Karadeniz Pet

Sizler için hazırladığım makale

Serkan ERKAN

Onursal Üye
Arkadaşlar bizlere gelen sıkça sorular arasına en başta gelen KUŞLARIM NEDEN YAVRULAMIYOR oluyor..Bunların sebepleri birçok maddeden oluşur..

Ben uzun yıllardır evimde hobi amaçlı kuş besliyorum ve gerçekten bu işe gönül veren ufak üreticilerdenim..

Evime ziyarete gelenlere mutlak suretle uyguladığım yöntemlerimi paylaşırım..Paylaşmamın sebebi ise gerçekten benden kuş alsın almasın kim olursa olsun evine eş olarak aldığı kuşlardan yavru almasını isterim..Ben zamanında akla alınmayacak tabiri caizse deli paralar verdim kuşlara ama neden o kadar paralar verdim sırf üretim yapabileceğim çift olsun istedim ve her üretici kesin yavrular , daha önce 3 kez kuluçka geçirdi vb cümleler kullanarak bana bu kuşları verdi..

Onlar kötümü etti belkide doğru söylediler ama ben üretmeyi başaramadım..Bunların sebeplerini zamanla farklı yöntemler deneyerek netleştirmeye başladım..

Bu bilgileri kısacada olsa sizlerle paylaşmak istedim..Sizler yavru alma heyecanı ile çift almak istiyorsanız öncelikle ilk tercihiniz yavrudan (2 3 aylık) eş yapmayı tercih edin..Neden diye sorarsanız iyi bir bakım ile yavru kuşlar ergenlik dönemine ulaşana kadar birbirlerine adapte oluyorlar ve kısa sürede çiftleşmeleri gerçekleşiyor..İdael olan çiftleşme yaşı 1 yaş ve üzeridir..Ama ben denemelerimde kendi yavrularımdan 5.5 6 aylıkken yavru aldım..Yok ben damızlık çift almak istiyorum diyorsanızda mümkünse güvendiğiniz kişilerden genç damızlık ve daha önce yavrusu alınmış kuşlar alabilirsiniz..Onlar zaten evinizin ortamına alışınca kendilerine güven geldiği zaman mutlaka yavrulamaya başlarlar , ama bu durum 3 5 ay sürebilir.

Gelelim bu aldığımız kuşları nasıl beslemeliyiz , hangi aşamalardan geçirmeliyiz..Öncelikle kafes düzeninizi iyi ayarlamanız lazım..Tüneklerinizi 3 4 tane yere asmak yerine 1 tanesini kafes tellerinden direk yuvalık girişine , diğerini ise yemlik uçlarına asabilirsiniz..Yuvalık 7.aydan sonra takılabilir..

Beslenme durumuna gelirsek ben kendi kuşlarıma ilaç takviyesi asla yapmıyorum..Sadece haftada 1 kez vitaform 1 kezde süpervit veriyorum..Şuana kadar hep bu sistemi kullandım , maşallah diyim inanın hiç hastalanan kuşum olmadı diyebilirim..İshal nedir kuşlarım bilmez..Asla marul veya yeşillik vermem..Siz vermeyin demiyorum faydalı ama ben vermiyorum..Mamalarını yavrulu kuşlarıma 1 gün durup 1 gün mutlaka veririm..Bu mamaları bazen yumurta havuç ile bazende yumurta ve çimlendirilmiş tohum içerisine kuru mama ekleyerek veririm..Yem olarak son zamanlarda normal karışık yem içerisine akdarı ve aspir ekliyorum..Nijeri yaz aylarında sadece mamalarımda kullanıyorum yemlere yaz aylarında eklemem..

Hijyen benim için çok önemli mutlaka haftada 2 kez temizlik yaparım , birisi genel komple yıkama ile diğeri yem pislik vb.tozları temizleme olarak..

Kuşlarım ben ne zaman eve gelirsem o zaman ışık görür ve yatana kadar da ışıklı ortamda kalırlar..

