Karadeniz Pet

su içmesi için

MevlütŞimşek

Meraklı Üye
Arkadaşlar kuşum hasta olduğu için suyunda antibytk var. ama suyu içip içmediğini tabiki pek göremiyoruz. su içmesi için bal dışında önerisi olan varmı.

tekrar geçmiş olsun ancak ben tam bilmemekle birlikte bence içmez sizin enjektörle içirmeniz tedaviyi hızlandıracaktır.

not: o günden beri geçmedi mi :(

Arkadaşlar kuşum hasta olduğu için suyunda antibytk var. ama suyu içip içmediğini tabiki pek göremiyoruz. su içmesi için bal dışında önerisi olan varmı.

hala düzelmedi mi ? ne uzun bir hastalıkmış. günde 3 defa elinle içir güvenmiyorsan içtiğine. çay kaşığını gagasına koyunca zaten dili ile içiyor.

yok ya iyileşmedi busefer daha kuvvetli antbiyotik başladım. enjektorle okdr zor ki. çay kaşığına da yaklaşmıyor tırsar oldu herşeyden

Kardes kuvvetli antibiyotik ayni insanlarda oldugu gibi kuslarida ishal yapar, kas yapayim derken goz cikarma, verdigin antibiyotigin yanina azicik da ornisid ufala.

kuşlar günde iki üç kere içer su denk gelmiyorsunuzdur belki.

Akşam yatarken suluğu kafesten alıp sabah ilaçlı suyu koyarsanız içtiğini göreceksinizdir.. Ne tedavisi uyguluyorsunuz?

Hocam bildigim kadariyla eritromisin akne tedavilerinde kullaniliyor , bir nevi kurutucu dezenfektan gibi , siz ne icin kullanacaktiniz?

GENEL BİLGİLER
“Akut Nezle” adı ile Türkçeleştirebileceğimiz bu hastalığa Hemophilus İnfluenzae adlı bir bakteri neden olmaktadır. Kış aylarında daha çok görülen bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu güvercinin üst solunum yollarına yerleşir ve çeşitli rahatsızlıklar yaratır. Çoğu zaman Ornithosis ve mycoplasmasis ile bağlantılı olarak gelişir. Hızlı bir gelişme gösterir. Hassas bazı kuşlarda mikrobun vücuda girişinden itibaren 3 gün içinde hastalığın belirtileri görülmeye başlar.

ERİTROM TOZ
Eritromycin etken maddeli bir antibiyotiktir. 1 gram ilaç 55 mg etken madde içerir. Ticari şekli 50 ve 225 gr’lık cam kavanoz halindedir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimi olup veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Güvercinlerde tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. 1 litre içme suyuna 1 ölçek ilaç ( 2.5 gr ) karıştırılarak 5 gün süre ile kullanılır. kullanılır.

Öncelikle geçmiş olsun.

Şimdi hep ilaçları yada mineralleri vitaminleri felan öncelikle suyla içmesini sağlamaya çalışıyoruz. Misal bende avisol var ve ortalama bir su kabına 2,5ml koyarak verin diyor. Benim kuşun ben pek su içtiğini görmüyorum. Vitamini aldığından emin olmak için çok az bir yeme bu vitaminden eklesem nasıl olur? Yani 2,5ml deilde 3-4 damla vitamini çok az suyla karıştırıp bu suyuda yemlerle karıştırıp ıslanan bu yemleri kuşuma elden yedirsem..! Tabi aynı şekilde ilaçta verilebilir die düşünüyorum. Benim kuş su içmiyor olabilir ama elde bulduğu yulafa asla hayır demiyor.

Öncelikle geçmiş olsun.

Şimdi hep ilaçları yada mineralleri vitaminleri felan öncelikle suyla içmesini sağlamaya çalışıyoruz. Misal bende avisol var ve ortalama bir su kabına 2,5ml koyarak verin diyor. Benim kuşun ben pek su içtiğini görmüyorum. Vitamini aldığından emin olmak için çok az bir yeme bu vitaminden eklesem nasıl olur? Yani 2,5ml deilde 3-4 damla vitamini çok az suyla karıştırıp bu suyuda yemlerle karıştırıp ıslanan bu yemleri kuşuma elden yedirsem..! Tabi aynı şekilde ilaçta verilebilir die düşünüyorum. Benim kuş su içmiyor olabilir ama elde bulduğu yulafa asla hayır demiyor.

Sizin görmediğiniz zamanlarda mutlaka içiyordur :)

LT22i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sizin görmediğiniz zamanlarda mutlaka içiyordur :)

Kesinlikle içiyordur ama ya içmiyorsa..:D Artık suluğu ölçmeye başlıycam. Bir suluk daha almam lazım ama. Aynı seviyede ikisinide doldurup birini kafese birini kafesin yanına koyıcam. Sabah çıkarken ikisinide ölçücem. Akşama belli olur içiyor mu içmiyor mu? :D

Kesinlikle içiyordur ama ya içmiyorsa..:D Artık suluğu ölçmeye başlıycam. Bir suluk daha almam lazım ama. Aynı seviyede ikisinide doldurup birini kafese birini kafesin yanına koyıcam. Sabah çıkarken ikisinide ölçücem. Akşama belli olur içiyor mu içmiyor mu? :D

Su her canlı için yaşam kaynağıdır hocam mutlaka içiyordur kimi az içer kimi fazla benim 1.5 günde bitiyor :D

Mutlaka ihtiyaçtır ve içer ama benim derdim atıyorum çok elzem bir durum ama gün aşırı su içiyorsa napıcaz. Yani atıyorum bugün vitamin koydum suya içmedi yarın sabah suyu değiştirdim su içti. Ben kuşu vitamin alıyo diye bilicem ama kuş vitamin almıycak.

Bu biraz uç bir örnek oldu ama sanırım ben biraz pimpirikliyim bu konuda..:D Ben daha bir kere su içtiğini gördüm. O da gagasını ıslatıp bıraktı. :D

Zaten kana kana içmez ki bunlar yudum yudum içiyorlar :)

eritrom kullaniyorum su anda. gunde iki uc kere ilacli suyu tazeliyorum. bu gece ictigini gordum suyu sukur :) iyilesmemesi ihtimaline karsi bi endise oluyor insanda. suyu yani ilavci yeterince almasini istiyor insan. vitamin meselesi bu kadar elzem bisey degil vitaminli suyu icmese bisey olmaz ama antibyotigi almazsa hastalik devam eder.

Son düzenleme:
eritrom kullaniyorum su anda. gunde iki uc kere ilacli suyu tazeliyorum. bu gece ictigini gordum suyu sukur :) iyilesmemesi ihtimaline karsi bi endise oluyor insanda. suyu yani ilavci yeterince almasini istiyor insan. vitamin meselesi bu kadar elzem bisey degil vitaminli suyu icmese bisey olmaz ama antibyotigi almazsa hastalik devam eder.

3 günde bir kuşcuma gidip merak ettiğim şeyleri sorarım mesela bugün vitamin için gittim niye lâzım dedi tüydökme mi var hasta mı dedi ikisde yok dedim vermem dedi hayvanı vitamine alıştırma dedi bana da mantıklı geldi şahsen :) vitamine alıştırmak iyi değil

Geri