Karadeniz Pet

şekerli su

berkecakil

Meraklı Üye
arkadaşlar daha önceden muhabbet kuşum ishal olmuştu. bende hayvan hastanesine götürdüm. veteriner bana ishali önlemek için şekerli su vermemi söyledi. hem enerji verir hemde ishali keser dedi. fakat ben ishali çok geç gördüğüm için kuşumu kurtaramadım. şimdi yeni kuş aldım. alalı 2 gün oldu kafesin altına baktığımda ishal olduğunu gördüm. şekerli suyu daha önceden deneyen oldumu yada bilgisi olan arkadaş varsa yazabilirmi. ayrıca yeni gelen kuşun stresten ishal olma durumu olur mu

Bir veteriner sitesinden alıntı

Muhabbet kuşlarında ishal seviyeleri farklıdır. Üç farklı ishal derecesi vardır. En tehlikelisi üçüncü seviye olanıdır. Ancak düzgün tedavi yapıldığı taktirde, tedavi 7 gün içinde sonuç verir.

Muhabbet kuşlarında ishal tedavi yolunda duruma göre farklı iki yöntem uygulanır.

Birinci yöntem: Eğer kuşun iştahı yerindeyse ve su tüketiminde herhangi bir sorun yoksa:

Oksitetrasiklin etken maddesini oral olarak veririz. Suya katmamız yeterli olacaktır. Geosol isimli ilaç bu tedavi için uygundur. Suya kırmızı bir renk verir.

budgie diarrhea muhabbet kusu ishal 2 yesil muhabbet kusu hasta green budgerigar budgie ill 253x300 Muhabbet kuşlarında ishal ve tedaviEğer Geosol ilacını suya fazla katarsak ve çok yoğun kokarsa, kuşlar suyu az tüketir. İstediğimiz miktarda etken madde alımı yapamazlar. Açıklamasında yazan miktarda dozunu ayarlamalıyız. Suya açık kırmızı renk verir. Unutulmamalıdır ki tetrasiklin grubu antibiyotiklerin Ca elementine bağlanma isteği yüksektir. Bundan dolayı Ca taşları uzaklaştırılmalıdır. Tedavi sırasında yumurta kabuğu kalitesinde azalma olabilir ancak yapılabilecek başka birşey yok.

ishal muhabbet kusu yesil diskisi diarrhea budgerigar stool 300x250 Muhabbet kuşlarında ishal ve tedaviMuhabbet kuşlarında hastalık etkenini düşünmeden önce ishali kesmek önemlidir. Yani Geosol ilacını kullanmadan önce tetramezatin isimli ilaç kullanılmalıdır. İçerisinde Pektin ve Sülfadimidin sodyum bulunmaktadır.

Her ishal kuş için tedavi süresi bir hafta düşünülebilir.

ishal muhabbet kusu kahve rengi diskisi diarrhea budgerigar brown stool 300x225 Muhabbet kuşlarında ishal ve tedaviİkinci yöntem: Eğer kuş durgun, ishal ve iştahsız ise:

Ağızından 1 damla (0,05 ml) pan-terramycin verilir.

Tedaviye 5 gün devam edilir. Bunun yanısıra kaybettiği sıvı ve vitamin açığı için 0,4 ml B vitamin kompleksi verilir. Aminosol isimli ilaç gayet iyidir. Ama en kalitelilerinden biri olan ilaç: Hektaş firmasına air vitachem isimli preparattır. Vitachem preparatını verirken dozu iyi ayarlamamız gerekir çünkü diğerlerine göre çok daha yoğundur. Çok daha az miktarda verilmelidir. Beşinci güne kadar eğer kuşun iştahı açılırsa suyuna tetramezatin ve geosol isimli ilaçları katabiliriz. İshal durduğu andan itibaren 1 gün arayla 0,1 ml (2 damla) ağızdan pan-terramycin verilir ve tedavi bitmiş olur.

tşk ederim arkadaşım. ben sorularıma cevap alamadım daha. şekerli suyu deneyen var mı birde yeni aldığım kuş stresten ishal olmuş olabilir mi

bence şekerli su verme patates haşla kabuklarını soy ver pirinç haşla ver pirinç yemiyorsa pirinçi yumurta mamasına karıştırıp ver veya yumurta mamasına pirinç unu karıştır ver.bu arada suluğunada vitamin ilave et

kardşeim şekerli su hakkında bilgim yok fakat patates haşlayabilirsin , bazı kişiler suyuna kahve koyulmasını söylüyorlar bu konuda bilgim yok hiç denemedim

Geri