Karadeniz Pet

taşınmak

baris6106

Yeni Üye
1 hafta içinde rizeden trabzona taşınacağım fakat yumurtalı ve yavrulu çiftlerim var nasıl bir yol izlemeliyimki yavrulara ve yumurtalara zarar gelmesin anneleri kuluçkaya devam etsin bılgılı arkadslarımızdan yardım rıca edıyorum

kafes değil dolap şeklinde ve 3. kattan indirmek var karanlıkta yuvalıkları ayrı alıp taşımayı düşünüyorum allahtan hayırlısı bakalım insallah bişe olmaz

Riskli bir durum ama mecbursunuz,Levent abinin dediği gibi üstünü örtün.Ortamda çok kuş olduğu için sorun olmaz inşallah.

Dişi içindeyken kapat ağzını yuvalığın öyle götür. En son kuşları koyarsın arabaya, ilk onları çıkarıp sessiz bir odaya koyuver hemen gittiğin yerde.

Merhaba,

Levent beye katılıyorum taşınma işlemlerini akşam karanlıkta yapmak ve taşınma bittikten sonra yeni yerde karanlıkta başlamak kuşlarda yeni yer algısını en aza indiriyor. Yumurtalı kuşlarda dişi içerde kalırsa güzel olur ama araba paldır güldür hareket ederse çok sarsarsa dişide yatmayıp yuvalıktan çıkmak için çırpınacaktır yumurta kırılma olasılığı yüksek. Yavrulu kuşlarda hiç sorun olmaz akşam alıp götürün aynı kafes aynı folluk olduğu sürece yavruya bakmaya devam edecektir. Ben böyle acı bir tecrübe yaşadım yumurtalarım gitti pisi pisine bu arada yavru follukta iken dişiyi veya erkeği folluk kısmına kapatmamanı tavsiye ederi kuş içerde çırpındıkça bilmeden tırnakları ile yavrunun derisine zarar veriyor yırtıyor deriyi öldürmeyen küçük yaralar ama neden olsun dimi. şimdiden Allah kolaylık versin.

Saygılar

tesekkur ederım arkadaslar yardım ettıgınız için insallah kazasız belasız bir şekilde üstesinden gelirm