Karadeniz Pet

Tele Yapışık Uyuma/Tele Kenetlenme/Asılı Kalma

Ali Alp ÇOŞAN

Emektar Üye
Arkadaşlar bu aralar çok fazla kuşum tele yapışıyor,uyurken kendini tele kenetleyip öyle uyuyor nesi var gibi konular görüyorum önceden daha az görüyordum ama hep beklediğim konular arasındaydı.Bi açıklık getirip size bunu sunayım dedim ;
Nedir bu nasıl birşeydir?
p931c.jpg

10xF8CT.jpg

Bu durum kuşunuzun size kafeste ters giden birşeyler var,yada ortamı beğenmedim sanki biri beni çekip alacak gibi güvende değilim deme şeklidir.
Neden Kaynaklanır?
1)Stres altında olma
2)Güvensizlik
3)Kafeste/ortamda birşeylerin ters gitmesi
4)Tünek değişimi/tüneklerin güvenilirliğini kaybetmesi(Kırılma eskime gibi)

Üstteki sorun gözüken resimlerde gördüğünüz gibi tünekler plastik kuşlarda genelde bundan şikayetçidir.Aynı fayansın üzerinde yeni ayakkabıyla yürümek gibi cıyk cıyk ses çıkar kendiniz kendinize kızarsınız..Kuştada öyle plastik tünek güvensizdir kuş kendini rahat hissetmez kendini tele yapıştırır.
Ortam değişimi=Stres.Kuşu çok hırpalamış yormuş korkutmuş iseniz veyahut kafesini değiştirdiyseniz bunu yapabilir.
Yeni eleman vakaası=Yeni gelen üyelerde burası neresi stresi olur bunu yapabilir,aynı şekilde kafese yeni gelen bir kuş yüzünden kafesin as sahibi ürküp tele yapışabilir.
Nasıl kurtuluruz,ilacı nedir?
Tüneklerinizin sağlam ve tahta olduğundan emin olun.(Tahta tünek tırnak uzamasını kontrol altına alır)
Kafesi sürekli rahatsız eden makina sesi çocuklar vs olmadığına emin olun.
2-3 gün dinlenme süresi verin ortama alışsınlar.
Bu konu bu forum hariç hiçbir sitede açıklık getirilmemiş bir konudur.İlk kez benim klavyemden bu forumda açıklanıyor yanlış bilmiyorsam :) Alıntı yapıyorsanız lütfen kaynak belirtin.İyi günler..

Son düzenleme:
Helal olsun sana..

konu için teşekkürler benim gibi bu sorunu yaşanlar için iyi olucak başka forumlardada yok ilk konu galiba ilk resimde benim alıntı yaparlarsa kuşlarım ünlü olur :D

Paylaşım Gayet Net ve Hepsi Doğru Şeyler . Aklımdakileri Yansıtmışsın. Teşekkürler.

Eline emeğine sağlık Alp, işte ben buna paylaşım derim ;)

konu için teşekkürler benim gibi bu sorunu yaşanlar için iyi olucak başka forumlardada yok ilk konu galiba ilk resimde benim alıntı yaparlarsa kuşlarım ünlü olur :D
Bakarsınız diğer yerlerde alıntı yapar ünlü olur gerçekten :) Sizin kuşunuz olduğunu belirteme mi istermisiniz?
Sağ olasın kardesim
Önemli değil abi
Paylaşım için teşekkürler
Eyvallah umut kardeşim :)
Paylaşım Gayet Net ve Hepsi Doğru Şeyler . Aklımdakileri Yansıtmışsın. Teşekkürler.
Teyit ettiğinize sevindim,birde arkadaşlar abiler eklemek istediğiniz varsa onlarıda yazabilirsiniz :)
Eyvallah bende de bu problem vardi.
Önemli değil
Eline emeğine sağlık Alp, işte ben buna paylaşım derim ;)
Teşekkürler enes abi :)

bizim goştiğin yanına dişi getirdiğimde birkaç gün oda böyle uyudu ortam değişti tabi sonra geçti korkulacak bir durum değil

Bendede aynı problem vardı plastik tüneği değiştim ağaçla normale döndü kuşş
ben genelde yavru kuşların bunu yaptığını sanıyordumm..
birde bir sitede daha okumuştum bu şekilde kuş intiharda edebiliyormuş..

bizim goştiğin yanına dişi getirdiğimde birkaç gün oda böyle uyudu ortam değişti tabi sonra geçti korkulacak bir durum değil
Dediğiniz gibi korkulacak bir şey değil ama kuşunuzun sizinle sizi tanımasa bile iletişime geçtiği bir durum ''yanlış giden birşeyler var'' demesidir :)
Sizinki yeni eleman yeni ortam vakasıı olmuş :)
Bendede aynı problem vardı plastik tüneği değiştim ağaçla normale döndü kuşş
ben genelde yavru kuşların bunu yaptığını sanıyordumm..
birde bir sitede daha okumuştum bu şekilde kuş intiharda edebiliyormuş..
Böylece tahta tüneğin önemide pekiştirildi :) Her kuş yapabilir bunu yeterki ters birşeyler olsun.Aynı zamanda stres dediğiniz üzere ölüme götürebilir.Bu kanser hastalığı gibi,kanserle savaşan insana ümid verilir neşe kazanması sağlanır huzur kazandırılır yoksa kendini saldığında gider...Kuştada öyle kuş strese girer sorunlarına çözüm bulamazsa(Misal tek kuş olarak alınır hiç ilgilenilmezse) kuş kendini salar ve hasta olur ölür hatta kendini tele bile çarpabilir ölmek için.Duygusal hayvanlar bunlar :)

Dediğiniz gibi korkulacak bir şey değil ama kuşunuzun sizinle sizi tanımasa bile iletişime geçtiği bir durum ''yanlış giden birşeyler var'' demesidir :)
Sizinki yeni eleman yeni ortam vakasıı olmuş :)

Böylece tahta tüneğin önemide pekiştirildi :) Her kuş yapabilir bunu yeterki ters birşeyler olsun.Aynı zamanda stres dediğiniz üzere ölüme götürebilir.Bu kanser hastalığı gibi,kanserle savaşan insana ümid verilir neşe kazanması sağlanır huzur kazandırılır yoksa kendini saldığında gider...Kuştada öyle kuş strese girer sorunlarına çözüm bulamazsa(Misal tek kuş olarak alınır hiç ilgilenilmezse) kuş kendini salar ve hasta olur ölür hatta kendini tele bile çarpabilir ölmek için.Duygusal hayvanlar bunlar :)

Kesinlikle katılıyorum yani bir çeşit intihar diye biliriz..

Moderatör tarafında düzenlendi:
vallaha sayende bir anda araştırırken gördüm ben normal bir şey sanmıştım ama değilmiş şimdi denemeleri yapıyorum bakalım neden rahatsız oluyor ona bakıcam ona göre değiştiricem birde normal tahta tünekleri nerde bulabilirm internetten

Tahta tünekleri internetten petshop sitelerinden alabilirsiniz ama kargo ücretine değmez,yaknınızdaki bir petshoptan alabilirsiniz 1-4 lira arası fiyatı var