Karadeniz Pet

Soğuk algınlığı mı? + Bronchipur W

• Konbuyu başlatan Doğa Topuzoğlu
  • Başlangıç tarihi
D

Doğa Topuzoğlu

Guest
Arkadaşlar ilk defa muhabbet kuşu beslemeye başladım. Yuvası ve her türlü yemi, özel tünekleri, gaga taşı, enerji bloğu vs. her şeyi tam. Kendisi genç alnındaki tüylerden ve gözünden anladığım kadarıyla.

Ancak bir haftadır bizle olmasına rağmen halen hapşırığı devam ediyor. Yem yemesinde sorun yok, bolca yem tüketiyor. Dışkısı da normal. Sadece günün çoğu saatinde çok sakin, pek hareketli değil. Zaman zaman hareketlense de genel olarak belirli bir yerde duruyor. Tüyleri pek kabartmıyor genelde sabit dururken, ancak hapşırık özellikle yanına gittiğimde heyecan yaptığı anlarda özellikle bunun artması sabit. Bazen de ağzını açıp kapatıyor, sanırım nefes almada güçlüğü var veya farklı sesler çıkartıyor, emin değilim.

Şimdiye kadar hep vitamin damlattım ama bugün Sera Bronchipur W aldım. Sizlerin tavsiyeleri nelerdir?

Sera da iyi bir markadadır ama avisol daha iyidir bence. Multivitamini de iyidir. Ama SuperVit' i şiddetle öneririm. Kuşunuzun solunum yollarında problem var anladığım kadarıyla.
İçme suyuna vitamin damlatın ve suyu hergün değiştirin. Ayrıca 5 gün boyunca ağzına %2,5 Baytril 1-2 damla damlatın.. Bu süre zarfında suyuna vitamini eksik etmeyin.

Cihat Bey hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Elimde şu anda bronchiput W ile vitamin plus V var. Sera almamın sebebi kaplumbağalarımın bakımı konusunda yıllardır pahalı da olsa memnuniyetim olmasındandı.

İki sorum olacak. Suya aynı anda bronchipur ile vitamin plus'ı damlatmamda sorun olur mu?

Diğer sorum ise Baytril'i ağzına nasıl damlatacağımda. Henüz yeni ve bize alışmadı. Daha alışmamışken zorla yakalayıp ağzını açmam uygun olur mu? Kuşu kaybetmektense bu daha tercih edilebilir elbette ancak emin olamadığımdan sormak istedim.

O zaman Sera kullanmaya devam edebilirsiniz eğer memnunsanız. Ben Avisol vb. den memnun olduğum için önerdim.

Sıkıntı bir durum olacağını düşünmüyorum ustam fakat bir gün aralıklarla birgün bronchipur, birgün vitamin koyabilirsiniz.. Sizin tercihiniz.

Tabii sıkıntılı olacaktır fakat yine sizin tercihiniz açıkçası. Ya solunum ilacı ve vitaminle devam edersiniz ya da yakalayıp baytril de damlatırsınız orası size kalmış ustam.

Geri