Karadeniz Pet

Tecrübelerinizle yardımcı olur musunuz?

kurabiyecanavarı

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bugün bilenlere danışmak için bu platforma üye oldum. Umarım sorunlarım hakkında yardımcı olursunuz. Yavru bir muhabbet kuşu aldım 1 buçuk aylık erkek. Çalışıyorum sabah 9 akşam 7 ama onun haricinde iş dışında gerçekten çok fazla ilgileniyorum konuşuyorum elime alıyorum elime derken parmağımı tünek yapıyorum ama o gelmiyor ben göğsüne iyice yaklaştırıyorum mecburen hayvancık üstüne çıkmak zorunda kalıyor. Alalı çok olmadı 5 gün oldu. Aldığım yerdeki bey bana kuşu elime alıp sevmem gerektiğini bu şekilde alıştıracağımı söyledi 3 defa falan elime aldım avucuma aldım öyle söylendiği için. Sonra araştırmalarım sonucu bunu yapmamın yanlış sonuçlar getireceğini öğrendim haliyle şimdi bana karşı ürkek. ama sorunum şu Akşam eve gittiğimde kafesine yaklaşınca panik yapıyor zor güç yatıştırıyorum şarkılar söyleyerek güzel sözlerle tamam alışıyor evet yine ürkek ama mesela dün elimde tünedi tek ayak uyudu ama ertesi akşam tekrar aynı şey. hergün yeniden başlamak zorunda kalıyorum. Bu normal mi düşünüyorum küçük olduğu için unutuyor akşam zor mu hatırlıyor. Birde ben şarkı söylerken ötüyor bu rahatsız olduğu için mi yoksa hoşuna gittiği için mi. Kuşum bana alışana kadar sorularımla sizi bunaltacağım için şimdiden çok özür dilerim ve cevaplarınız için de teşekkür ederim.:)

Kuşunuz hayırlı olsun.

Yeni bir ortama alışması biraz zaman alacaktır. Gün içinde sürekli yalnız olması dezavantaj. Kafese yaklaştığınızda ürküyorsa öncelikle kafesin yakınlarında durup (ellerinizi tellere koyabilirsiniz) yumuşak ses tonu ile kuşunuzla konuşun. Sizin varlığınıza alışması gerekli. Bir iki gün sonra elinizi kafese sokup parmağınızla yavaş yavaş sevebilirsiniz, bu arada parmağınıza gelmeye de alışacaktır. Elinizde yem ile yemesini bekleyin başlarda yemese de sonralarda mutlaka gelecektir. 1.5-2 hafta kafesten çıkarmayın bu vb. alıştırma tekniklerini uygulayın zaten tek başına kafeste sıkılacak ve size ilgi gösterecek ama biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Ani hareketlerden ve yüksek sesten kaçının.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yorumunuz için teşekkür ederim Yasin Bey . Umarım alışır. Gerçi alışmasa da sorumluluğunu aldım bir kere. Yalnız yaşamalarında bir sakınca var mıdır acaba. mutsuz olmasını istemiyorum. Birde oyuncak aldım canı sıkılmasın diye oyuncağından korktu panik yaptı derhal çıkardım tekrar. İnternette okuduğuma göre 20 gün çıkarmamak gerekiyormuş lakin bu durum bana fazlasıyla vicdan azabı veriyor.

Güle güle besleyin bu şekilde devam edin zamanla kendisi gelecektir aksamlari yolunuzu bekleyecektir size ve minik arkadaşınıza iyi Eğlen eglenceler

http://www.muhabbetkusu.com.tr/muha...diginiz-kusu-ne-zaman-salmalisiniz-19043.html

Şu konudada belirtildiği gibi kuşu 10-20 gün her neyse kafeste tutup size ve ortama alışmasının ne kadar doğruluğu var bilinmez. Kuş kafes dışında geze geze ortamı ve sizi tanır. Bana göre doğru değil kimileri uyguluyor 1-2 hafta salmadım diyorda kuşun yapısına karakterinede bağlı bir durum. Kimi çok uysal kimide ürkek oluyor.Kendi kuşumu iki gün kafesinde tuttum üçüncü gün dışarıya saldım kendi halinde takıldı üzerine gitmedim. Daha sonra kuşla abi kardeş gibi olduk hiçbir şekilde korkma kaçma yok :D Yani kuş bana üç günde alıştı. Tabi beni hiç zorlamadı çok sıcakkanlı, uysal bir kuş.

Son düzenleme:
Yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. İyi akşamlar dilerim :)

Geri