Karadeniz Pet

Tırnak kesimi

pitt83

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşumun tırnakları biraz rakılmaya başladı ama tırnak uçlarında hiç beyazlık yok komple koyu renk. İlk aldığımda uçlarındaki beyaz kısımdan kesmelisin koyu kısımda sinir var canlarını acıtır diye okumuştum tıpkı bizim tırnaklarımız gibi. Ama bunun ucunda beyazlık yok ne yapmalıyım acaba ?

dikkatli baktığında damar görürsün tırnakda o kısımı kesmemen lazım göremiyosanda en ucundan çok az birşey kesebilirsin ama görmeden yapmak riskli olur

Nacizane tavsiyem tırnak kesmeyiniz. Kafeste yoksa tahta tünek, zımparalı tünek bulundurun. Kesilen tırnak kanar da mikrop kaparsa (Yüksek bir ihtimal) parmaklarının çürüyüp düştüğünü görürsünüz. İlk kuşuma petshop bunu yapmış, kanatlarını da kesmişti. Ne o parmaklar geri geldi ne de kanatlar.

dikkatli baktığında damar görürsün tırnakda o kısımı kesmemen lazım göremiyosanda en ucundan çok az birşey kesebilirsin ama görmeden yapmak riskli olur

damarı tırnağın başlangıcında görüyorum ama işte sonu koyu renk olduğu için göremiyorum. Sanki ilk kestiğimde tırnağının uçları beyaz renkliydi yanlış mı hatırlıyorum acaba?

damarı tırnağın başlangıcında görüyorum ama işte sonu koyu renk olduğu için göremiyorum. Sanki ilk kestiğimde tırnağının uçları beyaz renkliydi yanlış mı hatırlıyorum acaba?

o zaman yavruymuştur.bazı kuşlarda büyüdükçe koyulaşır tırnak

Milimetrik sadece ucundaki sivriliği alın yeter. Takılmaz o zaman. Hem kanama vs. korkusu da yaşamazsınız. Hem de fazla kesmediğinizden hayvan tutunma zorluğu çekmez. Ben kendim kesiyorum kuşumun tırnağını. 5 kere kestim Allah'a şükür hiç kanatmadım kanatmam da. Dediğim gibi damarı bile işin içine katmayın tırnak makasının ucuyla sadece bir milimlik bir kesişle tırnağın ucundaki sivriliği alın.

Milimetrik sadece ucundaki sivriliği alın yeter. Takılmaz o zaman. Hem kanama vs. korkusu da yaşamazsınız. Hem de fazla kesmediğinizden hayvan tutunma zorluğu çekmez. Ben kendim kesiyorum kuşumun tırnağını. 5 kere kestim Allah'a şükür hiç kanatmadım kanatmam da. Dediğim gibi damarı bile işin içine katmayın tırnak makasının ucuyla sadece bir milimlik bir kesişle tırnağın ucundaki sivriliği alın.

Aynen öyle yaptım hiç bi sorun çıkmadı çok şükür. Teşekkürler :)