Karadeniz Pet

Tırnak çıkması, kanat düşmesi.

muselman

Meraklı Üye
Arkadaşlar hikaye assagida yazıyor ama ilgisini çeken okur asıl bana soruların cevabı lazım.

1.Kuşun (erkek) bir kanadı (sağ) sürekli aşağı düşüyor. Kuyruk altına. Ikide bir kaldırıyor ama yine düşüyor. Uçmasında hiç bir sorun yok, aksine güzel ucuyor. Kimse bi yere felan çarpmadı diyor. Ne olabilir?

2. Kuşun ön tırnağa zilin teline takılıp kopmuş. 2 Hafta geçmiş daha birsey görünmüyor. Yenisi çıkarmı?

----- kuşun geçmişi -----

Bundan 2 ay önce int görüp aldığım bir çift kuş vardı. Erkek baya mantar olmuştu. Bakan kişi acemi olduğundan kuşları alıp kurtaralım diye düşündüm ama ne kadar doğru yaptım bilmiyorum. Şimdi nereden başlayacagim bilmiyorum umarım anlaşılır bir şekilde ifade edebilirim.

Erkeğin gagasinda ayaklarında mantar vardı. O kadar ilerlemiştiki. Gaga kenarlarında 0.5 büyüklüğünde kabuk olmuşmuş hiç durmadan kasiniyor ve resmen ayaklarını kemiriyordu. Kafasının üstünde tüy eksikti. Dışkısi tüyde yapışıktı. Dişi ye göre çok kirliydi.

Eve getirdikten sonra hiç birşey yapmadım. 2 gün gözlemledim.

Dişi temizdi hemen ayırdım. Elimde banyo yaptırdım. (5gün) Krem ile ilaç tedavisi uyguladım.ondan 5 gün sonra mantar gitti. Besin desteği verdim. Erkek 1 ay içinde yeni doğmuş gibi oldu.

Şimdi buraya kadar hikaye bu ama sorun şuki:

Eşi bu süreç içinde diğer bi kuşum ile eşleşti. yinede ben onların yanına koydum. Bunu sürekli kovaladılar. Bende kardeşime verip yemeğini suyunu eksik etme dedim ve bugün gittimde 2 yukarıda bahsettigim sorun ile karşılaştım. Şuan cok üzgünüm.

Son düzenleme:
Geçmiş oldun. Tırnak düştüyse bir daha çıkmıyor maalesef ancak çok büyük bir eksiklik değil. Uçmasında son yoksa kanadını bir yere çarpmış olma ihtimali yüksek. Gece korkup kafes teline de çarpmış veya sıkıştırmış olabilir. Geçecektir 15 güne..

Sağol levent hocam,

Her soruya yetişiyorsun maşallah.

Kanat teleklerinde eksik olabilir bundan dolayı düşürüyor olabilir diğer kuşa gelince demekki kimse sizin gibi itina göstermiyor ve o sizinle mutlu bence geri alıp başka bir kafeste besleyin

Kanat teleklerinde eksik olabilir bundan dolayı düşürüyor olabilir diğer kuşa gelince demekki kimse sizin gibi itina göstermiyor ve o sizinle mutlu bence geri alıp başka bir kafeste besleyin
Aslında dün alıp gelmeyi düşünüyordum. Bu erkek diğerlerinden ayrı kalınca acayip ötmeye başlıyor hatta ciyakliyor. Kuluçka döneminde olan kuşların dikkatini dağıtacagini düşünerekten getirmedim nasıl olsa eski çifti. :)))

Geri