Karadeniz Pet

Silkinme, Kaşınma, Uyuklama vs.

Şirazi

Yeni Üye
Selamun Aleyküm,
Yeni almış olduğum yavru (tahmini yaşı 3 aydan küçük) muhabbet kuşumun bazı sorunları var: Sürekli silkiniyor, kaşınıyor (sanki tüylerini yolar gibi), uyukluyor (gözlerini kapatıyor veya kısıyor), sadece yem yerken hareket ediyor, bunun dışında sürekli durgun (ufak hareketlenmeler hariç).
Kuş hakkında biraz daha bilgi vereyim... 24 Haziran Cuma akşamı bir kuşçudan aldım, alırken sakin bir kuş olsun dedim ama bu kadarını da beklemiyordum. Kuşu eve getirdim, şu an olduğu gibi çok durgun ve sessizdi, kafesinden çıkardım, ilk başta biraz ürktü ama sonra hemen toparladı. Bir kaç defa uçtu ve düştü, sanırım daha önce hiç uçmamıştı. O günden beri, gün içinde bir kaç defa çıkartırım, severim fakat bu son 3 gündür bahsettiğim sorunlar zuhur etti ve şiddeti artarak devam ediyor. Biraz araştırdım, bit olabilir deniyor ama bit yok, tüy dökümü olabilir deniyor ama dökülen tüy göremiyorum... Ayrıca hiç ötmüyor, çok nadiren bi "cik" kadar ötüyor. Fakat, internetten açtığım muhabbet kuşu seslerini duyar duymaz ötüyor...
Biraz uzun ve belki gereksiz oldu ama siz sormadan aklıma gelenleri ben yazıyım dedim.. :) Sorun ve çözümü ne olabilir?
(Kuşun cinsi: Yeşil Pullu -olması gerek-)

Merhaba öncelikle , malesef ki kuşunuz iyi değil. Çünkü 3 aylık bir yavru çok haraketli olmalı sağlıklıysa eğer. Ve muhabbet kuşları hastalıklarını göstermez kolay kolay daha sonradan kötüleşir ve ağırlaşır . Bu yüzde acil olarak veterinere gitmelisiniz ..

Yakınlarda veteriner yok, aracım da yok, toplu taşıma araçlarıyla da biraz sıkıntılı olur. Aslında ciddi bir hastalığı olduğunu sanmıyorum ama... Çünkü ilk iki gün, kaşınma, silkinme ve uyuklama halleri yoktu. Ve aklıma geldi, önemli bir detaydır belki unutmuşum yazmayı... Aldığımda sanırım kabız olmuştu, bir kaç tane yem tanesini zeytinyağına batırıp yedirdim ve biraz tüylerine de bulaştı, alakası var mıdır bilmiyorum...

merhabalar
3 aylık sağlıklı bir kuş kübra hanımında söylediği gibi canlı haraketli hiparektif olmalı...
Bit leri çoğu zaman yetişkinlik boyutuna gelmeden insan gözüyle görmek çok zordur. Deri altına yerleşen bitler bile vardır. Ancak gece görebiliriz insan gözüyle bir ihtimal. görsel resimlerini paylasırsanız biraz daha faydalı olur ona göre fikir verebiliriz

Kuşu ilk günü kafesinden çıkarmamanız iyi olurdu. Yeni bir ortama gelmiş odayı sizi tanımıyor tabiiki uçarken bir yerlere çarpip düşer. Avucunuza alıp çıkardıysaniz eğer, sizden korkmuştur. Kus herşeyi kendi isteğiyle yapmalı. Ayrıca yeni ortama giren kus durgun olur az yem yer. Hemen kus hasta olecek demek değildir. Durgun oldugu Zamanlar Tunekte tuylerini kabartıp mı oturuyor, İshal var mı ya da kabizlik geçmiyor mu? Bunlara bakmak lazım. Ayrıca kuslar hergun saatlerce tuylerini düzeltirler kaşınırlar kendilerini temizlerler. Bu havalarda banyoluk takın. Bit görmeden sprey falan bosuna sıkmayın kusa. Hasta olduğunu sanmıyorum alışma aşamasındadir sadece

@kahramankoroglu;
DSC00119.jpg DSC00120.jpgDSC00122.jpg

@Eylulgunesli;
Evet, haklı olabilirsiniz. Kabızlığı geçti, ishal durumu yok, gözler kapalı, tüyler kabarık. Daha önce de m.k. beslemiştim, bu hal normal değil. Ciddi bir şey değildir bence de ama emin olmak istiyorum, çünkü bu konularda fazla bilgim yok. Ve bugün hiç kaşındığını görmedim, sadece elimdeyken boynuna dokundum o vakit boyun bölgesini biraz kaşıdı.

Kuş yeni ortama girdiğinde alışması ortalama bir hafta sürebiliyor bu süre zarfında yem yememek sakin durmak uyuklamak gibi davranışlar normaldir ama sanki halsiz gördüm ufaklığı resimlerde. Ben ikinci kuşumu besliyorum ilk kuşumda şimdikide sürekli günlük kaşındılar öyle bit vs gibi sorunlar yok bu günlük yaptıkları doğal bir hareket. Banyo takarım ara sıra koşa koşa gelir bir çocuk misali sevinçle içine atlar :D Fakat 3-5 günden sonra yem yemeli biraz hareketlenmeli hala bu durumda ise hasta olabilir.

Cereyanda kalmış olabilir mi? Eczaneden multivitamin alıp (sanirim Polivit kullanıyordum kusum icin adi yanlışsa evde bakınca düzeltme yaparım) , 1cay bardağı suya 2-3 damla kullanabilirsiniz suluguna günlük olacak şekilde. Haftada 2 gun. Ciddi bir hastalığı olsa daha fazla belirti olurdu diye düşünüyorum. İçinize sinmezse yine bir Vet e sorabilirsiniz neden böyle diye

Hayır cereyanda bırakmadım hiç. "Avisol-A" diye bir multivitamin kullanıyorum; 2-3 damladan fazla, 2-3 cc kadar. Ben de öyle düşünüyorum, bugün 4.gün, farklı bir sorun yok, kronik bir vaka olmasın da... Çok iştahlı kaşınıyor, benim de kaşınasım geliyor.
@serdar_gs;
Yem yiyor, su ile şimdilik arası yok, hoşlanmıyor.
Neyse, iyi görünmüyor ama ölecek gibi de kötü değil, en iyisi bir kaç gün daha beklemek. Peki bu sürede kafesinde mi kalması daha uygun yoksa yine ara sıra çıkarayım mı?

Kafesinde dursun sonuç olarak yeni ortama girdi huzursuzluğu bu yüzden de olabilir bir kaç gün daha gözlemle bakalım umarım birşeyi yoktur

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle kuşu alırken hareketsiz seçmeniz hata olmuş.Çünkü bu yaştaki hareketsiz kuşlar genelde hasta çıkıyor.
Bunun dışında başka sebepler ararsak eğer; böyle hareketler,ilk gelen kuşlar için normal sayılabilir,yemini suyunu içiyorsa durum o kadar da ciddi olmayabilir.
Siz 1 ay boyunca hiç durmadan,ilginizi kesmeden onunla muhabbet kurun.Bir değişiklik olacaktır.Eğer bu 1 ay sonunda değişiklik olmazsa bunu siz kendiniz zaten anlarsınız.
Bunun için arada güzel şarkılar veya internetten muhabbet kuşu sesi dinletebilirsiniz.
Güzel haberlerinizi bekliyorum.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri