Karadeniz Pet

Tahta çıtadan dıy salma kafes

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Yakında yapacak olduğum el yapımı kafes için iskeletleri tahta çıtadan yapacağım. Ön hariç her taraf(alt,üst,sağ,sol kenar) suntadan olacak. Sizce bu tahtalar bitlenme vs yaparmı. Ayrıca sadece ön kısım tel olacağından kuşlara zararı varmıdır ?

İlaçlamayı bol yapmalısınız ve sunta kullanmayın derim. Suntada bit riski yüksek olur bu havalarda sıkıntı olmaz ama yazın sıkıntı olur

Ne ilacı acaba hangi ilacı önerirsiniz ayrıca kafesin etrafını kapatmak için ne kullanabilirim ?

Kum teliyle çevir hem maliyet daha az olur hemde havadar olur ön tarafıda kafes teliyle yaparsın. Bit parazit ilacı.

Peki yuvalıkları nereye takacağız ne şekilde aklımdaki en büyük sorun o.
Yapacağım kafes 120-150 cm uzunluk civarında olacak ve 4 yuvalık 2 erkek 3 dişi kuş koyacağım kafese

Bu boyuttaki salma 8 yuvayı rahatlıkla kaldırır. Yuva düzenini kafesin arka tarafına 20 cm aralıklarla üst kısımdan 15 cm asagısından yan yana asabilirsin

image.jpg
image.jpg Bu benim en son yaptığım salma 8 yuva takacağım
image.jpg

8 yuva takılır ise kuş sayısıda artttırlıması gereklimi ?
3 tane dişi kuşa 8 yuvalık kuş sayısının 2 katından da fazla ?
Eğerki 8 yuvalık takar isem kuş sayısı ve cinsiyet oranı nasıl olmalı ?
Ayrıca size sormak istediğim kafesleri tele nasıl monte edebiliriz orda ağırlığa dayanırmı ?
Ayrıca dışarıdan nalburdan vs kafes teli benzeri sadece yemliksiz düz tel bulabilirmiyiz aynı kafes telinden ?

Bulabilirsiniz fakat direk toptancısını bulabilirmişsiniz birsey diyemem ama petshop pahalı satar.

İskelete monte edeceksin iskeleti sağlam yap gerisi sorun olmaz bana 160 tl civarı para aydıysan bunun için 4 adet çifthane al aradaki telleri çıkar. İkitane yan yana ikisinde onun üstüne monte et güzel bir salma çıkar ortaya resimde olduğu gibi. Diğer türlü çok uğraştırır sizi

Kuş sayısı ve cinsiyet oranı nasıl olmalı peki ?
Ve yuvalıkları tele monte edeceğiz ya benim alacağım tellerdede ayrı yuvalık deliği olmayacak teli kesip monte etmem gerekecek herhalde ?
Para ise sorun değil akvaryum vs vardı bozunca elime para geçti 300-400 civarında. İlk başlarda hazır kafes alacaktım ama 150 cm boyunda kafese rastlamadım o yüzden böyle birşey yapmayı düşünüyorum.
Aşağıdaki kadeste en beğendiğim kafes ama nasıl yaptığı hakkında hiçbir bilgim yok helede yuvalıkların yeri hakkında

Ekli dosyalar

• qMW7a3.jpg
    qMW7a3.jpg
    823.2 KB · Görüntüleme: 39
3 erkek 5 dişi. 5 erkek 8 disi gibi olabilir

Hazır kafes alın yapmaya uğraşarak boş yere paranızı harcamayın.
Alacağınız kafesi ilerde satabilirsiniz ama mevcut tecrübeniz ile yapacağınız kafesinizi satmak güç olacaktır.