Karadeniz Pet

Tedavi (?) (Sakuram)

Sakuram

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhabalar, öncelikle hepimize iyi forumlar dilerim.

TEDAVİ: hastalığı iyileştirme, aksayan bir şeyi düzeltme, yoluna koyma, iyi duruma getirme.

Arkadaşlar, yaşadığımız/yaşadığınız en büyük sıkıntı olan, elimizde bulunan canların sağlık problemlerinden bahsetmek istiyorum. Burada değinmek istediğim hastalık tedavilerinin nasıl olacağından çok; sözlük anlamını da paylaştığım tedaviyi nasıl algıladığımızdır. Kelime manasına çıkmamalıyız. Neden böyle diyorum, çünkü çoğunluk bir tedavi yöntemi öğrendiği zaman sürekli onu, yahut birkaç tedavi yöntemi öğrendiği zaman, kuşlardan örnek vermem gerekirse, hasta olan 1 canlıya, bildiklerinin hepsini biranda uygulamasıdır yahut bir iki gün arayla: Mantar tedavisi, kuruma tedavisi, soğuk algınlığı tedavisi. Elimizde olsa ayağı kırıldı ondan üşüyor diye alçıya alacağız arkadaşlar, nedir bu hoyrat tutum.

Beni burada çoğunluk tanır, acemi ve heyecanlı zamanlarımı da bilir. Fakat, hiçbir zaman ne veterinerin üzerine söz tanıdım(veteriner alanınıza uygun bilgili olmalı) ne de 1 adet kuşuma 10 adet tedaviyi 3 günde uyguladım. Benim heyecanım sürekli soru sorma şeklinde baskındı.

Şunun unutulmaması gerekiyor, burada çoğunluğumuz tecrübeliyiz, evet. Lakin veteriner değiliz. Yardımcı olmaya, anlattıklarınız üzerinden, çalışıyoruz. Bunun böyle de devam edeceğini düşünüyorum.

Herkesin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi, tedavilerde de uygulama şekillerimiz farklı da olabilir. Bu olağan bir sonuçtur fakat herhangi bariz bir hastalığın tedavisi de değişiklik gösteremez, sadece uygulama farklıdır o da hayvanımızın bünyesine göre değişir, yahut hayvanımızdaki hastalığın dozuna göre doz ayarlanır. Yalnız burada sizlerin yapmış olduğu hatalardan yalnız bir tanesinin örneğini vermem gerekirse; elimizdeki canlara fazlaca yahut çeşitli antibiyotik uygulamanızdır. Bu elimizdeki canı kaybetmemize yahut büyük deformasyonlara sebep olmamıza neden olur. Yahut da basit, minik bir üşütme içinde direk 5-10 günlük bir antbiyotik tedavisine girilmesinden de bahsedebilirim, örnekler çoğalacaktır.

Gerekli durumlarda kullanılan antibiyotikler, arkasından probiyotik ve vitamin takviyesi gerektirir çünkü antibiyotik insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bünyeyi zayıflatır, zarar verir. Olabildiğince bu zararı azaltmamız gerekirken, çoğaltmak yersizdir.

NOT: Veterinerler, veterinerlik fakültesinden diploması olan sağlıkçılardır, özellikle üstünde durmak istiyorum ki petshoplar değildir.

Hayırlı, sağlıklı canlar dilerim.

Çok haklısınız hocam, güzel bir yazı olmuş iyi hobiler...

Burda önemli olan kuşların yeteri kadar bakımına özen gösterip hasta olmasının önüne geçmek.Hasta olduktan sonra bünyeleri zayıf olduğu için bazen o hastalığı yenmek büyük mücadele emek istiyor.İlk önce tedbirini alman gerekir hastalıkla mücadele etmenin en basit yoludur.Hasta olduysa da aman geçer demeyip erkenden tanı-teşhis- tedavi yapılmalı.
Antibiyotik kuvvetli bir ilaçtır fazla kullanımı insanın bile bünyesini bozar bu küçük canlılara etkisi daha büyüktür.Bu yüzden bu tür ilaçları kullanacaksanız bilinçli ve dozajlarına dikkat ederek olmalıdır.Bu tür ilaçların yan etkisini azaltmak için gerekli takviyeler mevcut gerek vitamin olsun gerek probiyotik olsun ulaşılması zor ürünler değil.Yine son zamanlarda Greenvet firmasının birçok hastalıkta destek olarak kullanılabilecek çeşitli ürünleri mevcut.
Ayrıca bu güzel yazı için teşekkürler

Burda önemli olan kuşların yeteri kadar bakımına özen gösterip hasta olmasının önüne geçmek.Hasta olduktan sonra bünyeleri zayıf olduğu için bazen o hastalığı yenmek büyük mücadele emek istiyor.İlk önce tedbirini alman gerekir hastalıkla mücadele etmenin en basit yoludur.Hasta olduysa da aman geçer demeyip erkenden tanı-teşhis- tedavi yapılmalı.
Antibiyotik kuvvetli bir ilaçtır fazla kullanımı insanın bile bünyesini bozar bu küçük canlılara etkisi daha büyüktür.Bu yüzden bu tür ilaçları kullanacaksanız bilinçli ve dozajlarına dikkat ederek olmalıdır.Bu tür ilaçların yan etkisini azaltmak için gerekli takviyeler mevcut gerek vitamin olsun gerek probiyotik olsun ulaşılması zor ürünler değil.Yine son zamanlarda Greenvet firmasının birçok hastalıkta destek olarak kullanılabilecek çeşitli ürünleri mevcut.
Ayrıca bu güzel yazı için teşekkürler
Bende teşekkür ederim, güzel bir açıklama olmuş.

Yolunda olan bir durum için zaten tedavi gerekmez, artı destekler ise önemlidir bu konuda; bu konu hakkında olabildiğince paylaşım yapıp, konu açmaya gayret ediyorum. Ulaşabilmek adına bir faydamız olsun. İyi forumlar dilerim.

Maalesef bu forumda karşılaştığımız hastalıkların çok büyük bölümü, yeterli hijyenin sağlanamamasından kaynaklanıyor. İnsanlar ısrarla, pislik rahatsız edici hale gelmeden temizlik yapmıyor, ne olduğu belli olmayan yemleri kullanıyor ve saklama koşullarına dikkat etmiyor. Viral rahatsızlıklar ve yeni getirilen kuşlardan kaynaklananlar haricinde neredeyse bütün hastalıkların sebebi bakım koşullarına dikkat edilmemesi.

Maalesef bu forumda karşılaştığımız hastalıkların çok büyük bölümü, yeterli hijyenin sağlanamamasından kaynaklanıyor. İnsanlar ısrarla, pislik rahatsız edici hale gelmeden temizlik yapmıyor, ne olduğu belli olmayan yemleri kullanıyor ve saklama koşullarına dikkat etmiyor. Viral rahatsızlıklar ve yeni getirilen kuşlardan kaynaklananlar haricinde neredeyse bütün hastalıkların sebebi bakım koşullarına dikkat edilmemesi.
Zaten yukarıda da tedavinin kelime manasını ekledim ben de, aklıma gelen ilk anlamı sözlük anlamıdır o da hastalıktan iyileştirme yönüdedir. Diğer anlamları da iyi duruma getirme, yani elimizdeki koşulları güzel bir şekilde sağlamaktır. Tedavi sadece hastalık manasında kullanıldığında sözlükteki ilk anlama göre müdahale tabiki yapılır, onun haricinde tedavi hasta olmayan kuş için de gereklidir ve bu da şöyledir: Bakım.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Geri