Karadeniz Pet

Show Jumbo - Kuyruk tüyü seyrelmesi

m60606

Yeni Üye
Merhaba,

Birkaç ay önce evimize adını "Bıçkın" koyduğumuz bir evlat edindik. Biraz çekingen ama yavaş yavaş alışıyor. :)

Araştırmalarım sonucu bu site karşılaştım ve üye olmaya karar verdim. Yaşadığımız bir sorun üzerine google ve youtube'u her link'e bıkmadan basıp, okyuyup, inceleyip, izleyip bir çözüm aradım ancak özellikle bu sorun için bir bildirim yada çözüm önerisi ile karşılaşmadım.

Veterinere gitmeden önce forumda daha önce bununla karşılaşmış ve bir çözüm önerebilecek kişilerin tavsiyelerinin daha faydalı olacağına inanıyorum. Her veteriner, muhabbet kuşundan anlamıyor maalesef, “tavsiye” niteliği taşıyabilecek yem, vitamin önerip gönderiyorlar.

Sorunumuz kuşumuzun kuyruğundaki tüylerde bir seyrelme oluşması. 10 günlük yurtdışı seyahatimden döndüğümde Bıçkın’ın kuyruk tüylerinde seyrelme olduğunu ve kafesin zemininde de tüyler fark ettim. Eşim birkaç gündür böyle olduğunu söyledi. Dün akşam ishal olduğunu fark ettik, kafeste daha önce olduğuna dair bir ize rastlamadık. Bugün ise durmuş gibi görünüyor. Fotoğraflarını yazının altına ekledim.

Bu durumu daha önce tecrübe etmiş üyelerimiz var ise, ne olduğu ve nasıl çözebileceğimiz konusunda bize yardımcı olabilir mi?

Araştırmalarım sonucu yardımcı olmak isteyen üyelere fikir vermesi açısından;

- Özel bir yetiştiriciden bilezikli olarak evlat edindik.

- Kafesi Vision M1

- Suyunu kendi içtiğimiz cam şişe suyundan veriyoruz.

- Yemini Golden Wings marka yavru kuş yeminden, bugün ise Champion marka besin/meyve/vitamin/doğal tohum içeren 2 farklı yemi yavru yemi ile karıştırıp verdik.

- İlk defa bugün ballı çubuk yem kafesine taktık.

- Bugün suyuna vitamin eklemeye başladık.

- Kalsiyum alabilmesi için kalamarın kurutulmuş sırt kemiğini kafesine asıyoruz, epey kemiriyor.

- Kafesini haftada 1-2 kez banyoda sıcak su ile yıkayıp, parazit spreyini 4 köşesine sıkıyoruz. Yaklaşık yarım saat sonra kafesine koyuyoruz.

- Banyo yaptırmadık şimdiye kadar.

- Hareketlerinde bir terslik sezmiyoruz, biraz çekingen biraz yakın. Omzuma koyuyorum beraber film izliyoruz, bilgisayarın ekranı tepesinden beni izliyor, üstüne yapıyor. :)

- Arada bir “pıst” diye bir ses çıkarıyor.

- Eşim sürekli öpücük ile dikkatini çekmeye çalışıyor, onu taklit etmeye başladı.

- Genel olarak tüy döküyor, sıklığını anlatmak gerekirse her gün süpürüyoruz.

Değerli yardımlarınızı bekliyoruz.

IMG_6129.JPG
IMG_6133.JPG
IMG_6125.JPG

Konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim fakat kafesi sıcak suyla yıkıyorsanız parazit spreyine gerek yok (kafes için) parazit spreyi yerine doğru oranda karıştırılmış elma sirkesi su karışımını sıkın. Mevlam doğalını yaratmış, kimyasala ne gerek var? Kokusu da rahatsız edici. Elma sirkesi iyidir. Hem kat kat faydalıdır parazit spreyine göre.

SM-A500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Suyuna da her gün vitamin eklemeyin fikrimce, hayvan suyun o tadını alamıyor, vitaminin tadı rahatsız ediyor. Kalamar kemiği de var zaten.

SM-A500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri