Karadeniz Pet

Tırnak kesimi

Sher Locked

Yeni Üye
Merhaba,

Ağaç tünek kullanmama rağmen muhabbet kuşumun tırnakları çok uzadı her yere takılmaya başladı. İnternetten iyice araştırıp kendim kesmeye karar verdim. Abim kuşu tuttu ama ayakları başı sürekli kıpırdadı durmadı hiç. Sıcakta fazla sıkmak da istemedi tabi ben de kazaya uğrar diye cesaret edip kesemedim.

Sizce kuşçuya mı götüreyim yoksa veterinere mi? Veterinerlerin de kuştan anlamadığını söylüyorlar. Bir arkadaş buraya da yazmıştı kuşumun ayağını kanattı veteriner diye.

Dostum bu konuyu bugun biraz araştırdım da sana şöyle diyeyim.
Doğadaki kuşların da mesela tırnakları uzuyor fakat hiç afedersin eşek kadar bir tırnak gördün mü hayır , çünkü kuşlar uzadıkları zaman kemiriyorlar tırnaklarını kesmeyi bilmiyorsanız ellemeyin.
Çünkü kuşların tırnaklarının içinde küçük bi damar var mazallah orayı keserseniz kuş kan kaybından 1-2 saat içinde ölecektir dikkatli olunuz.

Dostum bu konuyu bugun biraz araştırdım da sana şöyle diyeyim.
Doğadaki kuşların da mesela tırnakları uzuyor fakat hiç afedersin eşek kadar bir tırnak gördün mü hayır , çünkü kuşlar uzadıkları zaman kemiriyorlar tırnaklarını kesmeyi bilmiyorsanız ellemeyin.
Çünkü kuşların tırnaklarının içinde küçük bi damar var mazallah orayı keserseniz kuş kan kaybından 1-2 saat içinde ölecektir dikkatli olunuz.
Dostum iyi hoş söylüyosun da doğada bulunduğu ortamla evdeki ortam bir değil ki. Doğada zaten ağaçların tepesindeler evdeki gibi sadece tek bi tüneğe konmuyorlar illaki tırnakları törpüleniyodur bi şekilde o yüzden tırnakları eşek kadar uzamıyodur tahminimce. Kuşun kendine zarar vermemesi için tırnakların bi şekilde kısaltılması gerekiyor. Daha bugün yazmış bi arkadaş kuşumun ayağı tüle takıldı tırnağı koptu diye. Ben de bu yüzden tedirginim.

Tedirginliğini anlıyorum.
Doğayla ev ortamı tabi bir değil ama tırnakları oyle torpulenmez kı pek yinede ellemeyin derim bilmiyorsanız.
Kuşunuzu alıp ayagına bakın bi ıcınde bı damar var tırnagın kendınıze guvenıyorsanız kesın ama onlarda tırnaklarıyla tutunuyor aklınızda olsun