Karadeniz Pet

Sık Sık Yem Yiyip Ağzını Açıp Kapatıyor

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar, muhabbet kuşum son iki gündür yemliğe iniyor. Hemen geri çıkıp ağzını açıp kapatmaya başlıyor. Sanıyorum ağzına yem dolduruyor, çünkü bir keresinde gagasını salıncağına çarptı, ağzından yem döküldü. Yem kabuklu yem, mantıksız geliyor ama, bilemiyorum. Yaklaşık bir dakika kadar açıp kapattıktan sonra yemliğe inip biraz daha yem alıyor, yine ağzını açıp kapatıyor. Onun dışında sağlıklı görünüyor? Ne gibi bir problem olabilir acaba?

Bu Bilgiler İşine yarıyabilir...

Ağzını açıp kapama birçok nedene bağlı olmaktadır.
Ancak bunun bir sorun olup olmadığını belirleyebilmek için;
hangi hareketlerinde yaptığı (tünekte, yürürken, uçarken, avuçlandığında),
ne kadar süre ile yaptığı,
ne zaman sona erdirdiği,
başka göstergelerle desteklenip desteklenmediği gibi ek detaylar da önemle kontrol edilmelidir.

Nedenler;

1-Havalar çok sıcak olduğundan vücut ısısını dengede tutmak için,
2-Akciğerlerinde problem olduğunda,
3-Kalpte büyüme varsa, (bu akciğerlere basınç yapar ve hayvan nefes almakta zorlanır, bu durumda hayvan ağzını açarak solunum yapabilir)
3-Karaciğer yağlanmasına bağlı büyüme, (bu da gene nefes almakta zorluk çıkarır)
4-Hava keselerinde bir problem varsa,
5-Sistemik bozukluklar ,
6.Hoşlanmadığı etkilere karşı tepki göstereceğinin, ısıracağının ön işareti,
7.Başka bir muhabbet kuşunu korkutmak,
8.Kusma öncesi davranışlar,
9.Tüy bakımı sırasında ağzına kaçan tozlar vs. nedeniyle.

Görüldüğü gibi birbiri ile hiç ilgisi olmayan konular. Bazıları çok ağır hastalıkların göstergelerinden olmakla birlikte bazıları ise çok normal davranışlar.
Kesin teşhis için mutlaka detaylı bir veteriner hekim kontrolü gerekmektedir

Alıntıdır.....

Hocam teşekkür ederim ama, bunlardan hiçbirine uymuyor. Dediğim gibi yem yedikten sonra yapıyor ve bir kerede değil aralıklarla sık sık yem yiyor. İnşaallah ciddi bir sıkıntı yoktur.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:00 -->-> Daha önceki mesaj 17:12 --

Arkadaşlar aradan geçen yaklaşık iki aydan sonra hala sorun devam ediyor. Çözüm bulamadım. Yalnızca yem yedikten sonra yapıyor. Yemden sonra normal devam. Neden olabilir, bilgisi olan yok mu?