Karadeniz Pet

Sık tüy dökümü

Gizem TÜRKCAN

Paylaşımcı Üye
Muhabbet kuşum 1 yaşını doldurdu. Ancak aldığımdan beri çok sık tüy döküyor. Öyle ki tüyleri dökülüyor yaklaşık 3-4 hafta sonra tekrar tüyleri dökülüyor. Vücudunda açıklık olmuyor ancak kanat ve kuyruk tüylerinde de dökülmeler olduğu için daha yavaş uçuyor. Kafesin içi küçük tüylerle doluyor. Yeni çıkan tüylerle 2 ay durduğu olmadı hiç tam rahatladı diyorum yeniden tüy dökmeye başlıyor.Hareketlerinde bir anormallik yok. Acaba herhangi bir vitamin eksikliğinden olabilir mi? Yem olarak versele Laga kullanıyorum. Yemi mi değiştirmeliyim? Salatalık, karpuz veriyorum ayriyeten.

Tamamen seninle aynı durumdayım. Benimkinde kanat tüylerinin düştüğünü çok azz gördüm normal yani. Ama gerisi aynı. Yem de aynı. Kafes dibi tüy doluyor. Ne bulsa elimizde ayırt etmez onları da yer. Banyo yapar. Keyfi yerinde. Sadece o tüy dökümü arttığında biraz halsizleşiyor vs vs aynıyız yani. Yaşı da 1,5 civarı. Çözüm dersen ben de bilmiyorum.

Kuşlarınız hava akımı olan yerde olabilir özellikle buna dikkat edin

Özellikle şu sıralar evde camlar açık zaten çok sıcaklıyor ağzından nefes alıyor bazen. Ama kışın her yer kapalıyken de durum aynıydı. Üzülüyorum gerçekten hiç rahat edemiyor hayvan hep ya tüy dökülüyor ya tüy çıkıyor.

benim kusumda da aynı sıkıntı vardi. tüyden çıkıp iki hafta sonra yeniden tüy kapsülleri çıkıyor diğer tüyler dökülüyordu. hava akımı olan yerde kalınca, ani sıcaklık değişimlerinde veya çıkan tüyler güçlü,sağlıklı değilse yeniden dökülüp cikiyomus. ilk iki seçenek kuşların bulunduğu odada pek mümkün değildi benim için. o yüzden yeni tuylerin zayıf çıktığını dusundum iyi bakmama rağmen. nekton b vit kullanmaya başladım haftada bir ya da iki defa. şimdilik durdu. yaklaşık bir aydan fazla oldu bi sıkıntı yok. nekton bio kullanın bence tüy zamani. bulamazsanız nekton b vit. bio stokta yoktu ben aldigimda. ama daha iyidir muhtemelen. ben memnun kaldım. umarım işinize yarar sizinde.

Geri