Karadeniz Pet

Tek Muhabbet Kuşum Yumurta Attı

• Konbuyu başlatan pckobat
  • Başlangıç tarihi
P

pckobat

Guest
Merhabalar,
Tek baktığım dişi muhabbet kuşum yumurta attı. 3,5 yaşlarında falan 3-4 aylıktan itibaren tek baktım. Şu anda üretmeye çalışmak mantıklı bir hareket olur mu? Yoksa onu hiç yormamalı mıyım? Çok seviyorum Pıtırcığı ve onun için olumlu olacaksa üretmeye çalışmak isterim. İlginiz için teşekkürler şimdiden...

Kızgınlık yumartasıdır, eş almanız daha iyi olabilir, yavru alırsınız yani.

Peki kuşumun huyları çok güzel yanına erkek aldıgım da kızgınlık v.s dönem hariç genel olarak huylarında degişme olur mu? Kaç yaşında bir erkek almalıyım en az...

Yaş konusunda fazla bilgim yok sizi de yanıtlamak istemem yani ustadlarımız yaş konusunda daha iyi bilgi verirler zaten fakat huylarında değişme görebilirsiniz, konuşuyor ise konuşmayı bırakabilir ben kendi kuşum dan örnek vereyim aynı şekilde kızgınlık yumurtası oluştu, yanına eş aldım, beni ısırmayan kuş şimdi beni ısırır oldu. Yani size eskisi gibi yakın olur mu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yaş konusunda fazla bilgim yok sizi de yanıtlamak istemem yani ustadlarımız yaş konusunda daha iyi bilgi verirler zaten fakat huylarında değişme görebilirsiniz, konuşuyor ise konuşmayı bırakabilir ben kendi kuşum dan örnek vereyim aynı şekilde kızgınlık yumurtası oluştu, yanına eş aldım, beni ısırmayan kuş şimdi beni ısırır oldu. Yani size eskisi gibi yakın olur mu bilmiyorum.

O zaman eş alma durumunu iptal edeyim. Çok iyi huylu bir kuş böyle mutluyuz :)

kardeşim kuşunuza 1,5 / 2 yaşında erkek kuş almanızı tavsiye ederim. bende de konuşan erkek muhabbet var yavrusunu çok aldım hiçbir değişiklik olmadı. değişiklik konuşmaya başladığı an yani 3 aylıktan 5 aylığa gelinceye kadar konuşan kuşa eş alındığında konuşmayı unutuyor eğer konuşan kuş 1 yaşını geçtiğinde eş alırsanız hem konuşur hem sizle ilgilenir hem de dişiyle uyumlu olup yavrusunu alırsınız erkek kuşta bir değişiklik olmaz. yine normal hayat ortamını ona sunarsınız bırakın uçsun hatta dişi ona eşlik etsin o size geldiğinde dişinin de gelmesini sağlamaya bakın .

Kızgınlık yumurtası o yüzden eş alın bence ama evcilse eşe biraz zor alısa biliyo güvendiğiniz bir üreticiye götürün erkek kuşların yanına salın hangisi ile anlaşırsa onu alın eşini kendisi secsin yani :)

kuşa göre değişir ama bence de bu yaştan sonra başka bir kuşa alışıp eş tutması yavru yapması zor.

Bulunduğu şehirde pek bir üretici yada petshop yok. Şu anda okuduğum şehirde bir erkek bulup götürebilirim. Ama oda çok sağlıklı olmaz heralde nasıl yapsam bilemedim. Onun için ne olumlu olacaksa onu tercih etmek isterim. Bende şahsen onun yavrularını almak isterim ama alacagım erkek onunla anlaşamazsa benim için üzücü olur...

3.5 yaşlarındaysa hiç kafanı yorma o dönemde zor erkek beğenir,seninle mutluysa yani sen ben ona yeterim böyle çok mutluyum diyorsan alma derim :)

hocam 1 ay kadar önce benim tek kuşum da yumurta yaptı. buraya konu da açmıştım hatta. yabancı siteler de dahil olmak üzere bir çok siteden araştırdım. fikir aldım. kızgınlık yumurtası denilen şey aslında bir hastalık vs. değil normal bir durum fakat bunun kronikleşmesini engellemek lazım. yani her gün arka arkaya yumurtlayıp 17-18 yumurta yapmaması lazım. eş almak kronik yumurtlama sorununu bitirmez eşli kuşlarda da görülebilir.

kuşunuz ilk iki yumurtasını arka arkaya iki gün yapıp ondan sonra iki günde bir yumurtlar. ilk yumurtalara bakmayabilir veya kırabilir fakat sonrakilere kuluçkaya yatmaya başlar. yumurtalarını almayın altından, almak kuşun kuluçkasını tamamlamak için alınan yumurtalar yerine sürekli yenisini yapmasına neden olur. gün ışığını azaltın ki üreme mevsimi geldi diye sürekli yumurtlamaya başlamasın 12 saat gece uykusunu sağlayın. sırtını falan sevmeyin o da yumurtlamasını tetikler, kafesindeki aynayı, oyuncakları çıkartın, bunlar da kronik yumurtlamayı tetikleyen şeyler. kalsiyum almasına dikkat edin, yumurtlarken kalsiyum kaybederler. kronik yumurtlama bir süre sonra yumurta tıkanmasına sebep olabilir veya kuş sürekli yumurtlamaktan çok yorgun düşebilir. son yumurtayı yaptıktan 19-20-21 gün sonra sıkılır yumurtalardan, yavru olmadığını anlar o zaman alabilirsiniz. o bırakmadan almayın yumurtaları.

Geri