Karadeniz Pet

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) (ED)

Emrehan DİLEKÇİ

Emektar Üye
Soru 1) Kuşlarım neden çiftleşmiyor?

Genellikle kullanılan durumlar:

Kuşlarım eş tuttular fakat çiftleşmiyorlar
Yemlerine nijer atıyorum fakat çiftleşmiyorlar
Birbirlerine kur yapıyorlar fakat bir türlü çiftleşmiyorlar
Kuşlarımı yeni aldım çiftleşmiyorlar
Çiftleştiklerini hiç görmüyorum

Cevabı:

Arkadaşlar öncelikle çok sabırlı olmalısınız, bu her kuştan kuşa değişir, kimi kuş sürekli çiftleşmek ister, kimi kuş istemez, bu sizin kuşlarınıza bağlı, kızışmış olsalar bile kuşlarınız hazır olmadığı sürece çiftleşmez, istediğiniz kadar nijer verin işe yaramaz, öncelikle lütfen sabırlı olun, vitaminini ve mamalarını düzenli olarak verin eş tutmuşlarsa gerisini onlar halledecektir...

Soru 2) Erkek kuşum veya dişi kuşum çok isteksiz, ne yapabilirim?

Cevabı:

Bir önceki sorunun cevabı bunun içinde geçerlidir arkadaşlar, bu iş sabırla olan iştir, kuşlarınız kızışıp hazır olmalıdır, dişi kuşunuz kızışmış olup hazır olmasa veya erkek kuşunuz kızışmış olup hazır olmasa bile çiftleşmezler, yine düzenli olarak vitamin ve mamalarını verin...

Soru 3) Kuşum mama yemiyor ne yapabilirim?

Cevabı:

Kuşunuzun yemlerdeki vitaminlerden hariç diğer vitaminleri alabilmesi için mama vermelisiniz, kuşunuz mamayı yemesi için ilk önce onu tanımalıdır, öncelikle mamayı yaparken kıvamını iyi tutturunuz, ne çok kuru ne çok yaş olmalıdır, mamayı yemeleri için üstüne bir iki yem serpebilirsiniz veya mama üstüne çok az tarçın serpebilirsiniz, bu sayede mamayı keşfetmeleri kolay olacaktır...

Soru 4) İlk kuluçkam yumurta boş çıkıyor?

Cevabı:

Muhabbet kuşlarıda genel olarak ilk kuluçka boş çıkar, bu nedenle ikinci kuluçkasını beklemelisiniz...

Soru 5)

arkadaslar yeni 1 aylik kus aldimda bundan bi 4 saat once aldigimdan beri hic hareket etmiyor?
Yeni kuş aldım çok sakin?

Cevabı:

Arkadaşlar dediğiniz gibi kuşu yeni almışsınız kuşunuzun size eve alışmaı gerekli yabancı bir ortama yeni geldi, siz yeni bir yere gittiğinizde alışmanız gerekmiyor mu? Ona zaman tanıyın alışacaktır, ha deyince olmuyor ki bu işler...

Diğer gerekli ve çok gerekli olan soruları aklıma geldikçe ve gözüme çarptıkça ekleyip konuyu güncel tutmaya çalışacağım...

Son düzenleme:
Teşekkürler..

Emrehan kardesim, cok tesekkurler... Yeni baslayanlar icin degerli bilgiler bunlar. Dedigin sey cok dogru: Her kusun farkli bir karakteri var. Misal benim disi kusum huysuz, yemlikleri bosaltan bir kus... Bazisi var pamuk gibi, uyumlu, gecimli... Sana sormak istedigim benim erkek kus 1 haftayi geckin disiyi beslemeye basladi. Yem kusuyor. Bu arada disi yuvaliga girip cikiyor, kemiriyor. Ama disi kus, erkek kur yaptiginda ona sinirleniyor yanindan kaciyor, yuvaya saklaniyor. Sence es oldular mi? Mama takviyesi falan hersey tamam. Bir de forumda arkadaslarin paylastiklari fotolari goruyorum. Ne guzel birbirlerini kasiyorlar. Benimkiler asla kasimaz birbirini. Benim de dokunmama izin vermezler. Bu sekilde devm etsinler mi? Yoksa kafesleri ayirayim mi birkac hafta? Bu arada disi kus tuyden yeni cikti

Emrehan kardesim, cok tesekkurler... Yeni baslayanlar icin degerli bilgiler bunlar. Dedigin sey cok dogru: Her kusun farkli bir karakteri var. Misal benim disi kusum huysuz, yemlikleri bosaltan bir kus... Bazisi var pamuk gibi, uyumlu, gecimli... Sana sormak istedigim benim erkek kus 1 haftayi geckin disiyi beslemeye basladi. Yem kusuyor. Bu arada disi yuvaliga girip cikiyor, kemiriyor. Ama disi kus, erkek kur yaptiginda ona sinirleniyor yanindan kaciyor, yuvaya saklaniyor. Sence es oldular mi? Mama takviyesi falan hersey tamam. Bir de forumda arkadaslarin paylastiklari fotolari goruyorum. Ne guzel birbirlerini kasiyorlar. Benimkiler asla kasimaz birbirini. Benim de dokunmama izin vermezler. Bu sekilde devm etsinler mi? Yoksa kafesleri ayirayim mi birkac hafta? Bu arada disi kus tuyden yeni cikti
Rica ederim :) Dişi kuşunuz tüyden yeni çıkmış eş tutmuşlardır ayırmanıza gerek yok, kaşıması çok çok önemli değil misal ben neredeyse hiç görmem kaşındıklarını, ayırmanıza gerek yok... :)

Geri