Karadeniz Pet

Site İçerisinde Ticaret Puanı?

• Konbuyu başlatan Tevfik AKTUNÇ
  • Başlangıç tarihi
T

Tevfik AKTUNÇ

Guest
Merhabalar, daha önce böyle bir konuya değindim. Fakat üzerinde durmak istiyorum, muhabbetkusu.com.tr sitemizde Ticaret Puanı olsa sizce nasıl olur? O kadar satış gerçekleşiyor, gördüğüm kadarı ile parasını alamayan (maruz kalan) kişiler oluyor. Tabii bu yüzdelik kısımda sadece 5'i diyebilirim. Ticaret puanı olan forumlarda daha güvenilir alış-veriş sağlanır diye tahmin ediyorum. Bir çok kişi bilir bu ticaret olayını,

Örneğin başka bir forumda ticaret görüntümü sunuyorum sizlere;

v64ck.png

v64cs.png

bu şekilde bir görünüm sağlanılacak, değerli yorumlarınız önemlidir bu konuyla ilgili olarak.

Düşünceniz güzel ama burada karar verilmesi gereken bir durum söz konusu. Bu forum ticari bir forum mu yoksa bilgi paylaşım üzerine kurulu bir forum mu?

Akif bey, sonuç itibari ile hayvanlar satışı yapılıyor. Bu fikri ben kimsenin madur olmaması için düşünüyorum.

Bence Gereksiz. Alışveriş Yapanlarda Reel Olarak Gerçekleştiriyor.
Reelde Halledip Burda Puan Verme Olayı Olursa İşin İçine Hile Hurda Girer. Birbirlerine + Pozitif Yorumlar Atarlar Sürekli.
Onu Geçtim Akif Beyin Dediği Gibi Bilgi Paylaşımı Ön Planda Olmalı. Bu Sistem Olursa İş Tamamen Ticarete Döner

Gökhan bey, reel olarak gerçekleştiriliyor demişiniz? Burada bir çok kişi alıcıya kargo veya otobüs ile gönderiyor. Benimkisi sadece bir öneri idi, düşüncelerinize elbette saygım var. Fakat unutmayalım ki burada da ticaret dönmektedir.

Size bir lafım yok. Daha önce ki mesajımda da dediğim gibi düşünceniz güzel.

Bahsettiğiniz forum vBulletin® Version 3.8.4 versiyonunu kullanıyor. Yani versiyonlar arası ciddi bir fark yoksa bu forumda da rahatlıkla uygulanabilecek bir sistem.

Fakat burada yönetime de iş düşecektir. Yani demem o ki birisinin puanına baktım puanı güvenilir ama bir aksilik oldu ve aramızda bir sorun çıktı. Bu durumda ilk çıkışacaklarımdan biri kendi adıma forum yönetimidir. Böyle bir sistem yapmışsın sistemine güvendim ama güvenmekte hata etmişim diye verip veriştirirdim. :D

Yanlış anlamayın. Düşünceniz gerçekten güzel. Yönetim bu sorumluluğun altına girecekse ve uygulanabilirliği kolaysa zarardan fazla fayda sağlayacaktır foruma.

yanlış anlamayın bu bence muhabbet kuşu satıcıları için geçerli olmalı bu sitede yapılan bi anket vardı hobicimisin yetiştiricimisin (satıcımısın) diye hobiciler açıkara farkla öndeler bende gereksiz olduğunu düşünüyorum yinede karar site yöneticilerinin.

Akif bey, site yönetimi aradaki ticarete karışamaz. Eğer bir dolandırılma söz konusu var ise, bununla ilgili bir kategori oluşturulur ve şikayet oraya bildirilir. Site yönetimi işte o zaman kim haklı/haksız karar verip uzaklaştırır. Ticaret puanı olmadan da alış-veriş gerçekleşecek ve yine muhabbetkusu.com.tr sorumlu olmayacak bu durumdan.

güzel düşünmüşsunuz ama ben sitenin paylaşım sitesi olarak kalmasi taraftariyim

Beni yanlış anlamışınız, site ticari bir site değil zaten olmayacakta. Ticaret kategorileri mevcut olduğu için, böyle bir fikir sundum. Yoksa ticari bir siteye çevirme değil amacımız :)

karalama kampanyası yapanlarda çıkar bence gereksiz.

bahsettiğiniz konu mantıklı iyiyi ve kötüyü ayırbilmek adına. fakat doğuracağı bir çok sonuc var. mesela sahtehesaplar ve sahte begenmeler. aynı kısı 1 den cok hesap olusturup fotograflarla ne kadar guvenlı oldugunu anlatabılır.bu konuda profesyonel bır calısma gerekır bence. her ıkı tarafında magdur olmaması ıcın. alış veriş yapılıyor sıteden kesınlıkle haklısınız. bir düzen getirilmeli. ama gecenlerde bir arkadasımızın haykırısı vardı sahtekar dıye. okuyanlar hatırlar. kısının bır kac tane farklı adresınden bahsedıyodu. bunlar onlenebılırse hersey cok guzel dıye dusunuyorum.

Serdar Bey güzel bir noktaya değinmiş. Sahte hesaplar felan. Bunun için çeşitli yöntemler (Cep telefonu doğrulaması yada TC kimlik doğrulaması) var ama ne denli uygulanabilir? Alt yapısı nasıl çalışır bilmiyorum açıkçası.

Aslında Şöyle Birşeyde Olabilir. Ticaret Yapan Arkadaşlara Özel Bir Rütbe Verilebilir ve O Rütbede Olanlara Oylama Yapılabilir. Satıcı Rütbesi İsteyenler Oylama Yapılacağından Dürüst Bir Yol İzleme Durumunda Kalacaklardır. İşin İçine Hile Karıştıracak Olanlar Zaten Satıcı Rütbesi Almak İstemiceklerdir.
Şahsen Böyle Bir Sistem Olsa Ben Ben Rütbe Alan Kişilerden Ürün veya Canlı Almayı Tercih Ederim.

2. Bir Fikrim İse Sitede Ayrı Bir Satıcılar Bölümü Açılıp Orada Adı veya İlanı Görünmesini İsteyen Arkadaşlar Küçük Bir Ücret Ödeyerek Bu Rütbeye Sahip Olabilirler.

Tabi Bunlar Sistem İçin Fazla Bir Değişiklik Getirecekse Uğraşmaya Değmez Ama Her Zaman Gelişim ve Değişimler İyidir.

bence görüşünüz tam isabet burdan hobiciler kuş satın almak isteyenler için bir güven söz konusu olur yani olumlu ticaret puan olan kişilere daha cok irtibata geçilir ve daha saglıklı olur diye düşünüyorum eğer böyle birşey olursa sevinirim çünkü kendi açımdan olumlu olur düşüncesindeyim ...

böyle bir sistemi gereksiz görüyorum açıkçası siteye ekstra yük

Çok ticaret yapılan bi site değil olmasını da istemem,zaten Tevfik abimin amacının bu olmadığını da biliyorum :) Sistemi biliyorum bir çok sitede karşıma çıktı memnunum her gördüğüm sitede fakat zaten bizim 4-5 bilinen abimiz var onun dışında ticaret amaçla gelen 1 kere kuşu sattı mı bir daha uğramıyor.Siteye yük olacağı görüşündeyim.İleri ki zamanlar için çok yerinde olabilir ama şuan için görüşüm olumsuz.