Karadeniz Pet

Sorularınızı Cevaplıyorum

ustam benim 1.5 yaşında ingiliz 9 aylık çek dişi muhabbetlerim var erkek ele alışkın dişi ise çok hırçın dişi kuş erkeğe okadar bağlıki hiç yemlikden yem yemez suluktan su içmez hep erkek besliyor karşılığındada sürekli çifleşiyorlar 2 kez kuluçka geçirdi 2sinde de 2-3 yattıkdan sonra erkek kaldırıyor kuluçkadan bi dahada yatmıyor ilk kuluçkası 5 yumurta vardı ikincisinde 6 tane dişi istemesede erkek iri olduğu için zorla çıkıyor yavru alabilmem ve kuluçkadan kalkmamasını nasıl sağlayabilirim.şöle bir sorun olabilir yumurtlar boş ondan yatmıyor diye yumurtalar damarlı şekildeydi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ermann kuşumu yıkadım iyi mi yaptım kötü mü yaptım? sonra kuşumu fön makinesiyle kurulayıp güneşe bıraktım..yaptıklarım doğru değil mi?

Not: Bu soru bugün bir toplulukta sorulmuş olup abes cevaplar almıştır..Kimseyi bilgisizle suçlayamam ama yaptığı hatayı gerçekten haklıymış gibi göstermesi ve yanına yandaş toplaması da ayrı bir durumdur..

konu sahibi olayı anlamıştır.. :)

ustam benim 1.5 yaşında ingiliz 9 aylık çek dişi muhabbetlerim var erkek ele alışkın dişi ise çok hırçın dişi kuş erkeğe okadar bağlıki hiç yemlikden yem yemez suluktan su içmez hep erkek besliyor karşılığındada sürekli çifleşiyorlar 2 kez kuluçka geçirdi 2sinde de 2-3 yattıkdan sonra erkek kaldırıyor kuluçkadan bi dahada yatmıyor ilk kuluçkası 5 yumurta vardı ikincisinde 6 tane dişi istemesede erkek iri olduğu için zorla çıkıyor yavru alabilmem ve kuluçkadan kalkmamasını nasıl sağlayabilirim.şöle bir sorun olabilir yumurtlar boş ondan yatmıyor diye yumurtalar damarlı şekildeydi.
Normal bir durum değil bana öyle geliyor ki enerjilerini atamıyorlar büyük kafesleri olmalı çifthane de durmaları lazım ve sürekli uçabilmeleri lazım ve 2 kuluçka sonrası mutlaka ayırın ki dişi dinlensin.Dinlenme sonrası çiftleşmelerini takip eder ilk çiftleşme sonrası kızgınlarını artıracak şeyler vermekten kaçının normal mama ve yemler harici mesela havuç nijer tohumu vb. şeyler vermeyin.Eğer bunları yaptıkdan sonrada bir çözümü olmaz ise dişiyi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.
@ermann kuşumu yıkadım iyi mi yaptım kötü mü yaptım? sonra kuşumu fön makinesiyle kurulayıp güneşe bıraktım..yaptıklarım doğru değil mi?

Not: Bu soru bugün bir toplulukta sorulmuş olup abes cevaplar almıştır..Kimseyi bilgisizle suçlayamam ama yaptığı hatayı gerçekten haklıymış gibi göstermesi ve yanına yandaş toplaması da ayrı bir durumdur..

konu sahibi olayı anlamıştır.. :)
Anladım hala orada normal olduğunu söyleyenler var.Kuşları hortumla sulayanlar , birşey olmaz diyenler yazanlar var yazmaktan yoruldum çoğu ufak yaşta oyuncak beslediklerini sanıyorlar yazık o kuşlara.

Son düzenleme:
ve azımsanamayacak kadar kişinin de iyi yapmışsın saçmalıkları...ben kendimi kuş konusunda daha cahil sanırdım ama cidden benden de cahilleri ve cahilliklerini kabul etmeyen bir kitle var..

Allahtan kuş beslemeye başladığımda bu siteyle tanıştım da cahilliğin "c" sini silmeyi başardım az da olsa...

ve azımsanamayacak kadar kişinin de iyi yapmışsın saçmalıkları...ben kendimi kuş konusunda daha cahil sanırdım ama cidden benden de cahilleri ve cahilliklerini kabul etmeyen bir kitle var..

Allahtan kuş beslemeye başladığımda bu siteyle tanıştım da cahilliğin "c" sini silmeyi başardım az da olsa...

eskiden internet yoktu ona buna sorup birşeyler yapıyormuş kus besleyenler ama şimdi interneti olupda bunları yapanlara çok kızıyorum googla aç yaz birsürü site çıkıyor bilgi yazıyor forumlar var ne bileyim en yakın veterinerin adres telefonunu öğrenmen 5 dk almıyor

teşekkürler kafes büyük hatta 2 çift bile yaşayabilir neyse yeni bi dişi alacaz bu gidişle .

Yaklaşık 1,5 sene önce muhabbet kuşu beslemeye başladım bu süre içerisinde gerek araştırma yaparak gerek bilgili kişilerden öğrenerek bilgiler topladım ve uyguladım.1 kuş ile başlayıp 9 kuş a kadar çoğalttım bunların içinde 4 yavru veren 1 çiftim de vardı ve birçok önemli deneyimler elde ettim.Sizlere yardımcı olmak istiyorum fakat heryerde cevabı bulunabilen sorular sormayın rica ediyorum bunun harici çözemediğiniz problemlerinizde yardımcı olabilirim.

