Karadeniz Pet

Sonunda ilk yumurta geldi

Öztürk Uğur

Meraklı Üye
İkinci yumurtada geldi

Dişi kuşun hareketleri çok dikkatimi çekti bugün, popo kısmı ve kuyruğu sürekli oynuyordu kanatarıda inmiş durumdaydı yuvalığa baktım 1 tane yumurta yapmış.

Sormak istediğim bir kaç konu var,

1 - Erkek kuş sürekli yuvalığa giriyor içeride kalıyor. Arada dışarıya çıkıp etrafı kontrol ediyor ama hep yuvalığın ağzında nöbet tutuyor gibi . yumurtalara zarar verir mi ?

2 - Erkek kuşu ne zaman ayırmalıyım ?

3 - 2 günde 1 mama takviyesi yapsam olur mu ?

4 - Yumurtalar kaç gün arayla çıkar ve boş olup olmadığını ne zaman kontrol etmeliyim? yumurtaları elime almamın bir zararı var mıdır?

4 - Genel olarak nelere dikkat etmeliyim?

BP68jM.jpg

21Njp2.jpg

nMmjPR.jpg

2. Yumurtada geldi,

Yumurtaların ayrı durmasının sebebi nedir ? ve İçinde darı var onların orda durmasında bir sakınca var mıdır ? Talaşları hep dışarı atmış.

kBn6Or.jpg

Son düzenleme:
1- İçerde dişiyi rahatsız etmiyorsa,yardımcı oluyorsa sorun yoktur.
2- Sorun olmadığı sürece ayırmaya gerek yok.
3- Haftada 2-3 sefer mama verilebilir.
4- Yumurtalar genelde 2 gün arayla gelirler ve dişi kuluçkaya yattıktan 5-6 gün sonra dolu olup olmadıkları belli olur.
5- Yumurtaları gereksiz elle almak dahil kuşları fazla rahatsız etmeyin. Bakım ve temizliklerini yapın gerisini onlara bırakın.

1- İçerde dişiyi rahatsız etmiyorsa,yardımcı oluyorsa sorun yoktur.
2- Sorun olmadığı sürece ayırmaya gerek yok.
3- Haftada 2-3 sefer mama verilebilir.
4- Yumurtalar genelde 2 gün arayla gelirler ve dişi kuluçkaya yattıktan 5-6 gün sonra dolu olup olmadıkları belli olur.
5- Yumurtaları gereksiz elle almak dahil kuşları fazla rahatsız etmeyin. Bakım ve temizliklerini yapın gerisini onlara bırakın.

Teşekkürler yorum için, dikkate alacağım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:19 -->-> Daha önceki mesaj 22:36 --

2. yumurtada geldi . Yumurtaların ayrı durmasının sebebi nedir ? ve İçinde darı var onların orda durmasında bir sakınca var mıdır ? Talaşları hep dışarı atmış.

Resim en üstte ekli

Yuvalığın içine müdahale etmeyin.Dişi kuş kendine göre ayarlar.

3. Yumurtada geldi arkadaşlar, ilk yumurta cuma akşamı 2. Yumurta pazar akşama doğru , 3. İse bugün akşam gelmiş. Bu duruma göre 1. Yumurta yı ne zaman kontrol etmem gerekiyor?

v556N6.jpg

Kuluçkaya yatıyor mu dişi.Kuluçkaya yattıktan 5-6 gün sonra anlaşılır.Ben biraz sabredip hiç oynamayın derim :)

Bu yuvaligin hali ne ilk defa boylesini gördüm disi inşaallah rahat çevirir yumurtaları çünkü gömülüyorlar resmen 1 hafta sonra yumurta kontrolü yapabilirsiniz

Bu yuvaligin hali ne ilk defa boylesini gördüm disi inşaallah rahat çevirir yumurtaları çünkü gömülüyorlar resmen 1 hafta sonra yumurta kontrolü yapabilirsiniz

Hocam selam,

Ben kuş aç kalmasın diye 2 adet darı atmıştım 3 -4 gün aralıklarla , açıkcası hiç dokunmadım, yarısını almalımıyım sorun olur mu ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:52 -->-> Daha önceki mesaj 10:51 --

Kuluçkaya yatıyor mu dişi.Kuluçkaya yattıktan 5-6 gün sonra anlaşılır.Ben biraz sabredip hiç oynamayın derim :)

Yatıyor yemek yemeye çıkıyor sadece, ve yaklaşık yumurta geldikten sonraki her sabah çiftleşme oluyor. Sabah uyandığımda çiftleşiyorlardı sonradan tekrar yuvaya girdi.

Son düzenleme:
Hocam selam,

Ben kuş aç kalmasın diye 2 adet darı atmıştım 3 -4 gün aralıklarla , açıkcası hiç dokunmadım, yarısını almalımıyım sorun olur mu ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:52 -->-> Daha önceki mesaj 10:51 --

Yatıyor yemek yemeye çıkıyor sadece, ve yaklaşık yumurta geldikten sonraki her sabah çiftleşme oluyor. Sabah uyandığımda çiftleşiyorlardı sonradan tekrar yuvaya girdi.

Kuşun folluğunu temizle bence biraz talaş ekle yemlerin darıların dış yüzeyi sıkıntı olabilir talaş en iyisi acıkırsa zaten kuluçkadan kalkar biraz yem yer girer içeri yada erkegi besleyebilir.

Arkadaşlar merhaba ,

Bugün 4. yumurta gelmesi gerekiyordu fakat göremedim. Dişi kuşun kanatları çok düşük ve pop kuyruk kısmı hızlı şekilde aşağı yukarı iniyordu acaba bir sorun olabilir mi ?

Uğur bey benimde dişi kuşlarım var ve aynı sizin kuşlarınız gibi davranıyor.Yapmanız gereken:

1-) Dişi kuşunuz dışarıda (kafes dışında ve sizi görmeyecek şekilde) iken çaktırmadan yumurtayı alın.
2-) yumurtayı kuşunuzun gelmeyeceği odaya götürün.
3-) Yumurtayı çok hafifçe sallayın.
4-)içi dolu gibi ise kafese geri konyun.
5-) eğer boş ise çöpe atmayın ve yaklaşık bir ay kalsın sonra atabilirsiniz...

Son düzenleme:
Uğur bey benimde dişi kuşlarım var ve aynı sizin kuşlarınız gibi davranıyor.Yapmanız gereken:

1-) Dişi kuşunuz dışarıda (kafes dışında ve sizi görmeyecek şekilde) iken çaktırmadan yumurtayı alın.
2-) yumurtayı kuşunuzun gelmeyeceği odaya götürün.
3-) Yumurtayı çok hafifçe sallayın.
4-)içi dolu gibi ise kafese geri konyun.
5-) eğer boş ise çöpe atmayın ve yaklaşık bir ay kalsın sonra atabilirsiniz...

Teşekkürler. İlk yavru 16 günlük oldu bile :)

Kuşlarınıza Allah Uzun Ömürler Versin AMİN...:):):)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:27 -->-> Daha önceki mesaj 14:09 --

Kuşlarınıza Allah Uzun Ömürler Versin AMİN...:):):)

Arkadaşlar merhaba ,

Bugün 4. yumurta gelmesi gerekiyordu fakat göremedim. Dişi kuşun kanatları çok düşük ve pop kuyruk kısmı hızlı şekilde aşağı yukarı iniyordu acaba bir sorun olabilir mi ?

Yeni yumurta gelebilir ama siz bence yinede veterinere götürün:)

Geri