Karadeniz Pet

Selamlar, Yorumlarinizi ve Tavsiyelerinizi bekliyorum.

mehmetkuzuu

Yeni Üye
Herkeze cok selamlar, 8 aydir erkek bir muhabbet kusu besliyorum. Bize kusup trip yapacak kadar cok alisti insan gibi oldu ve baya bayada konusuyor, bundan 2 ay oncesi yastiklara ve esimin sacindaki topuza yeltenmeye basladi. Es istedigini anladik, Artik sıkılıp beslemek istemeyen bir arkadasim bize disi kusunu verdi. Oda yasini doldurmamis 8-9 aylik ve insandan hic cekinmiyor yuzsuzmu yuzsuz:) 15 gundur beraberler ilk bulusmayi gorseniz ilk goruste ask dersiniz bu ne opusmek bu ne koklasmak. Salma bir kafes aldim onlara 60 lik. Henuz yuvalik koymadim. Soyle bir sorunumuz var. Kafesteyken disimiz pek erkegi istemiyor sanki erkek yaklastikca cemkiriyor. Ama kafesi acip disari cikmalarina musade ettigimde birbirinden asla ayrilmiyorlar opusup kokasiyorlar, elimden beraber meyve yiyorlar ufak kiskancliklar oluyor sen yicen ben yicem kavgalari, disarida birbirleriyle cok alakadar ama kafesteyken disi kusumuz biraz asabi. Yuvalik koymayi dusunuyorum herkez gibi bende yawrulamalarini isterim. Sizce ne yapmaliyim ?
a7fa7cd3add0ef2ad4dbb63545fb3351.jpg
bdcfa65a74879360612c88973024ad32.jpg

Merhaba, elinizde bir kafesiniz daha varsa dişiyi on gün civarı ayırın. Kafeslerin arasında mesafe olsun. Bu arada ikisini besleyeceğiniz asıl kafesinize (zannımca bizle paylaştığınız bu kafese) yuvalığı takın. On gün sonra dişi kuşu erkek kuşun bulunduğu asıl kafese bırakın. Bu süre zarfında kuşlarınıza havuçlu yumurta mamasının içine kızıştırıcı tohumlardan ekleyerek haftada 1-2 defa verebilirsiniz.(Bilmiyorsanız sitede mevcuttur araştırın) Bu yöntemi etkili bulduklarından tecrübelilerimiz sık sık önerir. İnşallah siz de çabuk sonuç alırsınız. Yalnız kuşların ikisi de evcil olduğunda çiftleşmeleri biraz zaman alabilir tam tersi de olabilir, bilemeyiz.

Bence ilk etapta kafesi kucult 2 tunek olsun kafeste ben hic kizistirici vermiyorum kuslara ama 1 ay icinde alismazlarsa disi kabul etmemistir erkegi diside biter is yuvalik tak disiyi gudulesin

Kafeste tünek sayısı fazla en fazla iki adet ve tahta tünek kullanın.Yavru almak istiyorsanız kuşlarınızı birbirlerine alışmaları ve eş tutmalarını sağlamak için dışarıya çıkarmayın. Günlük yem ve su değişimi dışında fazla rahatsız etmeyin. Umarım en kısa zamanda yavrularına kavuşursunuz. (Hazır ballı kraker vermek tavsiye edilmez)

Kafes alali daha 3 gun oldu yaninda gelenlerle kurdum, Zeytin dalindan veya benzer pek puruzu olmayan bir agactan kafese gore kesip uydurmayi dusunuyordum. Uygun olurmu, yoksa hazir tahtami tavsiye edersiniz

Geri