[YOUTUBE]VID 20140816 173216 - YouTube[/YOUTUBE]

http://youtu.be/Ak5aXEXDLFg

hocam umarım video görunuyordur. yavruların durumu sızce nasıl bacaklarında falan bozukluk var mı bakarmısınız...

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhabalar benimde 1 çift buhabbet kuşum var yaklaşık 1.5 senedir çifler... yuvalığı var kalsiyum vitamin falan hiç eksik etmiyorum fakat ne yapsam yapayım yavrulamıyorlar ne yapmam gerekiyor ?

[YOUTUBE]VID 20140816 173216 - YouTube[/YOUTUBE]

VID 20140816 173216 - YouTube

hocam umarım video görunuyordur. yavruların durumu sızce nasıl bacaklarında falan bozukluk var mı bakarmısınız...
neden yavruları yuvadan çıkarıyorsunuz okadar üstüne düşmeyin yuvadan da sürekli çıkarmayın bir sorun olup olmadığına yuvada takip ederek bakabilirsiniz.
merhabalar benimde 1 çift buhabbet kuşum var yaklaşık 1.5 senedir çifler... yuvalığı var kalsiyum vitamin falan hiç eksik etmiyorum fakat ne yapsam yapayım yavrulamıyorlar ne yapmam gerekiyor ?
bu uzun ve detaylı bir konu yani kuşların şu anki durumunu net olarak bilmek lazım size şunu söyleyim en önemli faktörlerden biri 1 den fazla çift kuşun olması üremeyi kolaylaştırıyor
Kuşumu her gün güneşlendirmelimiyim ?
hergün olmasada haftada 1-2 kez güneşlenmeli ama dikka güneşe direk bırakın demiyorum asla hafif yakmayacak rahatsız etmeyecek şekilde güneş görmeliler 15- 20 dk yeterli

Merhaba hocam yine ben.İngiliz yada çekoslavak ırkı mubişleri yerliden nasıl ayırırız ?

Benim kuşum oyun oynarken aniden durgunlaşıyo ve kusmaya başlıyo acaba kafesteki kumu ve yemi çok mu yedi o yüzden mi kusuyo ayrıca kumu yemlere karıştırınca dibe çöküyo diye ayrı kapta veriyorum bu sefer çok yiyor bi zaraı olurmu son bir soru yem yerken yemliğin tünek kısmına kemiriyo kusuyo ağzından yem geliyo sonra geri yutuyo acaba hazımsızlık mı çekiyo yardım edin nolur asıl kusmanın nedenini söylerseniz çok sevinirim çok teşekürler

1,5 yaşalrındalar kesin eminim eş tuttular onada eminim
eş tuttularsa aşağıda dediğim gibi büyük bir kafes ve rahat bir ortam lazım
Merhaba hocam yine ben.İngiliz yada çekoslavak ırkı mubişleri yerliden nasıl ayırırız ?
ırkları konusunda buradan detaylı bilgiler edinebilirsin
Dişi kuşum yumurtlıcakmı bi arkadaş öyle dedide hep yuvalığa dişi girmiyor erkekse yuvalıkta dişiyi yuvaya nasıl alıştırırım?
Resimleri linkte.
http://i.hizliresim.com/NYBW05.jpg
http://i.hizliresim.com/V2n6nV.jpg
http://i.hizliresim.com/lBG9Dk.jpg
http://i.hizliresim.com/X2GQpk.jpg
http://i.hizliresim.com/gjg3G5.jpg
doğukan kafes çok ufak tavsiyem bir çifthane al tünek yerleşimi de önemli dal parçasından tünek yapabilirsin rahat hareket etmeleri lazım o kafesle olmaz.İlk önce sağlıklı ortam daha sonra rahatsız edilmeyecekleri sessiz bir yer bulup oraya koyacaksın.
Benim kuşum oyun oynarken aniden durgunlaşıyo ve kusmaya başlıyo acaba kafesteki kumu ve yemi çok mu yedi o yüzden mi kusuyo ayrıca kumu yemlere karıştırınca dibe çöküyo diye ayrı kapta veriyorum bu sefer çok yiyor bi zaraı olurmu son bir soru yem yerken yemliğin tünek kısmına kemiriyo kusuyo ağzından yem geliyo sonra geri yutuyo acaba hazımsızlık mı çekiyo yardım edin nolur asıl kusmanın nedenini söylerseniz çok sevinirim çok teşekürler
Kusuyor diyorsun ama kuş erkek mi dişi mi?Nasıl kusuyor görmek lazım görmeden bişey diyemem.

Son düzenleme:
eş tuttularsa aşağıda dediğim gibi büyük bir kafes ve rahat bir ortam lazım

ırkları konusunda buradan detaylı bilgiler edinebilirsin

doğukan kafes çok ufak tavsiyem bir çifthane al tünek yerleşimi de önemli dal parçasından tünek yapabilirsin rahat hareket etmeleri lazım o kafesle olmaz.İlk önce sağlıklı ortam daha sonra rahatsız edilmeyecekleri sessiz bir yer bulup oraya koyacaksın.

Kusuyor diyorsun ama kuş erkek mi dişi mi?Nasıl kusuyor görmek lazım görmeden bişey diyemem.

kuşum kusuyor dişi böle çok halsiz gibi kusuyo yapışkan saydam sıvı kusyo

lBGpjX.jpg
nY6prV.jpg
kZzpvD.jpg
PvWNQ5.jpg
lBGpEJ.jpg

hocam arkadaşlar yumurta var diyor ama birde siz bakarmısınız eğer yumurta varsa kaç güne yumurtlar birde kuşum durgun yumurtası olduğu için mi teşekkürler

Geri