Kendi evimin 1 odası onlara ait olduğu için kimse girmez..Kendi sesleri ile onlar zaten çok mutlu..

Ve mutlu sona gelirsek şuan evimde yavru kuşlarım hariç tüm çiftlerimin altında yavru ve yumurta var (maşallah)..Bir ev hobicisi ve üreticisi olarak inanın artık bu kadar yavrudan yakınmıyorda değilim :)

Sizler bu dediklerimi uygularsanız inanın kuşlarınız olumsuz yönlerinden tamamen kurtulup mutlu bir şekilde hobinize devam eder amacınıza ulaşırsınız..

UMARIM FAYDALI BİLGİLER VEREBİLMİŞİMDİR.

Tamamen kendi düzenlememdir..

Serkan ERKAN

SAYGILARIMLA..

Son düzenleme:
Sağolun bu bilgiler için. Güzel bir makale olmuş. Tavsiyelerinize uyulursa kesin sonuç alınır. Ki ben uyacağım :D

Emeğin için teşekkürler, inşaallah çiftleştirme aşamasına geçersem bunları dikkate alırım.

bu faydalı bilgileri bizilerle paylaştığınız içinçok teşekkür ederim serkan erkan ustam

Bende Yavru Almayı Çok İstiyorum Herzaman Tek Olarak Besledim Kuşlarımı Hiç Eşleştirmedim. Limdi Eşleştirmek İçin 2 Adet Kuş Alacağım Fakat Damızlıkmı Olsun Yavrumu Olsun Karar Veremedim

Akliniza takilan sorular olursa konu icerisinde paylasin gerekli yorumlari hep birlikte yapalim..

Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. benim bir sorum var
1 çift muhabbet kuşum var 5-6 aydır birlikteler 1 yaşını geçtiler çiftleşmiyorlar onların yanına bir çift alıcam çift yavrumu olsun damızlıkmı ?

Serkan bey çok güzel bir makale olmuş ben kuşların yuvalığını kafesin içine koydumumarım sıkıntı olmaz...

Serkan ustam hıc bır depo kıralıyıp uretımhane acayım deyıpte ne lazım dıye arastırdınızmı ben tarım bakanlığına gırıyorum bır sürü şey yazıyor sıtede sizin ev müsaıt sanırım sız yada bılen bır arkadas bu konuyla ılgılı bılgı verırse cok ıyı olur masallah

Apartmanda oturuyorsanız yasak komşularınızın şikayet ettiği anda evi polisler basar yoksa şimdiye köpek besliyor olurdum...

Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. benim bir sorum var
1 çift muhabbet kuşum var 5-6 aydır birlikteler 1 yaşını geçtiler çiftleşmiyorlar onların yanına bir çift alıcam çift yavrumu olsun damızlıkmı ?

Şuanki kuşlarınız damızlık olduğu için yanına alacağınız çift yavruda olsa damızlıkta olsa ses sistemi yani birbirleriyle ötüşmeleri çiftleşmelerine etki eder..Ama karar veremediyseniz bence 5 aylık güzel bir eş seçin kendinize ama birbirlerini yanyana koy gözlemle öyle al.

Serkan bey çok güzel bir makale olmuş ben kuşların yuvalığını kafesin içine koydumumarım sıkıntı olmaz...

Ben önermem , neden derseniz hem üzerine pisliyorlarlar çok sağlıklı olmuyor pis duruyor , hemde kafesin içerisinde olması kuşların yerini daraltır..Muhabbet kuşlarında salma üretimi hariç en güzel düzen dıştan koyulan yuvalıktır..

Bende Yavru Almayı Çok İstiyorum Herzaman Tek Olarak Besledim Kuşlarımı Hiç Eşleştirmedim. Limdi Eşleştirmek İçin 2 Adet Kuş Alacağım Fakat Damızlıkmı Olsun Yavrumu Olsun Karar Veremedim

Yukarıdaki konuda da benzer soru sorulmuş..Bence 5 aylık civarı eş seçin ve anlaşmalarını gözlemleyip alın derim..

