Sultan Papağanı Bakımı

Konusu 'Sultan Papağanı Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve alpdna tarafından 6 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. alpdna
  Çevrimdışı

  alpdna Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi

  Katılım:
  12 Haziran 2016
  Mesajlar:
  879
  Beğenileri:
  387
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Evcil Hayvanı:
  Cennet P., Monk P.
  Kuş sayısı:
  2 tane
  [​IMG]

  Sultan Papağanı bakımı


  Bu papağanlar arkadaş canlısı ve sosyal iletişimleri olması nedeni ile tek kesinlikle kalmamalıdırlar. Eğer evlerde Sultan Papağanı bakımı olacaksa eş ile birlikte bakılmalıdır. Bunun nedeni ise yalnız olan ve bakılan sultan papağanların evcilleşmedikleri ve hırçın oldukları görülmüştür. Aksine 2 sultan papağının bakıldığı papağanların gelişimlerini bakıldığında ise evcilleştikleri ve hırçın tavırlardan uzak durduğu görülmüştür. Bu nedenle de sultan papağan alacaklar için bu öneri son derece önemlidir. Eğer sultan papağan alacaksanız ve fikir edinmek için araştırma yapıyorsanız, erkek papağanların dişileri etkilemek amacı ile çok ses çıkardığını bilmelisiniz.

  Sultan papağan alacaklar için bakım önerilerinden bir diğeri ise eş ile bakılacak olanSultan Papağanı bakımı için alacağınız kafesin uygun olması gerekir. Eş ile birlikte yaşayacak olan Sultan Papağanlar için özel üretilmiş kafesler bulunmaktadır. Alacağınız kafesin araştırmasını yapmak için diğer alternatifleri görmeniz gerekir, bu nedenle de Petshoplarda birçok alternatif bulabilir ve hem bütçenize uygun kafesi bulursunuz hem de papağanınızın rahat edeceği kafesi Petshoplardan kolayca temin edebilirsiniz. Çift olarak alacağınız sultan papağanlarınız için kafeslerin büyük olmasına önem gösterin. Elde tutulmayı pek sevmeyen bu türleri ele almak ve sevmek sakıncalı olacaktır. Elle sevilmekten ve ele alınmaktan mutlu olmazlar, bu nedenle de öncelikle uzun süren elle uzaktan besin vererek kendinize alıştırın ve bir süre sonra ele almayı deneyin.

  Bu türler kemirmeyi severler ve eğer serbest bırakacaksanız kablo ve kitap gibi değer verdiğiniz ve tehlikeleri ortadan kaldırın ya da sultan papağınızı gözetim altında tutun. Kemirme alışkanlığı olan bu türler için sert meyve ve sebzeler vererek bu duygusunu zararsız şekilde karşılayabilirsiniz. Ancak sürekli olarak da meyve ve sebze vermek sakıncalı olabilir. Fazlası sindirim sistemine zarar verebileceği için düzenli aralıklarda ancak az az vermek daha doru olacaktır.

  Son olarak da Sultan Papağanı bakımı için verebileceğimiz en önemli önerilerden biri ise, bu papağanlar çeşitli nedenlerden dolayı kendilerine zarar verebilirler. Tüylerini yolmak ya da kendilerine zarar vermek gibi.. Bunun başlıca nedenleri vardır. Kafesleri yeterli büyüklükte olmayabilir ya da içerisinde rahat olmayabilirler. Bulunduğu oda ya da mekândan memnun olmayabilirler. Bu gibi nedenlerden dolayı papağanlar kendilerine zarar vermek isteyebilir. Sizde Sultan Papağanı bakımı için bu önerilere kulak verin papağanınız huzurla yaşasın.
   
  Cemal KUTTAŞ bunu beğendi.
 2. KerimÜşenç
  Çevrimdışı

  KerimÜşenç Yeni Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2017
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Bittlis
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P.
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Kendine nasıl zarar verebiliyor ??
   

Sayfayı Paylaş