petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

tehlike! kumrular pencereye yuva yapıyor.

Konusu 'Doğada Yaşayan Tüm Kuşlar' forumundadır ve SefaKaraa tarafından 2 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. SefaKaraa
    Gizli

SefaKaraa Guest

merhabalar arkadaşlar. yıllardır camın önüne bulgur , pirinç çeşitli gıdalar koyarak kumru serçe gibi kuşları besliyordum. bu sene kumrular camın önüne yuva yapmaya çalışıyor ama büyük bir sorun var. evimiz 1.katta yuva yapmaya çalıştıkları yer bahçeye bakan cam. ve bahçeyi kendi mekanı olarak belirleyen bir kedi var.pencere mermerine zıplayabiliyor ve bazen evin içine bile geldiği oluyor. ne yapacağıma karar veremedim. kuşları koruma altına almak istiyorum çünkü böyle şeylerin bereketine inanırım. kedinin bahçeye nerden girdiğini biliyorum kapatabiliriz ama onuda mekanından alıkoymak istemiyorum. bana bir çare :D
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]

2. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    benim pencere önüne de ısrarla 3 gündür yapmaya çalışıyor fakat topladığı her şeyi rüzgar götürüyor balkona yapsa hiçbir sorun yok ama pencere önünde ısrarcı acaba bende balkona yem koysam veya yuva niyetine bir şey koysam işe yarar mı bilgisi olan var mı bu konuda

3. SefaKaraa
    Gizli

SefaKaraa Guest

ben çocukken bizimde balkona yapıyolardı balkon dolabının üstüne. çocuk aklıyla tırmanıp 1 kere yumurtasını elime almıştım kuş saldırınca korkudan elimden düşürdüm. 4-5 sene sonra balkonu camla kapattılar bizimkiler. kuşlarda gelemedi. şimdi bi çare bulamazsam yine gidecekler malesef.

4. Yusuf ŞANLI
    Gizli

Kumrularin yuva yapmasi cok guzel ama kuluckaya yatmaya baslaynca cami acmamanizi tavsiye ederim cok kucuk sefaf renkte bitleri oluyor ve direk eve giriyor cok kotu kasindiriyor ozelliklede evde cocuk varsa cok dikkat etmelisiniz

5. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    bende istiyorum aslında balkona yuva yapsa yavruların gelişimlerini hergün seyretmek harika olacak

6. kralsado

kralsado New Member

Beğenileri:
    0
    Sürekli yiyecek verdiğinden kumrular pencereye alışmış ve güvenli yer olduğunu sanarak yuva yapmaya karar vermişler. Herkesin farklı görüşü olabilir ama bence oraya yuva yapmalarına izin verme. Kediler tam bir kumru ve güvercin düşmanıdır. Anne ve babalarını yakalamasa bile yavruları çıktığında büyük ihtimal öldürecektir. Kuşlar sizin pencere olmasa bile illaki yuva yapacak bir yer bulur.

7. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    bunu hiç düşünmemiştim.

5 - 6 sene önce bizim dükkana can havliyle bir yabani güvercin girmişti hayvanın acı çektiği her halinden belliydi saklandığı yerden çıkardığımızda vücüdunun her yerini kenelerin sardığını görmüştük. Şimdi o da aklıma geldi siz bunu söyleyince iştiyakım köreldi şimdi :)

8. SefaKaraa
    Gizli

SefaKaraa Guest

pencerenin dışına 30x30 şekline malzemeyle kapatıcam. yani duvar ve mermerle beraber kuşların olduğu yeri kutu içerisine almış olucam. dışarı doğruda kedinin çıkamayacağı bişeyler yapmam lazım.

9. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    hayata geçerse gelişmeleri bizde görmek isteriz

10. SefaKaraa
    Gizli

SefaKaraa Guest

peki şu şekilde birşey yapsam nasıl olur. pencerenin en üst kısmına bi tahta koysam bu dal parçalarını onun üzerine bıraksam kedinin çıkamayacağı bir yükseklik. üstünüde kapatırsam sorun olmaz herhalde ?

11. Okan Şenol

Okan Şenol Active Member

Beğenileri:
    1
    hiç elleme derim,ne güzel kendilerine güvenli bir mekan bulmuşlar,illada bişey yapmak istiyorsan,yavrular uçtuktan sonra yap

12. SefaKaraa
    Gizli

SefaKaraa Guest

bana kalsa sıkıntı yok da. şimdi onlar kediyi görmediler aşağıya bakıp. kedide bunları fark etmedi. şuan çalı çırpı topluyolar. şimdi yaptım yaptım. iyice yerleşirlerse hiç bişey yapamam. eski masanın çekmeceleri var. o çekmecenin içine koyup çekmeceyide yukarı camla demlerin arasına asıcam. üst taraf zaten pencerenin duvarı kapatıyor üstlerini. kabul ederlerse sıkıntı yok. etmezlerse başka yere yuva yapıcaklar mecbur. telef olmasın hayvanlar.

13. CNK TC

CNK TC New Member

Beğenileri:
    4
    Bu kumrular motorla giderken ya kafama sıcıyor ya üstüme bunun belirtisi sizce nedir ? Bir kerede martı sıctıydı talih kuşu derler ama ugurlu gelir derler ama bence değil.

14. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0

Kumru için çöplerin uçmamasını sağlayacak şekilde küçük bir bariyer yapmıştım ve kumru sonunda yuvasını tamamlayıp yatmaya başladı henüz yumurta var mı görmedim ama dün akşamdan beri hiç kalkmadan yatıyor. İnşallah yavrularını görmek te nasip olur

15. Serkan KILINÇ

Beğenileri:
    0
    bence yuva yapmalarına izin verme kedi yer çünkü görürse

16. nixmare

nixmare New Member

Beğenileri:
    0
    Kediyi yakala çok uzak bir semte bırak gitsin kedi her yere uyum saglar sorun olmaz .)

17. Mustafa DURAN

Mustafa DURAN New Member

Beğenileri:
    0
    6. kattayım sıkıntı olmaz :)

18. Burak BİLGİN

Beğenileri:
    0
    yuva yapmalarına izin verme onlarda daha yüksek biyere inşşa ederler.böylece vicdani bakımdan rahat olursunuz..

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. kuşun pencereye yuva yapması