petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Tenezzül edip cevap vermeyen site yöneticilerine teşekkürler

Konusu 'Dilek, İstek, Öneri ve Şikayetleriniz' forumundadır ve onder tarafından 30 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    benzer konular defalarca açılmış bende bilmediğimden kuşlarımın ırkını sordum ancak 2 gündür cevap yazan yok!
    foruma katılanların cevap vermeleri kendi isteklerine bağlıdır kimse bişey diyemez ama sitede moderatör yada yönetici konumundakilerin sorulara cevap vermemesi çok ilginç!

sakız ve gloria bunu beğendi.
  2. Alihan Didinir

Beğenileri:
    13
    sana katılıyorum dostum ilgileri çoğu paylaşıma az

3. Kamen

Kamen Well-Known Member

Beğenileri:
    252
    Irkın sizin için önemi nedir?

4. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Hiç bir önemi yok sadece merak.
    Bende bu foruma bilmediklerimi öğrenmek için üye oldum ama gördüğüm burada bir grup oluşmuş kendi halinde.
    kuş üreticisi değilim satma gibi bi derdimde yok sadece evimde bir çift kuşum var onlara bakmaya çalışıyorum.
    bilmediklerimi de öğrenmeye çalışıyorum hepsi bu.

5. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    İstediklerine ilgi gösteriyorlar bence ama bu yanlış. bu foruma niyeti kuşlarını pazarlamak değilse çoğu kişi bilgi öğrenmek kuşlarıyla ilgili birşeyler paylaşmak için katılıyor.
    ama gördüğüm durum hoş değil.

