Karadeniz Pet

Son Sistem Mama Tarifi (SERKAN ERKAN)

Serkan ERKAN

Onursal Üye
Arkadaşlar daha öncede birçok kez mama tarifini sizler için burada paylaştım fakat daha detaylı bilgilendirmek için tekrar düzenleme gereğinde olduğumu hissettim.forumumuzdaki tüm arkadaşlarımıza katkısı olacağını düşünerek tek tek malzemeleriyle resimli bir şekilde en basit yoldan mama nasıl hazırlanır sizlere sunmak istedim..Sizler bu yaptığım mamayı tarife tam uygun şekilde hazırladığınız sürece kuşlarınız mutlak suretle tadını aldıktan sonra iştahla yiyecektir..sizin yapmanız gereken 1 2 kez verip yemiyor diye kenara çekilmeyin mama yapmamazlık yapmayın mutlaka 3. kez verdiğinizde o mamayı hertürlü yiyecektir..Eğerki yemiyor ise hatayı kendinizde arayın , yaa lapa lapa olmuştur mama , yada çok kuru olmuştur..Ben bunun önüne geçebilmek için ölçülü bir şekilde resimlerle aşağıda anlattım, vereceğim tarif 3 çift kuş için çok ideal olup kafeste 8 saatten fazla tutmayın , sabah 7 8 gibi verip 4 5 gibi kafeslerinden alın..

Öncelikle bir adet haşlanmış yumurtayı rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz,

97p2pv.jpg

Daha sonra orta boy bir havucun yarısını yine rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz..

10ht3tl.jpg

65tzbb.jpg

Şimdi sıra geldi kuru mamayı eklemeye , kuru mama dediğim benim daha önceden hazırlayıp bozulmadan dolapta saklanabilecek toz malzedir..Bunun içerisinde ne var onuda sizlerle paylaşacağım fakat ben çok kapsamlı ve extra bol malzeme ekliyorum..Bu tarifim klasik herkezin evinde bulunan malzemelerle yapacağı bir mama tarifi olacağı için siz 1 çay kaşığı pirinç unu 1 çay kaşığı irmik 3 adet ballı muzlu bebek bisküvisi ve çok az tarçın.bisküvileri un haline getirin..Eğerki çiftleriniz için hazırlıyorsanız bu mamayı extra olarak nijer ekleyebilirsiniz..Nijeri aktarlardan bulabilirsiniz..

Daha detaylı olarak Kuru Mama İçeriği istiyorsanız ;

Örnek vermek gerekirse 1 KG mama hazırlayacaksınız , bunun için en az 4 paket ballı bebek bisküvisi , kurutulmuş organik meyve karışımı (100 gr.robotta un haline getirene kadar çekin), breedmax (1 yemek kaşığı) , diazym256 (1 yemek kaşığı ), k.boynuzu tozu (1 yemek kaşığı) , tarçın , az ceviz ve fındık koyabilirsin.(fazla koymayın kuşlarınız yağlanır). Kış aylarında nijer ekleyebilirsiniz.(50 gr) . Ben extra olarak sağlık tohumu ekliyorum.Bulabilirseniz özel bir karışımdır ve içerisinde birçok sağlıklı tohumlar mevcut.

Daha da detaylı yapacağım ben derseniz , tohumlanmak üzere satılan malzemeler var , içerisinde yine aynı şekilde çok faydalı tohumlar mevcut , onları 3 gün günde 3 kez suyunu yenilemek üzere yıkayarak çimlendiriyorum ve yukarıda uyguladığım kuru mama ile karıştırıp üzerine direk yumurta mamasını da ekleyerek BOMBA MAMA hazırlıyorum . Bunu da yaparsanız mutlu sona ulaşmamanız imkansız denecek kadar azdır :) Allah a şükür şuan ortalama 6 çiftim var 6 sı da yavrulu ve yumurtalı. Bunun sebebi tabikide hijyenik ortam ve düzenli - doğru beslenme ile alakalı.

seubnk.jpg

Şimdide bu karışımın hepsini karıştırarak kuşlarınıza servis edebilir..Tüm kuşlarınıza afiyet olsun..

dyru6g.jpg

Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir.Daha detaylı anlatmamı isteyen abilerim kardeşlerim var ise herzaman yardımcı olabilirim :)

Saygılarımla..

Maşallah insanın yiyesi geliyor emeğinize sağlık

Paylasim icin tesekkurler. Bu mamayi haftada kac kere vermeli?

Mobilden gönderildi.

yAVRU VAR İSE GÜN AŞIRI.YUMURTALI KUŞA EN FAZLA HAFTADA 1 KEZ.YAVRULU YUMURTALIYA HAFTADA 2 KEZ VEREBİLİRSİNİZ.

İşte onun içeriğini eklemem mümkün değil çünkü tohumların adını bilmiyorum :). İçerisinde birden çok sağlıklı ve kızıştırıcı özelliği olan çeşitli tohumlar var.

Nerden buluruz sağlık tohumlarını

Ben dostpetshop tan almıştım. Yine aynı şekilde çimlendirme tohumunu da oradan almıştım.

Sağlık tohumunu direk mama icinemi atıyoruz birde yavrulu olanlara veriyoruzmu

Bu çimlendirme tohumu , sağlık tohumu ayrı oluyor. Benim kullandığım çimlendirme tohumunda buradaki gibi siyah tohum yok ama diğerleri neredeyse aynı.
Sağlık tohumunu direk mama icinemi atıyoruz birde yavrulu olanlara veriyoruzmu

Ben yavrulu olsun olmasın sağlık tohumunu kullanıyorum. Kuşlarda direnci artırıyor.

abi bu tarif senin gizli tarifin olan mı :D bari bende tarifi değiştireyim :)

Yok yavv ne gizlisi :) değerli büyüklerim ve ustalarım tutturmuşlar gizli tarif diye ama inanın bu yani :) bu da bildiğiniz klasik tarif :)

biz onu nasıl bulabiliriz

Arkadaşlar tüm detayları ve nereden bulabileceğinizi yazdım , yazıları okumanızı rica ederim.

Paylaşım için teşekkürler.Bir erkek bir dişi kuşum var yavru ya da yumurta yok daha çiftleşmediler bile.Mama vermeli miyim?

Geri