Serkan ustam hıc bır depo kıralıyıp uretımhane acayım deyıpte ne lazım dıye arastırdınızmı ben tarım bakanlığına gırıyorum bır sürü şey yazıyor sıtede sizin ev müsaıt sanırım sız yada bılen bır arkadas bu konuyla ılgılı bılgı verırse cok ıyı olur masallah

Emre bey bu dediklerinizi hergün düşünüyorum ama gel gelelim iş imkanları buna izin vermiyor..Evimde besliyorum ama komşularımdan herhangi bir şikayet gelmedi..Ses gitmiyor , nasıl gitmiyor diye sorarsanız ,evimin bir odası balkon tarafına bakıyor ve altta üstte o oda kullanılmıyor..Zaten gündüz herkez çalışıyor , gecede ses gitmesin diye 12 gibi ışıklarını kapatıyorum hemen susuyorlar..Şuana kadar Allah a şükür sıkıntı olmadı..Olursa da mecbur bu sevdadan vazgeçeceğim..

Abi yakınırsan tekrar Ankara'ya gelebilirim, güzel bir makale olmuş bende ilk başlarda çok para verdim. Osman diye 3 kağıtçı vardı çekoslavak çifti 230 liraya vermişti bundan 3 yıl önce, verdiğim paraya acınmaktan ziyade kuşlar 1. haftayı görmeden ölmüşlerdi. Allah'ından bulsun, daha sonra tecrübe kazanmaya başladım. Mama halen var mı Serkan abi? Konudan konuya atlarım, teşekkürler yazı için.

Arkadaşlar HOBİCİ arkadaşların faydalanacağını düşündüğüm bilgiler olduğu için konumu tekrar güncellemek istedim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:34 -->-> Daha önceki mesaj 01:46 --

Herkezin okumasını istediğim için GÜNCEL ..

Çok faydalı bilgiler sağolun paylaştığınız için.Benim bir sorum olacak erkek tek muhabbet kuşu besliyorum yanına eş alırken dişiyi kendisimi seçmeli nasıl seçecek ortamı yadırgayabilir.Yoksa biz alıp kafese koysak mı daha doğru.Birde aldıktan sonra belli bir süre ayrı tutmak v.b şeyler gerekiyor mu?

Eğerki alacağın ortam güvenilir bir yer ise kuş kendi seçsin ama değil ise mecbur kendiniz parlak tüylü ve diri olan yani hareketli kuşu seçip sizdeki kuşlar eşleyebilirsiniz.

İlk 10 gün yan yana kalsınlar herhangi büyük kavga olmaz ise yuvalık takıp devam edebilirsiniz.

Tamam Serkan bey konu anlaşılmıştır.Sorumun cevabını aldım çok teşekkürler.Benim mubiş kafesine 3 günde zor alıştı ortam değişikliğinin yarayacağını pek düşünmüyorum.Kendimiz almak daha doğru.Eşleşmeme ihtimali var tabii.

Arkadaşlar bizlere gelen sıkça sorular arasına en başta gelen KUŞLARIM NEDEN YAVRULAMIYOR oluyor..Bunların sebepleri birçok maddeden oluşur..

Ben uzun yıllardır evimde hobi amaçlı kuş besliyorum ve gerçekten bu işe gönül veren ufak üreticilerdenim..

Evime ziyarete gelenlere mutlak suretle uyguladığım yöntemlerimi paylaşırım..Paylaşmamın sebebi ise gerçekten benden kuş alsın almasın kim olursa olsun evine eş olarak aldığı kuşlardan yavru almasını isterim..Ben zamanında akla alınmayacak tabiri caizse deli paralar verdim kuşlara ama neden o kadar paralar verdim sırf üretim yapabileceğim çift olsun istedim ve her üretici kesin yavrular , daha önce 3 kez kuluçka geçirdi vb cümleler kullanarak bana bu kuşları verdi..

