Karadeniz Pet

Sürekli Ağzını Açıp Kapatıyor? [VİDEOLU]

• Konbuyu başlatan Dogukan TANRKULU
  • Başlangıç tarihi
D

Dogukan TANRKULU

Guest
iyi günler bütün foruma

muhabbet kuşum kafesinde genelde kendi halinde iken video da görüldüğü üzere sürekli ağzını açıp kapatıyor. hastalık belirtisi mi yoksa çevresel etken mi lütfen yardımcı olun.

video linki: Muhabbet Kuşum ağzını açıp kapıyor - YouTube

benim kuşta yapıyor ama seninki kadar sık değil sürekli aç konuyu bilen biri görsün derim .

Bu Bilgiler İşine yarıyabilir...

Ağzını açıp kapama birçok nedene bağlı olmaktadır.
Ancak bunun bir sorun olup olmadığını belirleyebilmek için;
hangi hareketlerinde yaptığı (tünekte, yürürken, uçarken, avuçlandığında),
ne kadar süre ile yaptığı,
ne zaman sona erdirdiği,
başka göstergelerle desteklenip desteklenmediği gibi ek detaylar da önemle kontrol edilmelidir.

Nedenler;

1-Havalar çok sıcak olduğundan vücut ısısını dengede tutmak için,
2-Akciğerlerinde problem olduğunda,
3-Kalpte büyüme varsa, (bu akciğerlere basınç yapar ve hayvan nefes almakta zorlanır, bu durumda hayvan ağzını açarak solunum yapabilir)
3-Karaciğer yağlanmasına bağlı büyüme, (bu da gene nefes almakta zorluk çıkarır)
4-Hava keselerinde bir problem varsa,
5-Sistemik bozukluklar ,
6.Hoşlanmadığı etkilere karşı tepki göstereceğinin, ısıracağının ön işareti,
7.Başka bir muhabbet kuşunu korkutmak,
8.Kusma öncesi davranışlar,
9.Tüy bakımı sırasında ağzına kaçan tozlar vs. nedeniyle.

Görüldüğü gibi birbiri ile hiç ilgisi olmayan konular. Bazıları çok ağır hastalıkların göstergelerinden olmakla birlikte bazıları ise çok normal davranışlar.
Kesin teşhis için mutlaka detaylı bir veteriner hekim kontrolü gerekmektedir

benim kuşta yapıyor ama seninki kadar sık değil sürekli aç konuyu bilen biri görsün derim .

arkadaşın dediği gibi konuyu sürekli açmana gerek yok tecrübeli arkadaşlar gereken bilgiyi yazacaklardır.

kuşunuzun kakasını kaşıması işin gaga taşı haricinde kalın bez ip yada yumuşak kurumamış dal parçası ekleyin kemirmeye başladıkça zaman içinde gececektir

İlk konusu ve ilk mesajı sanırım başka konu açmamış oluyor bu durumda.

Doğukan bey, @BARAN hocamızın dediklerini okur musunuz? Yardımcı olmaya çalışmış.

@BARAN bey başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum fakat Baran beyin hangi dediği oluyor onu nasıl belirleyeceğiz?

gördüğüm kadarıyla kuşunuz bu hareketi yaparken kuyruğunu ileri geri sallamıyor. solunum yolu rahatsızlığı olan kuşlar hem ağız açar kapar hem garip hıçkırma benzeri bir ses yapar hem kuyruk sallar. nefes alamadığını zorlandığını hissedersiniz.

yakın zamanda yem değiştirdiniz mi?

gördüğüm kadarıyla kuşunuz bu hareketi yaparken kuyruğunu ileri geri sallamıyor. solunum yolu rahatsızlığı olan kuşlar hem ağız açar kapar hem garip hıçkırma benzeri bir ses yapar hem kuyruk sallar. nefes alamadığını zorlandığını hissedersiniz.

İyi günler benim kusum da bu hareketi bugün yapmaya başladım yemini degistirmistim ondan olabilir mi

Videoyu izleyemedim hata veriyor. Ağız açıp kapama çok sık olarak Solunum yolu enfeksiyonu veya Tricomonas sebebiyle olur. Altlığına peçete serip dışkısını paylaşın.

İyi günler benim kusum da bu hareketi bugün yapmaya başladım yemini degistirmistim ondan olabilir mi
Videoyu izleyemedim hata veriyor. Ağız açıp kapama çok sık olarak Solunum yolu enfeksiyonu veya Tricomonas sebebiyle olur. Altlığına peçete serip dışkısını paylaşın.
Diskisi nasıl olursa hasta demektir

Dışkı paylaşırsanız daha kolay yorum yapabiliriz bu şekilde sayfalarca yorum yapmam gerekir. Çünkü çok çeşitli , hastalık belirtisi olan dışkı çeşidi var

Dışkı paylaşırsanız daha kolay yorum yapabiliriz bu şekilde sayfalarca yorum yapmam gerekir. Çünkü çok çeşitli , hastalık belirtisi olan dışkı çeşidi var
Su an cekemem ama açık yeşil içinde ufak siyah lik lar var fakat ağrı kesici ilaç kullanıyor ondan olabilir mi

Ağrı kesici neden kullanıyor ? Ayrıca Ağrı kesicinin dışkıya etkisini tecrübe etmiş değilim.

Hmm şimdi hatırladım sizi. Kuşunuz çorbaya düşmüştü sanırım. Yeter artık kullanmayın ağrı kesici. Ağrısı geçmiştir artık. Çok oldu yanılmıyorsam. Yarın sabah altlığına peçete serip dışkısını paylaşın.

Hmm şimdi hatırladım sizi. Yeter artık kullanmayın ağrı kesici. Ağrısı geçmiştir artık. Yarın sabah altlığına peçete serip dışkısını paylaşın.
Ya bırakmıştım aslında ama kabuk bağlayan yerlerini koparıyor ondan ağrısı açısı olur diye günlük bi kaç damla veriyorum

Hmm şimdi hatırladım sizi. Kuşunuz çorbaya düşmüştü sanırım. Yeter artık kullanmayın ağrı kesici. Ağrısı geçmiştir artık. Çok oldu yanılmıyorsam. Yarın sabah altlığına peçete serip dışkısını paylaşın.

Ekli dosyalar

• IMAG0477.jpg
    IMAG0477.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 1,400
  • IMAG0477.jpg
    IMAG0477.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 1,184
Geri