Karadeniz Pet

Şiş Baş Hastalığı Hakkında

Mustafa BÜYÜK

Onursal Üye
arkadaşlar sizler kendi tecrübelerimden bir konu paylaşmak istedim. Tavuk türü hayvan besleyenlerin korkulu rüyası Şiş Baş Hastalığı, diğer bir tanımıyla sinüs iltihabı hakkında başımdan geçen bir süreci anlatacağım belkide bazı arkadaşlara yarımcı olurum. Bahsettiğim hastalığı CDR türevi olarakta duyabilirsiniz.

Hastalık başlangıçta tavuğun gözünün birini kapatması ve durgunlaşması olarak kendisini gösteriyor. Aşağıdaki gibi.

Daha sonraları ise eğer tedavi edilmezse hayvanın başı şişiyor ve kurtarmak imkansızlaşıyor belli bir süre sürünmenin ardından ölüm.

Hastalığın resimdeki aşamada tesbiti çok önemli bu aşamada tespitimin ardından uyguladığım tedavi ise şu şekilde.

LİNCOCİN isimli insanlarda kullanılan Enjeksiyonu 5 gün boyunca sabah akşam 0,3 ml gögüsten uyguladım bununla beraber

AUGMENTİN 600mg şurubu her gün sabah akşam ağzına 4 damla olarak verdim. ve şükürler olsun hayvanları kurtardım. Tedavinin ardından hayvanlarda ishal görülüyor bunun içinde tedavinin ardından probiyotik ve vitamin uygulamak gerekli. saygılarımla.

Ananemin tavuklarına bazen böyle oluyordu.Gözleri kapanıyor uyukluyorlar en sonunda kafalarını tutamaz hale geliyorlar. Ama onlar etlik diye tabir edilen tavuklardandı onlara has bir şey de olabilir.

Geçmiş olsun Hocam ilaç adlarını ve suruplari unuttum ben de dediğin şekilde uyguladım fakat ilaç adları aynı değil eğer unutmazsam inşaallah akşama paylasirim

Ananemin tavuklarına bazen böyle oluyordu.Gözleri kapanıyor uyukluyorlar en sonunda kafalarını tutamaz hale geliyorlar. Ama onlar etlik diye tabir edilen tavuklardandı onlara has bir şey de olabilir.

Evet ayni hsatalik olma ihtimali yuksek bunlarda uyukluyor. Bu tedavi hastalık ilerlemeden ise yarar

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:08 -->-> Daha önceki mesaj 11:06 --

Helal olsun, hem öğretmen hem hasta bakıcı.. :)

Sağol ustam. İlgi merak isi bunlar insanda ilgi merak olunca buluyor. İlim çinde olsa gidip bulmak misali

Ustam merhaba lincocin kanaryada solunum yolu enfeksıyınunda suyuna bır damla seklınde uygulanabılır mı?

Evet ayni hsatalik olma ihtimali yuksek bunlarda uyukluyor. Bu tedavi hastalık ilerlemeden ise yarar

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:08 -->-> Daha önceki mesaj 11:06 --

Sağol ustam. İlgi merak isi bunlar insanda ilgi merak olunca buluyor. İlim çinde olsa gidip bulmak misali
Ustam merhaba lincocin kanaryada solunum yolu enfeksıyınunda suyuna bır damla seklınde uygulanabılır mı?