Karadeniz Pet

Şu çifte bir bakar mısınız?

• Konbuyu başlatan Emre TURAN
  • Başlangıç tarihi
E

Emre TURAN

Guest
Merhaba. Dün bu kuşları bir üreticiden satın aldım. Dişide yumurta var mı sizce? Hayvan çok sık nefes alıp veriyor. Ayrıca sırtında ve karnında şişlik var. Resimleri yükledim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Yüklü gibi duruyor.

kafesi ve yuvayı üreticiden olduğu gibi alsanız bile ortam değiştiği için dişi kuluçkaya yatmayabilir, kaç tane yumurta olduğunu kimse bilemez, zaten her yumurtadan sonra kuşlar tekrar çiftleşir ve yeni yumurta yaparlar....

kafesi ve yuvayı üreticiden olduğu gibi alsanız bile ortam değiştiği için dişi kuluçkaya yatmayabilir, kaç tane yumurta olduğunu kimse bilemez, zaten her yumurtadan sonra kuşlar tekrar çiftleşir ve yeni yumurta yaparlar....

Evet. Kuşların yabancılık çektiğini anlayabiliyorum. 2 gün oldu. İlk geldikleri gün yem bile yememişlerdi ama artık yavaş yavaş alıştılar, yem yiyorlar, erkek dişinin ağzına kustu bugün. Yavaş yavaş yeni ortamlarına alışıyorlar. Benim korktuğum şey yumurta tıkanması. Dişide yumurta olup olmadığını bu yüzden sordum. Tekrar çiftleşirler elbette, şu anki yumurtası da önemli değil ama dediğim gibi, eğer ortam değişikliği yüzünden hayvan strese girer de yumurta tıkanması olursa diye çok korkuyorum.

bende 1.5 hafta once 2 takım aldım bırının yumurtaları vardı 3 tane yatacakmı yatmıcakmı derken yumurtalar 6 oldu :)

Evet. Kuşların yabancılık çektiğini anlayabiliyorum. 2 gün oldu. İlk geldikleri gün yem bile yememişlerdi ama artık yavaş yavaş alıştılar, yem yiyorlar, erkek dişinin ağzına kustu bugün. Yavaş yavaş yeni ortamlarına alışıyorlar. Benim korktuğum şey yumurta tıkanması. Dişide yumurta olup olmadığını bu yüzden sordum. Tekrar çiftleşirler elbette, şu anki yumurtası da önemli değil ama dediğim gibi, eğer ortam değişikliği yüzünden hayvan strese girer de yumurta tıkanması olursa diye çok korkuyorum.
Bu durumda genellikle kuş ilk yumurtayı kafes tabanına yapar ve kuluçkaya yatmaz, çoğunlukla da 2. yumurtayı yapmaz, ortama alışınca yeniden çiftleşirler, yumurta tıkanması olacağını zannetmiyorum, size önerim yuvalık sürekli takılı kalsın, yuva yeniyse yuvaya da alışmaları için zaman gerekir. Eğer kuşları kafes, yuva ve aksesuarlarıyla birlikte alıp eve getirdiyseniz ve kuşlar yabancılık çekmezse yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Çiftlerimden birini kafes ve yuvayla birlikte almıştım, dişi yabancılık çekmedi ve kuluçkayı tamamladı, diğer bir çifti ise kendi yuvalığım ve kafesimin içine koydum, dişi ilk yumurtayı kafes tabanına yaptı, ikinci yumurta gelmedi, 15 gün sonra tekrar çiftleştiler...

Bu durumda genellikle kuş ilk yumurtayı kafes tabanına yapar ve kuluçkaya yatmaz, çoğunlukla da 2. yumurtayı yapmaz, ortama alışınca yeniden çiftleşirler, yumurta tıkanması olacağını zannetmiyorum, size önerim yuvalık sürekli takılı kalsın, yuva yeniyse yuvaya da alışmaları için zaman gerekir. Eğer kuşları kafes, yuva ve aksesuarlarıyla birlikte alıp eve getirdiyseniz ve kuşlar yabancılık çekmezse yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Çiftlerimden birini kafes ve yuvayla birlikte almıştım, dişi yabancılık çekmedi ve kuluçkayı tamamladı, diğer bir çifti ise kendi yuvalığım ve kafesimin içine koydum, dişi ilk yumurtayı kafes tabanına yaptı, ikinci yumurta gelmedi, 15 gün sonra tekrar çiftleştiler...

Hocam maalesef kuşları kafesi ve aksesuarlarıyla birlikte almayı akıl edemedim. Şu an dişi çok zor nefes alıyor, sırtı, karnı şiş, kanatları iyice düştü. Bir kere de çiftleşirlerken gördüm dün, çok kısa bir süre sadece. Ama dişi artık yuvaya hiç girmiyor. Neden olabilir sizce? Değiştirmeli miyim kuşları, yoksa bekleyim mi bilemedim.

yumurtsaı olmayabilir hızlı nefes alıp vermesi yumurtayla mı alakalı hiç yavru almadım bilmiyorum ama bi sağlık sorunu yoktur umraım...

yumurtsaı olmayabilir hızlı nefes alıp vermesi yumurtayla mı alakalı hiç yavru almadım bilmiyorum ama bi sağlık sorunu yoktur umraım...

Bilmiyorum olabilir aslında. Açıkçası ben pek memnun kalmadım durumlarından. 1 hafta kadar bekleyeceğim durum hala aynı şekilde devam ederse götürüp değiştiririm.
Kimse bilemiyor hayvanda yumurta olup olmadığını. Tüm belirtiler var fakat yuvadan çıktı, daha da girmiyor.

abi değiştirirsen onu belkide ölüme terketmiş olacaksın bana sorarsan dişide yumurta falan yok kızışmamışta zaten... kuyruk düşmemiş sadece kanatlarda hafif düşme var. nefes almasıda dediğiniz gibiyse solunumla alakalı bi sıkıntısı olabilir bence kafesi ayırın bizede kızınızın bi videosunu gönderin olmaz mı?

astım yada bronşit olabilir... felaket tellallığı yapmayım ben yinede yavru alan arkadaşlar yumurtası olan kuşlarda solunumun böyle olması normal mi? ve de sanki biraz durgun ...

kuşta astım olabilir ama iyi bakımla geçer, kuşlara mama yapın, yemin içindeki Nijer mi, eğer nijerse oranı fazla geldi bana, yemlikler dışardan takılabiliyorsa dışardan takın ki yer açılsın kuşlara, yuva takın, eğer imkanın varsa kuşların kendi yuvasını üreticiden alın gelin, kuşları çiftleşirken gördüyseniz yumurtlama olasılığı fazla ama her çiftleşme de yumurta oluşmaz, çok umutlanmayın, kafeste mürekkep balığı kemiği de olsun, suya da vitamin ekleyin, kuş yumurtlamaz ve nefes alıp vermesi 1 haftaya kadar değişmezse aviastım alın, avisol vitaminle 1 hafta kullanın, düzelir...

Geri