Karadeniz Pet

Tarihte 14 Şubat!

• Konbuyu başlatan Tevfik AKTUNÇ
  • Başlangıç tarihi
T

Tevfik AKTUNÇ

Guest
Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Yani bu günün bir Hristiyan âdeti olmasının yanında, Hristiyan da olsa yanlışa boyun eğmeyip iyi işlerin devamı için uğraşan bir adamın öldürülmesinin yıl dönümüdür.

-Bilenler mutlaka vardır, ama sevgiliniz, nişanlınız, eşiniz vs. neden hediye almadın diye trip attığında Müslüman ise bunu anlatabilirsiniz.

Batı adeti.
Bizim sevgililer günümüz; sevgililer sevgilisi peygamber efendimizin doğum günüdür sadece ;)
Batıya hayran, onların yaşam tarzını benimsemiş beyaz türkler bu batı adetinide kutlar, yılbaşınıda, noelide. Asimile olmuş tipler sonuçta.

Bence sevgililer günü sevgilisi olana her gündür :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Batı adeti.
Bizim sevgililer günümüz; sevgililer sevgilisi peygamber efendimizin doğum günüdür sadece ;)
Batıya hayran, onların yaşam tarzını benimsemiş beyaz türkler bu batı adetinide kutlar, yılbaşınıda, noelide. Asimile olmuş tipler sonuçta.

imza.... :D

Bilmiyorum benim için çok gereksiz birşey :)
Cahillik dönemimde bile kutlamadım :D Malzeme yoktu, kutlayamadım :D

Yine de guzel bir gun :) kutlu olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

afc39416_orginal.jpg

Hangi dine mensup olduğunuz, neye inandığınız, ne ırkından olduğunuz benim için önemli değil. Hepinizin sevgililer günü kutlu olsun güzel insanlar.