Onlar kötümü etti belkide doğru söylediler ama ben üretmeyi başaramadım..Bunların sebeplerini zamanla farklı yöntemler deneyerek netleştirmeye başladım..

Bu bilgileri kısacada olsa sizlerle paylaşmak istedim..Sizler yavru alma heyecanı ile çift almak istiyorsanız öncelikle ilk tercihiniz yavrudan (2 3 aylık) eş yapmayı tercih edin..Neden diye sorarsanız iyi bir bakım ile yavru kuşlar ergenlik dönemine ulaşana kadar birbirlerine adapte oluyorlar ve kısa sürede çiftleşmeleri gerçekleşiyor..İdael olan çiftleşme yaşı 1 yaş ve üzeridir..Ama ben denemelerimde kendi yavrularımdan 5.5 6 aylıkken yavru aldım..Yok ben damızlık çift almak istiyorum diyorsanızda mümkünse güvendiğiniz kişilerden genç damızlık ve daha önce yavrusu alınmış kuşlar alabilirsiniz..Onlar zaten evinizin ortamına alışınca kendilerine güven geldiği zaman mutlaka yavrulamaya başlarlar , ama bu durum 3 5 ay sürebilir.

Gelelim bu aldığımız kuşları nasıl beslemeliyiz , hangi aşamalardan geçirmeliyiz..Öncelikle kafes düzeninizi iyi ayarlamanız lazım..Tüneklerinizi 3 4 tane yere asmak yerine 1 tanesini kafes tellerinden direk yuvalık girişine , diğerini ise yemlik uçlarına asabilirsiniz..Yuvalık 7.aydan sonra takılabilir..

Beslenme durumuna gelirsek ben kendi kuşlarıma ilaç takviyesi asla yapmıyorum..Sadece haftada 1 kez vitaform 2 kezde süpervit veriyorum..Şuana kadar hep bu sistemi kullandım , maşallah diyim inanın hiç hastalanan kuşum olmadı diyebilirim..İshal nedir kuşlarım bilmez..Asla marul veya yeşillik vermem..Siz vermeyin demiyorum faydalı ama ben vermiyorum..Mamalarını yavrulu kuşlarıma 1 gün durup 1 gün mutlaka veririm..Bu mamaları bazen yumurta havuç ile bazende yumurta ve çimlendirilmiş tohum içerisine kuru mama ekleyerek veririm..Yem olarak son zamanlarda normal karışık yem içerisine akdarı ve aspir ekliyorum..Nijeri yaz aylarında sadece mamalarımda kullanıyorum yemlere yaz aylarında eklemem..

Hijyen benim için çok önemli mutlaka haftada 2 kez temizlik yaparım , birisi genel komple yıkama ile diğeri yem pislik vb.tozları temizleme olarak..

Kuşlarım ben ne zaman eve gelirsem o zaman ışık görür ve yatana kadar da ışıklı ortamda kalırlar..

Kendi evimin 1 odası onlara ait olduğu için kimse girmez..Kendi sesleri ile onlar zaten çok mutlu..

Ve mutlu sona gelirsek şuan evimde yavru kuşlarım hariç tüm çiftlerimin altında yavru ve yumurta var (maşallah)..Bir ev hobicisi ve üreticisi olarak inanın artık bu kadar yavrudan yakınmıyorda değilim :)

Sizler bu dediklerimi uygularsanız inanın kuşlarınız olumsuz yönlerinden tamamen kurtulup mutlu bir şekilde hobinize devam eder amacınıza ulaşırsınız..

UMARIM FAYDALI BİLGİLER VEREBİLMİŞİMDİR.

Tamamen kendi düzenlememdir..

Serkan ERKAN

SAYGILARIMLA..

eve gelen arkadaşlarım kuşlarla ilgileniyor onları farkında olmadan ürkütüyorlar birşeyde söyleyince alınıyorlar :) bu durum kuşları olumsuz etkileyebilir değilmi

Geri