Sokak kuşlarını beslememek için bahane bulmayalım!

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Berkan Yetiş tarafından 7 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Berkan Yetiş
  Çevrimdışı

  Berkan Yetiş Profesyonel

  Katılım:
  12 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mecidiyeköy/İstanbul
  Merhaba,

  Muhtemelen beni http://www.muhabbetkusu.com.tr/kend...s-kafesi-yapimi-ayrintili-dev-konu-20379.html adlı konudan hatırlarsınız.

  Başlık olarak biraz sert girdim galiba kusura bakmayın ama gerçekten de öyle, lütfen sokak kuşlarını beslememek için bahane bulmayalım. Evde kuş besleyen herkes aynı zamanda sokak kuşlarını besleyebilir.

  İşte uygulamalı olarak, sokak kuşlarını beslemenizin masrafsız ve kolay yolları:


  1) Kafesin tabanına dökülen yemleri, akıllı yemliğin alt kabına dökülen yemleri çöpe atmayın camın önündeki mermere ya da kaloriferin üzerine dökün. Emin olun döktüklerinizin arasında sadece kabuklar değil yemler de var. Hatta biraz daha cömert olup yem paketinin çoğunu akıllı yemliğe doldurduktan sonra geri kalanı saklamak yerine, bunuda camın önün dökebilirsiniz :)

  [​IMG]

  2) Ben içeriğinde bal yerine kimyasal yapıştırıcılar kullanıldığı için hazır krakerleri kuşuma yedirmiyorum. Eğer sizde benim gibi yapıyorsanız kullanmadığınız krakerleri bir ipe bağlayın ve ipin diğer ucunuda klimanın borularına bağlayın. (ip kullanmamızın nedeni krakerlerin içindeki plastik parçanın aşağıya düşüp doğayı kirletmemesi için ;) )

  [​IMG]

  [​IMG]

  3) Bayatlamış ekmekleri, ekmek poşetinin dibinde kalmış kırıntıları da camın önüne dökün.

  Biraz düşünürseniz eminim masrafa girmeden sokak kuşlarını beslemenin farklı yollarını da bulabilirsiniz.
  Ya da "Param onlara kurban olsun" derseniz birkaç paket yem alıp yine camın önüne dökebilirsiniz :D

  Karşılığında ne mi kazanacaksınız? Fazla bir şey değil. Sadece o küçük canların sevgisini kazanacaksınız. Normalde 2 metre yakınına gidince kaçan o kuşlar, her acıktıklarında siz koltuğunuzda otururken size bakıp camı tıklatacak, sizden yem isteyecekler. Siz yem verdiğiniz zamanda belki kendilerini elletmeyecekler ama elinizi diplerine kadar götürseniz bile verecekleri tek tepki sevgi dolu bakışlarla sizi izlemeleri olacak.
  Bunun insanda yaşattığı duyguyu sadece yaşayan bilir :eek:
   
 2. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  Serçeler ekmeği çok sever.Ben ekmek koyuyorum camın önüne.Askerde yemekhaneye girerlerdi ekmek kapıp kaçarlardı o derece.Sadece kuşlar değil tabi.Mangal yakarsınız kemiklerini ve kalan etleri sokağınızdaki köpeklere verin.Yazın sokak direğinin dibinden sularını eksik etmeyin.Bu yüzden sırf plastik toplayanlar su kutularını çalıyorlar diye direğe kaynak yaptık demir kabı.

  Edit: Bu yaşıma kadar gördüm ki hayvan sevmeyen yaratıklar,düzmece inancı gereği köpeğe haram diyen gerizekalılar insanda sevmiyor arkadaş.Bu konuda çok lanet bir ülkede yaşıyoruz.1 ANNE 3 yavru köpeğini yaz boyunca özel olarak besledik.Annem özel olarak sokak köpeklerine et satın alıyordu.Suyunu eksik etmiyorduk.Adeta mahalleyi sahiplenmiştiler yabancıları sokmuyorlardı.Birgün mahalledeki kekonun teki dinimizde köpek haram diye bizim eve geldi.bunları şikayet etcem dedi.Bir baktık köpekleri veteriner uyuşturup götürmüşler.ŞİMDİ BU KÖPEKLER Mİ DAHA İNSAN YOKSA BU DAĞDAN İNMİŞLER Mİ?
   
  #2 Uğur DOĞAN, 7 Ekim 2014
  Son düzenleme: 7 Ekim 2014
 3. Resul OZYAMAN
  Çevrimdışı

  Resul OZYAMAN Profesyonel

  Katılım:
  7 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.169
  Beğenileri:
  9
  Yer:
  İstanbul/Esenler
  Evet çok güzel ve yaralı yazı muhabbet kuşunun yemlerini hep döküyorum mermere hiç bir zaman gelip yediklerini görmüyorum yarın biraz güvercin yemi alam :)
   
 4. Berkan Yetiş
  Çevrimdışı

  Berkan Yetiş Profesyonel

  Katılım:
  12 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mecidiyeköy/İstanbul
  Tabikide, sadece kuşları besleyin demedim yanlış anlaşılma olmasın :D Kuşlarla ilgili forum olduğu için sadece kuşlar hakkında yazdım. Bu arada aynen öyle, sadece plastik kap toplayanlar almıyor, aynı şekilde bazı hayvan düşmaları da yem kaplarını çalıp gidiyor ne yazıkki :mad:

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:41 -->-> Daha önceki mesaj 22:39 --

  Yiyorlardır belkide ama siz görmemişsinizdir. Yada kuşlar yemi görmemiştir bir görsünler daha ayrılmazlar camınızdan :D
   
 5. Resul OZYAMAN
  Çevrimdışı

  Resul OZYAMAN Profesyonel

  Katılım:
  7 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.169
  Beğenileri:
  9
  Yer:
  İstanbul/Esenler
  kanarya yemini yerler mi güvercinler ?
   
 6. Berkan Yetiş
  Çevrimdışı

  Berkan Yetiş Profesyonel

  Katılım:
  12 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mecidiyeköy/İstanbul
  Evet, güvercinler ne bulsa yer :)
   
 7. Burak ERMİŞ
  Çevrimdışı

  Burak ERMİŞ Site Bağımlısı

  Katılım:
  30 Ekim 2014
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul - Sultangazi
  2) Ben içeriğinde bal yerine kimyasal yapıştırıcılar kullanıldığı için hazır krakerleri kuşuma yedirmiyorum. Eğer sizde benim gibi yapıyorsanız kullanmadığınız krakerleri bir ipe bağlayın ve ipin diğer ucunuda klimanın borularına bağlayın. (ip kullanmamızın nedeni krakerlerin içindeki plastik parçanın aşağıya düşüp doğayı kirletmemesi için ;) )  "İçerisin de kimyasal yapıştırıcı olan bir şeyi kuşlarınıza yedirmemeniz çok güzel birşey fakat sizin kuşlarınıza zararlı olan kimyasal yapıştırıcı dışarı da yaşayan kuşlar için de aynı zararı taşıyor saygılarımla"
   
  #7 Burak ERMİŞ, 14 Kasım 2014
  Son düzenleme: 14 Kasım 2014

Sayfayı Paylaş