Alihan Didinir bunu beğendi.
  6. Nevzat Samet BAYKAL

Nevzat Samet BAYKAL Active Member
    Yönetici

Beğenileri:
    77
    Merhaba sayın "onder";
    Evvela şunu söyleyim. Forumda yer alan moderatör/yönetici pozisyonlarının görevi forumda düzeni sağlamak. Yani sanıldığının aksine forumda sorulan her soruya ya da sorulara yanıt vermek değil. Eğer akvaryum hobisiyle ilgilendiyseniz ya da içinizde ilgilenen ilgilenmiş olan varsa ismini söylemeyeceğim ama herkesin bildiği Türkiye'nin en büyük akvaryum sitesi var. Oradan örnek vereyim biraz. Orada da yöneticilerin görevi sorulara cevap vermek değil düzen sağlamak. Üyeler orada kendi aralarında tartışarak sonuca ulaşıyorlar ve ben o sitenin bir üyesi olarak bu zamana kadar yönetici neden konulara cevap vermiyor diye bir serzeniş görmedim. Olmaması da doğal çünkü tüm bunlar yöneticinin/moderatörün görevi değil. Elbetteki moderatör/yönetici pozisyonumuz dışında kuş hobisiyle uğraşan insanlarız ve forumda açılan konulara bilgimiz, ilgimiz ve zamanımız el verdikçe yanıtlar veriyoruz. Şahsen ben yanıt verirken kuş besleyen biri olarak cevap veriyorum, bir yönetici/moderatör olarak değil. Öte yandan benim de bilmediğim bazı şeyler olabilir ya da sürekli aynı şeyin sorulmasından ve aynı sorulara sürekli cevap vermekten bıkıp usandığım zamanlar olabilir ki gayet normal. Ayrıca sorulan soruyu da anlamsız bulabilirim. Cevap vermeyebilirim. Ayrıca ve ayrıca zamanım da olmayabilir. Sonuçta hepimizin özel hayatı, ailesi, işi gücü var. Tüm bu sorumlulukların yanında da kısıtlı zamanımız var ve herhangi bir maddi destek almadan tamamen gönüllü olarak bu işi yapıyoruz. Dolayısıyla böylesi bir özveriyle çalışan moderatör/yönetici arkadaşları itham etmek bence ağır ve kırıcı. İstediklerine cevap veriyorlar istediklerine vermiyorlar sözleriyle ifade ettiğiniz ve sanki bir "adam kayırmacılık" varmış kanısı doğuran iddianız bence yersiz. Moderatör/yönetici arkadaşlarım elinden geldiğince her konuya yanıt veriyorlar. Bazen gözden kaçabiliyor ya da yönetici arkadaşın yanıt vermeye zamanı olmayabiliyor ya da daha başka gerekçeleri olabilir. Daha başka gerekçeler konusunda kendimden örnek vereyim. Mesela ben sizin konunuza cevap vermedim; çünkü kuşumun ırkı ne sorusuna bir kuş besleyen olarak pek cevap vermiyorum. Bunun bir kaç gerekçesi var. En önemlilerinden birisi şu: Herkesin yerli, çek, hollanda, slovak, kırma dediği hatta abartarak tropikal, izmir diyenlerin bile olduğu sınıflandırma tamamen keyfi ve uluslararası literatürde olmayan bir sınıflandırma. Uluslararası sınıfladırmayı da hemen söyleyeyim. Temel olarak iri ırklar söz konusu olunca İngilizler var ve daha vasıflı olarak da show (şov), exhibition (sergi/gösteri kuşu) dedikleri kuşlar var. Geri kalanlar ufak ırklara mensup ve normal muhabbet kuşu olarak adlandırılıyor. Kaldı ki show, ingiliz dediğimiz kuşların hepsi normal muhabbet kuşlarından türetilmiş kuşlar. Doğada show veya ingiliz diye kuş yok. Uzun yıllar sonucunda üreticiler mutasyonları seçici biçimde geliştirerek bu ırkları üretmişler. Ayrıca ırklar arasında geçişkenlikler de var. Çok ufak bir kuştan iri bir kuş da çıkabilir. Çok iri bir kuştan ufak bir kuş da çıkabilir. Öte yandan bu çek, yerli hollanda vs. sınıflandırması keyfi çünkü ticari bir amaç güdüldüğünden aynı kuş başka kişinin eline geçince ismi değiştirilerek daha vasıflı olarak sunulabiliyor nedense. Ben bunu çok defa deneyimledim. Benim normal muhabbet kuşu dediğim ve çok da iri olmayan kuşlarımdan daha küçük kuşların çoğu insan tarafından hollanda diye tanımlandığını gördüm. Özetle kuşunuz show veya İngiliz değilse literatürde normal muhabbet kuşu olarak nitelendiriliyor diyerek bu birinci gerekçeyi sonlandırayım. İkincisi ise şu bir gerçektir ki fotoğraftan kuşların ırk tayini o kadar kolay yapılamaz. Varsayalım ki bu benim uluslararası literatürde olmadığını söylediğim uydurma adlar doğru olsun. Fotoğrafta kuşun neye göre çek, hollanda, yerli olduğunu anlayacaksınız. Fotoğrafa baktığınızda bariz olarak ayırıcı özellikler olmalı. Örneğin kafa ve kuyruk yapısından show diyebilirsiniz ama söz konusu olan boyutlara göre bir sınıflandırma olunca neyin ne olduğunu nasıl anlayacaksınız. O yüzden fotoğraflar üzerinden kuşumun ırkı ne diye sormak show ve ingilizler söz konusu olmadıkça çoğu zaman anlamsız ki zaten bu çek, hollanda vs. sınıflandırmasını doğru bulmuyorum ve uluslararası literatüre aykırı.
    Biraz uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın. Daha sayfalarca şey yazabilirdim ama konuyu uzatmamak adına yazmıyorum. Umarım kimseyi kırmamış ve meramımı anlatabilmişimdir. Keyifli, sağlıklı hobiler dilerim.

7. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    738
    cevap konusunda hiç kimsenin bir birinden üstünlüğü farkı yoktur. Tüm yönetim ekibi benim de olduğum gibi sivil hayatta yaşantıları var 7/24 forum a bakamıyoruz bazen 2-3 gün üst üste pc yi hiç açamadım bile oluyor fakat bilgilerimiz dahilinde karşılıksız olarak herkeze elimizden geldi kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz forumumuzun 1. amacı öğrenmek öğretmek paylaşımlarda bulunmak. herkez istediği gibi eleştiride yorumda bulunabilir fakat burası bir aile ortamı , en azından yönetim olarak öyle görüyoruz. paylaşımınızın link ini atarsanız yardımcı olmaya çalışırım

8. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Hocam 15gundur siteye giriyorum ve bu soruyu ne ilk soran benim nede son soran olucam :)
    Size onlarca ornek cikartirim ama siz bnden iyi biliyosunuz.
    Eger diyosaniz yonetimin sorulara cvp verme zorunlulugu yok foruma girenlerin zaten yok, ne anladim ben bu isten sorular havada kalacaksa soru sormanin anlami nedir?

9. Nevzat Samet BAYKAL

Yönetici

Beğenileri:
    77
    Sayın "onder";
    Ben sizin sorduğunuz soruyu bu sitede soran yok diye birşey söylemedim. Cümlelerimi lüften dikkatli okuyun. Başka bir siteyi örnek verdim. Evvela bu hatanızı düzeltelim.
    Evet forum sitelerinde sorulan sorulara yöneticilerin cevap verme zorunluluğu yoktur. Lütfen bir açın bakın moderatör/yönetici nedir diye. Forumun hiçbir yerinde moderatör/yönetici kuş uzmanıdır ve sorulan her soruya yanıt verir demiyor. Moderatör/yönetici forumda düzeni sağlar. Gözlemlediği eksiklikleri, hataları, teknik sorunları forum admin'ine söyler. Soruna çözüm üretilebiliyorsa üretilir. "Eger diyosaniz yonetimin sorulara cvp verme zorunlulugu yok foruma girenlerin zaten yok, ne anladim ben bu isten sorular havada kalacaksa soru sormanin anlami nedir?" cümleniz ise oldukça nezaketsiz ve sizin "forum nedir?", "site nedir?", "moderatör/yönetici nedir?" konularındaki bilgisizliğinizden kaynaklanıyor. Olsun. Görevimiz bilgi vermek. Ben bilgi verdim. Siz de araştırırsanız öğrenirsiniz. Bundan sonra hatalı yargılarınız/vargılarınız olursa bu bilgisizlikten kaynaklanmayacak. :)
    Ayrıca onca şey yazdım. Tüm iddianızı çürütecek düzgün, kimseyi kırmayacak bilgilendirici cümleler kurdum. Kendi açımdan ve moderatör arkadaşlarım açısından neden cevap verilmemiş olabileceğine dair yanıtlar verdim. Kahraman Bey kendi gerekçesini açıkladı. Ama siz sanki bir ton lafı ben söylememişim, Kahraman Bey mazeretini sanki iletmemiş ve yardım edeceğim dememiş gibi hala aynı şeyi söylüyorsunuz. Hiç hoş değil ve ben bunda benim gösterdiğim iyi niyete karşılık bir iyi niyet görmüyorum. Hiç kusura bakmayın.
    Bazı şeyleri tekrarlayayım. Burası hiç bir ticari amacı olmayan tamamen gönüllü faaliyet gösteren, çeşitli insanların bir araya geldiği, gönüllü olarak paylaşımlarda bulunduğu bir yer. Yöneticiler de dahil olmak üzere kimsenin hiç birşeye cevap verme zorunluluğu yok. Zaten size moderatör/yönetici nedir diye açıklama yapmıştım. Zorunluluk yok çünkü gönüllüğün esası budur. Gönüllü olan insan sayısı da onların katkıları da azalırsa bu site yürümez. Bu gerçek buna birşey demiyorum. İtiraz ettiğim nokta ise sizin zorunluluk iddianız. O yüzden sitenin sahibi Alp Bey sitenin resmi sahibi ben olabilirim ama site hepimizin diyor. Ama siz tam tersi bir noktadan olaya bakıp tüm iyi niyetli açıklamalara ve mazeret bildirip yardım etme önerilerine kulağınızı tıkayıp yanlış bildiğiniz birşeyi doğru olarak dikte ediyorsunuz. Sanki biz para alıp hizmet sunan bir firmayız da size hizmetinizin karşılığını vermemişiz gibi davranıyorsunuz. Yanında da nezaketsizlik ve itham cabası oluyor. Nezaketli, emeğe saygılı biri sadece 2 gündür işimi, gücümü bırakıp sizi ciddiye alıp bilgilendirme çabam karşısında, Kahraman Bey'in hiçbir zorunluğu olmadığı halde mahçup olup mazeret bildirme ve yardım etme önerisi karşısında biraz olsun utanıp, hatasını kabul eder. Kusura bakmayın ama ben sizde hiçbirini göremedim. Üzülerek söylüyorum ki yanlış bildiğini doğru olarak dikte edip üste çıkma çabası gördüm.
    Şunu da tekrarlayım. Bizler gönüllü insanlarız. Ailemizden, işimizden, başka şeylerden arttırdığımız zamanları paylaşım amaçlı burada harcayan insanlarınız. 24 saat klavyenin başında durup da aman biri cevap yazsın da hemen cevap vereyim diyen insanlar değiliz. Zaman kısıtlı ve hayat kısa. Yapılacak işler çok. Sadece 2 konuyu takip edip cevap vermek ne kadar süre gerektiriyor bilmiyorsunuz anlaşılan. Bu sitede de sadece siz yoksunuz. Yüzlerce üye ve bir sürü soru soran insan var. Biraz matematik hesabıyla durumun vehameti herhalde anlaşılır. Ayrıca herşeyi bilmek diye de birşey yoktur. Bilmediğimiz, yeni karşılaştığımız onca şey var. Bu hobide son yoktur. Bu hobi bir sürteçtir. Tıpkı yaşamın kendisi gibi. Hep bilmediğimiz, yeni şeyler çıkacaktır. Öğrenme hayat boyudur. Tüm bunların yanında bilmediğimiz bir soruya ya da cevap vermeyi uygun bulmadığımız bir konuya cevap vermek zorunda da değiliz. Bizler insanız. Tercihlerimiz, özgürlüklerimiz olmalı ve bunlar saygı görmeli. Cevap vermek ya da vermemek de bu saygı duyulması gereken tercih ve özgürlükler arasına giren bilesiniz. Köle ya da makine değiliz. Köleliğe de karşıyım ayrıca. Peşinen ekleyim. Lütfen biraz emeğe ve insana saygı rica ediyorum.

10. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Sorulari okumaynlarin yazdiklarini okumaya bnde tenezzul etmedim roman yazar gibi uzatmissin:)
    En azindan sunu gordum soruyu okumayanlar elestiri olunca okuyup cevap yazmaya tenezzul ediyorlar.

11. Koray DANIŞMAZ

Koray DANIŞMAZ Süper Moderatör
    Yönetici Altın Üye

Beğenileri:
    73
    Merhabalar bizde herkes gibi bu foruma gönüllü olarak katıldık. Bizde gecimimizi sağlamak için çalışıyoruz uyuyoruz kendimize vakit ayiriyoruz kuş profesyonelleri değiliz herseyi bilmiyoruz zaten kim bilir ki . Forumda gördüğümüz her konuya cevap vermiyoruz çünkü burası siz sorun yöneticiler cevaplasin platformu değil burasi bilen bilmeyene göstersin anlatsın heycanlarimizi duygularımızı yeri gelsin uzuntulerimizi paylaşalım platformu. Lütfen daha yapıcı olalım yıkıcı olmak zaten kolay.iyi forumlar

Nevzat Samet BAYKAL bunu beğendi.
  12. Nevzat Samet BAYKAL

Yönetici

Beğenileri:
    77
    Bektaşi de demiş ki "Edep ya hu!" Ne güzel de demiş.

13. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Farkindayim gordugunuz her konuya cvp vermediginizin
    anlasilan ilk defa sizi elestiren biri cikti bak buna cevap yazmaya karsinmadiniz roman yazan bile var :) demekki zamanla ilgili sikinti yok

14. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Bu arada katuliyorum biraz edep lazim size

15. aztec

aztec Active Member

Beğenileri:
    60
    Burada çok ciddi emek harcayıp insanlara yardımcı olmaya çalışan yöneticiler var. Elbet herkesin kusuru olabilir, orası ayrı mevzu. Ama verdikleri çaba için saygıyı hak ediyorlar. Bu tabi burada emek verip yönetici olmayanlar için de geçerli.

Reynassa ve Kahraman KÖROĞLU bunu beğendi.
  16. Koray DANIŞMAZ

Koray DANIŞMAZ Süper Moderatör
    Yönetici Altın Üye

Beğenileri:
    73
    Teebiyesizlestin ama bak insan gibi tartisirsin tamam anlarım ama sen uzattın bunu yönetici olarak değil kişi olarak yazıyorum ben senin mesajına bilerek cevap vermedim tamam art niyetliyim baktım sensin cevap yazmadım oldu mu istediğin sorunların çözüldü mu şimdi tamam miyiz

17. Nevzat Samet BAYKAL

Yönetici

Beğenileri:
    77
    Koray Bey boş verin. Ben bir şiir buldum. Onu paylaşayım. Olacak O Kadar programındaki gibi tam yerine rast geldi manzara koyduk hesabı.

Cahil ile yola gitme

Cahil ile dava güden,
    Onca ilme yazık eder.
    Birde tutup yola giden,
    Hüsranlığın azık eder.

Böbürlenir ona, buna,
    Kahır gelir sonra sana,
    Hiç bir sırrı verme ona,
    Dost güvene kazık eder.

Kusurunu hep hoş görsen,
    Yollarına halı sersen,
    Kalbin dahi ona versen,
    Kıymet bilmez bozuk eder.

Şunu anla ilmin safı;
    Cahil bilmez sözü, lafı,
    Söyleyerek eder gafı,
    Koyar tef`e muzik eder.

Durmuşoğlu bakın ne der;
    Bildiğini öğüt eder,
    Kim`ki gelmiş, cahil gider,
    Kendisine yazık eder.

Hüseyin Durmuş

Cihat Türkmen bunu beğendi.
  18. Bozo-27

Bozo-27 Member

Beğenileri:
    1
    Neden bu üyeye karşı art niyetlisiniz ?

19. Kamen

Kamen Well-Known Member

Beğenileri:
    252
    Ben bile bu hobide çok yeni ve acemi olmama rağmen ırkı kılı tüyü nedir sorularına ifrit oluyorum.
    Kaldı ki yöneticiler siteyi her gün okuduklarından aynı sorulardan bıkmışlardır.
    O gün yine siteminiz üzerine ırk tespiti için gerekli fotoğrafları yüklemeniz gerektiğini söyledim.
    Kuş konacağı yeri bile bilirken insanda durması gereken yeri bilmelidir.
    Lütfen bu tanrınıza bir son veriniz.

20. onder

onder Member

Beğenileri:
    23
    Bana bunu yazan terbiyeli ben terbiyesiz :)
    Yazan arkadas madem sozu biliyorsun kendinde uygulamasini yap da bir anlami olsun. Hala hakaret eden sensin ben degil.
    Bu arada tekrarliyorum elestiri olunca nasil cevap yaziyosunuz!!
    Lutfen sorularada gerekli ilgiyi gosterin

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş