Karadeniz Pet

Sığırcık Yavrusu

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Arkadaşlar günaydın,
Sabah işe geldim bizim çaycı pencerenin önünde bir sığırcık yavrusu görmüş büyük ihtimal çatıdan düşmüş içeri aldık bir kutuya koyduk muhabbetçi olarak arkadaşlar kahvaltı yapıyorlardı onların haşlanmış yumurtasından ezip çay kaşığı ile verdim birazda bisküvi suyla ıslatıp verdim yedi.
Ne yapabilirim yuvası çatıda yuvaya koyamam dışarı bir yere koysam annesi alırmı acaba diycem ama nasıl taşıyacak daha yeni tüylenmeye başlamış.

Arkadaşlar bir fikir verin. Yazık ne yapabiliriz bu yavruyu?

yuvaya geri koyma şansınız yoksa pek de yapılabilecek birşey yok aslında, ya elinizle büyüyene kadar besleyeceksiniz ya da yuvaya en yakın bir yere bırakıp şans dileyeceksiniz.

uçabilecek durumdaysa alır ama daha yeni tüylenmeye başladığını yazmışsınız. imkansız gibi birşey alınması

bende öyle düşündüm uçamayan kuşu kucaklayıp götürecek hali yok. Bakabildiğim kadar bakarım. Olmadı benim mubişlerin yuvasına koyayım belki onlar evlat edinir. :)

bence petibör bisküvisini suda erit kaynar suda onu ona şırıngayla yedir

Aynen öyle yaptım banada iyi tecrübe oldu belki benim mubişler yumurtlarda yavrulara bakmazlarsa bu kuş deneme yapmam için iyi oldu hem büyük kolay oluyor.
Bugünlük 2 küçük çekirge 3 tanede sinek verdim sabaha kadar ölmezse birkaç gün idare ederiz.

O kuşu kendin büyük dışarı bırakırsan ölür hem şırıngayla yem verdiysen toparlar kendini kereta :)

Bizim ........ (henüz isim koymadım) sabah geldim acıkmış deli gibi bağırıyor kutuyu açtım hemen ağzını açtı. Güzel bi püskevit kahvaltısı şimdi sustu düne göre canlanmış biraz.

İnternetten edindiğim bilgilere göre sığırcık kuşları göçmen bir kuşdur.Yavruların uçma süresi 15-17 gün.Solucan, tırtıl, kurtlar ve böcekler ile, zeytin ve meyveler başlıca besinleridir.
Çekirgeyle beslenenlerin dışında çoğu meyvelere ziyan yaptıklarından çiftçiler tarafından sevilmez.
Böcek, salyangoz, tahıl ve meyve yer. Solucan bulmak için gagalarıyla toprakta, delikler açar. Meyve verebilirsin kolay gelsin sana ve sığırcık arkadaşımıza :)

Adını "PÜSKEVİT" koydum.
Yalnız kafama takılan bu kuşa suyu nasıl vereceğiz.
Tahminimce bisküviyi ıslatıp veriyorum o ihtiyacını karşılar ama tam emin değilim. Ayrıca su kabı koysam mı acaba?

Bugün Püskeviti kaybettik 1 hafta işyerinde arkadaşlarla baktık sabah geldiğimde ölmüştü. Aslında baya bi toparlanmıştı tüysüz derisi kalmamıştı akşamda birşeyi yoktu ama neden öldü anlamadık. Arkadaşın biri öğle yemekte çıkan kuru fasulyeden ve makarnadan vermiş acaba ondan mı öldü?

Geri