Karadeniz Pet

sorularım

bazey122

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar benim birkaç sorum var
1- Arkadaşlar kuşlarımdan biri tüy dökümünden çıkalı 2 hafta falan oldu . Dün dışarı çıkardım ve duvara çarptı ve 2 tüyü düştü bugün ise tekrar tüy dökümüne girmiş gibi kafesin her tarafı tüy oldu

2-Arkadaşlar ben ışığı kapattıktan 5 dakika sonra kuşlarımdan biri kafesin en üst köşesine çıkıyor bir ayağını bir köşeye diğerini diğer köşeye koyuyor tüylerini kabartıyor ve gagasını bir telin arasına geçirip öylece duruyor ve geri indirmek çok zor oluyor elimi gördüğünde direk gelen kuş öylece duruyor ve normalde eşyalardan çok korkar eşyaları gösteriyorum öylece duruyor hiç tepki vermiyor 10 dk ışık açık kalınca iniyor ama kapatınca eski haline geri dönüyor

3- 2.Sorumda bahsettiğim gibi eşyalardan çok korkuyorlar kafesin bir köşesine eşya taktığımda oradaki tüneğe yaklaşmıyorlar

4-Kuşlarımdan birini aldığmda kaka yerine su akıyordu(sadece su) sonra düzeldi ama şuanda bazen normal bazense beyaz ve sulu kaka yapıyor

Sorunlarım bunlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler:)

Bildiğim kadarıyla cevap vereyim:);
1-Tüydeyse eğer B vitamini takviyesi yapın ve yulaf verin
2-Ben kuşumu aldığımda ilk 10 gün aynı şeyi yaptı. Işığı kapatınca gagasını tellere takıp öylece duruyordu. Sonradan geçti bunun sebebi, yeni gelen kuşlar için ortam değişikliği oluyor. Ama ortamına alışkın kuşlarda da herhangi bir şeyden dolayı strese girmiş olabilir. Karanlıktan korkmasına sebep olacak bişey yaşamış olabilir.
3-Eşya, oyuncak vs. bir şey takacağınız zaman ilk önce dışarıda alıştırın, ona tanıtın derim çünkü korkmaz diye tahmin ettiğimiz bir çok şeyden korkabiliyorlar alışkın olmadıkları için. Muhabbet kuşları alışkanlıklar üzerine hayatlarını devam ettirirler. Onun için kafesine takmadan önce alışana kadar dışarıda diğer oyuncaklarının yanında durması daha iyi olur
4-Yeni alınan kuşlarda stresten kaynaklı ishal durumu çok görülür bunun dışında sonradan olan su gibi dışkılar her zaman ishal olmayabiliyor. Çok su tüketiminden kaynaklı bir sıvılıkta olabiliyor. Gözlemlemek lazım.

Geri