Karadeniz Pet

taban kumu ?

eda1624

Meraklı Üye
Bir sitede taban kumuyla ilgili güzel şeyler yazıyordu arkadaşlar, kullanan varmı, gerçekten iyimi ???

Taneli besin alan tüm kuşlarda olduğu gibi muhabbetkuşları da, yedikler sert yiyecekleri öğütebilmek için uygun özellikte kuma gereksinim duyarlar Kuş tarafından yutulan taneli besin, ilk durak olan kursakta salgıların yardımıyla yumuşar ve kabuklarından soyulur. Buradan ikinci mide diyebileceğimiz, yutulan sert kum ve küçük taş parçacıklarıyla gerçek bir değirmene benzeyen taşlığa geçerek burada öğütülür.
(Not: Alıntı)
Fakat : Ben normal beyaz muhabbet kuşu için kum kullanıyorum petshoptan muhabbet kuşu kumu dedim verdi. Ve gayet sağlıklılar çokta işe yarıyor. Sanki yem tüketimi biraz daha arttı.

Kum gerekli ama tabana serip kullanmak gerekli mi derseniz bu durumda gereksiz diyebilirim sanırım. Çünkü kumun hijyen ve temizliğini sağlayamazsınız. Sürekli yani 1-2 günde bir değiştiririm kumu derseniz de bu sefer bir süre sonra maaliyet fazlası ile artar.

Bu arada Mustafa Bey konuya değinmiş. Eğer kuşunuza kum vermiyorsanız vermenizde fayda var. Ayrı bir kapta yada yemine karıştırarak sunabilirsiniz kuşunuza.

ben taban kumu kullanıyorum gayetde memnunum

Tabanda gazete kullanmaya son. Kesin ve net çözüm..
- Koku giderici özelliği ile ortamın kötü kokmamasını sağlar. Kafes temizlik-bakım süresini çok uzatır.
Granül değildir.
- Yüksek soğurma özelliği sayesinde sıvıyı kısa sürede emer ve çamurlaşmaz. Kuşlarınızın altları kuru kalır. Mikrop oluşmasını engeller. Dışkı taşlaşır, ufalır..
-Dışkıların kötü kokusunun giderilmesini, nem içeriklerinin kontrolünü ve dışkılarının çürümesiyle olusan metan gazının diğer gazlardan ayrılmasını sağlamaktadır. Koku giderimi ve kafes altlarının kuru kalmasını sağlayarak ortamı daha saglıklı hale getirir.
-Yenmesi halinde hayvanlara hiçbir zararı yoktur.
- Kafeslerinizin altı aylarca temiz ve kuru kalacaktır. Periyodik altlık bakım temizliğinizin süresi çok uzayacaktır.
Hafta da bir yapıtığınız alt temizliğini 8 ayda bir yapacaksınız.
-Denediğinizde vazgeçemeyeceğiniz bir ürün olacaktır.

arkadasın anlatmak istedigi Zeolit olabilir. kafes tabanına serilen bakteri ve koku önleyici kum

8 ayda bir alt temizliği mi? 8 ayda o kumun üzeri komple kaka kaplanmaz mı? Ben her gün kuşun altında ki gazete kağıdını alıyorum. Hafta da bir genel temizlik yapıyorum.

Açıkçası ben bu 8 ay bilgisine pek güvenmiyorum kendi adıma ama deneyip evet doğrudur diyenler varsa o zaman bir şey diyemiyorum. 8 ayda benim kuş tek başına o kumu görünmez halde getirir.

bence en fazla 4 ay o da pislenen taşları yıkayıp tekrar koymak şartıyla. 8 ay abartılı olmuş

bence en fazla 4 ay o da pislenen taşları yıkayıp tekrar koymak şartıyla. 8 ay abartılı olmuş

Yıkama işlemi tuzlu suyla yapılmalı ve mümkünse bir miktar kaynatılmalı diye biliyorum. En azından akvaryumda kullanırken bu şekilde temizliyorduk. Fakat kaka mevzusu beni hala düşündürüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben ızgaralı kafeslerime çekmeceler üzerine gazete açıp gazete üzerine toz halindeki taban kumundan kullanıyorum, 20 kg internetten almıştım, odamdaki 5 çifthane kafes, 150cm x 110 cm x 50 cm büyüklüğündeki salma kafesimde kullanıyorum, ızgara sayesinde kuşlar kumdan yemiyor ve gazeteyi de yeme şansları kalmıyor, taban kumu sayesinde ne koku kaldı, ne de dışkılar göze çarpıyor, ayda bir değiştiriyorum...

Kan Beyin sistemle bu kum işi mantıklı geldi. Kuş kum üzerinde ki kakalara ulaşamıyorsa kum mantıklı olabilir kullanması. Aksi halde uzun vadeli temizlik yapmamak sıkıntı yaratacaktır.

tabana taş kum sermek bence bence gereksiz pisliği göstermez altına alır ayrıca sağlık durumlarını genelde kuşun kakasından anlıyoruz ishal vs o pek belli etmez gibi..

evet bazı arkadaşlar sormak istediğimi anlamış, özelliklerine bakınca gayet iyi...fakatt hastalık dışkıdan anlaşıldığından dolayıda uygun olmazmı ki? kullananlar dışkı kontrolünü nasıl sağlıyor ? resmini ekledim arkadaşlar. birde bunu kuşçularda bulabilirmiyiz denemek istesek ?

http://u1312.hizliresim.com/1j/6/v7d7b.jpg

Vitacraft sandy var ben de , yemliğe koydum ama hiç bakmadı bile. Tabana sersem olur mu