Soğuk Hava Koşullarına Bağlı Kümes Hastalıkları ( Kanat Kuyruk Dökümü )

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  Soğuk koşullarda üşüyen muhabbet kuşları tüylerini kabarttıkları ve hareketlerini azalttıkları gözlenir. Düşük ortam sıcaklığı koşullarında yem tüketimi biraz artar. Hayvan, artan yem tüketimi ile biraz daha fazla ısı üretir. Yine büyümede ve yumurta veriminde düşüşler görülür. Üretimhane sıcaklığının 15’c’ nin daha altına düşmesi halinde yumurta veriminde düşüşler görülür. Sıcaklığın çok düşmesi ölümlere yol açabilmektedir. Soğuk mevsimlerde kümeslerin gereği kadar (minimum) havalandırılması da önemlidir. Aslında iyi idare edilen kümeslerde kümes sıcaklığı ile kümesin havalandırılması arasındaki denge gereği gibi kurulmuş olmalıdır. Kümeslerde havalandırmayı durdurarak sıcaklığı yükseltmek doğru bir davranış değildir. Soğuk mevsimlerde gereği kadar havalandırılmayan kümeslerde havanın nem oranı yükselir. Bu durum muhabbet kuşlarının solunum sırasında nefesleri ile dışarıya buhar şeklinde su çıkarmaları ile ilgilidir. İyi havalandırılmayan bir kümeste hamam havası denilen ortam oluşur, kümes altlığı ve talaşlar ıslanır ve buna bağlı sorunlar ortaya çıkar. Kümes havasında, amonyak, karbondioksit, karbonmonoksit ve benzeri zararlı gazların oranı artar, oksijen oranı azalır. Buda Coccidiosis ve necrotic enteritis hastalıklarını ortaya çıkartır. Problemlerinin kontrol altına alınamadığı durumlarda bozulan bağırsak ortamı altlık ıslanmasına neden olur. Ayrıca havalandırılmamış ortamda bulunan mamalar ekşime yapacaktır. Suluklarda bulunan suların arıtılmaması ve uzun süre değiştirilmemesi neticesindede iç parazit ve dış parazitlere konaklamak için bütün kuşlarınızı hedef haline getirecektir. Ayrıca bitmek bilmeyen farklı ve kaliteli ve renkli kuş temin etme arzumuz kümesimizin hacminle orantısız bir kuş sayısı oluşturmamıza sebep olmaktadır ve üremeleriyle beraber bu sayının ilk kuluçkalarında 2 katına çımasıyla kaçınılmaz olan problemler silsilesi ortaya çıkıyor. Sonuç olarak kümesinizde bir değil birden fazla hastalığa gerekli ortamı istemeyerekte olsa sağlamış bulunuyoruz. Şu sıralarda yoğun olan yavruların yuvadan atladıktan bir hafta 10 gün içerisinde kanat ve kuyruk dökülmesinin ana etkenkleri bu söylemiş olduğum problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu problemlere yakalanmış olan arkadaşlarımızın öncelikle yapması gereken kuşların sağlığını düzelttikten sonra bulunduğu odanın m3 hacmine uygun olan sayıdan fazla olan kuşları ellerinden çıkartmalıdırlar. Tedavi sürecine geçecek olursak 1 ay ile 45 gün arasında bir süreyle üretimi tamamen durdurmamız ve bu süreçte kür tedavizi ve dezenfekte çalışmaları yapmamız gerekmektedir.

  1. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  2. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  3. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  4. gün vitamin verin
  9. gün damızlıkların ve kanat ve kuyrukları dökülmeyen kuşların göğsüne bir damla kanatları dökülen kuşların ağzına bir damla ivermectin etken maddeli sıvı ilaç damlatın.
  15. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  16. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  17. gün levamizol içerikli ilaç kullanın
  18. gün vitamin verin
  19. gün kanatları dökülen yavruların ağzına bir damla ivermectin etken maddeli sıvı ilaç damlatın
  19. almer alfucid (ALMER KİMYA ) adlı ilaçla tüm bakteri virüsleri çıkardığı gaz ile yok edeceksiniz.
  20. gün kuşları içeriye almadan önce Ardap Sprey ile son kez dış parazit için ilaçlayın ve sonra herhangi bir veterinden yada Alpay BİLİR ustamızın vermiş olduğu 1 aylık kürü uygulayacaksınız.
  Sularımızda bulunan zararlı organizmaları yok etmesi için ve kuşlarda kuruma hastalığına sebep olan kursak mantarınıda yok eden klordioksiti ( BYKSPR KMYA - Havuz Kimyasallar, Yer ve Yzey Dezenfektanlar, me ve Kullanm Suyu Dezenfektanlar,klor dioksit ) içme sularında kullanmanızı mutlaka öneririm. Son olarakta bütün bu işlemleri yaptıktan sonra kümesimizde periyodik olarak Haftada 1 Ardap sprey sıkınız. 15 günde bir Biocan-a ile dezenfektan yapınız. 2 Ayda bir vilmectin ve içbakteri için levamizol içerikli bir ürün kullanın, 1-2 ve 7-8. aylarda üretimhanenizde 6 aylık kuşlarınızın bakım kürü uygulayın ayrıca üretimhanenizde mutlaka aspiratör kullanmayı eksik etmeyiniz. Tüm üretici arkadaşlarıma şimdiden geçmiş olsun diliyorum.
   
 2. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.851
  Beğenileri:
  65
  Yer:
  Allah razı olsun ustam sağ olun bu aralar okunması gerek dert yanan varsa :)
   
 3. Enes KÖKSAL
  Çevrimdışı

  Enes KÖKSAL Profesyonel

  Katılım:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  222
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ordu
  Bu bilgin için teşekkür ederim
   
 4. Muammer KONUK
  Çevrimdışı

  Muammer KONUK Profesyonel

  Katılım:
  25 Ocak 2013
  Mesajlar:
  886
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara/Polatlı
  Bilgi için teşekkürler.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş