruflu ampüllerde floresan grubunda değerlendirilebilir sanırım. Tek farkla oda starter ve balast ayrı değil lambanın içinde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri