Karadeniz Pet

tıs tıs ses çıkarıyor ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar erkek kuşum arada bir tıs tıs ses çıkarıyor. bazen dişi de yapıyor aynısını..peş peşe boğazına bir şey takılmış gibi. hapşuruyor desem su falan fışkırmıyor tıs tıs yapıyor boğazını temizlemeye çalışıyor sanki.. genelde yem yedikten sonra yapıyor acaba yem boğazına mı takılıyor ki ?

rahatlama işarati diye biliyorum ama ustalar daha iyi bilir

pek rahatlama gibi değil ama nasıl ifade edeceğimi de bilemedim öksürmek mi hapşurmak mı ? bu esnada kafasını da sallayıp tıs tıslıyor boğulcak sanıyorum :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:12 -->-> Daha önceki mesaj 01:32 --

ya arkadaşlar ben cevap alabilmek için ne yapmam lazım ? hiç mi kimsenin başına böyle bir şey gelmedi hiç mi kimsenin bir şey bildiği yok yapmayın allah aşkına. kaçtır konularıma cevap alamıyorum cevap verenlerden Allah razı olsun ama çoğu kişi de konuyla alakasız şeyler yazıyor. bir bilen yazsın durum vahim olabilir.

Kardeş benim kuşda yapiyodu .. Eğer agzini açıp açıp kapatiyosa solunum yolu sorunu oldugunu biliyorum ama her kuş yapar onu halsiz degilse tunekte rahat ise sıkıntı olmaz allahin izniyle benim kuslarda yapiyo onu ....

Son düzenleme:
Ben bu durumu kendi yaşadığım kuşda gördüm. Bu haraket ilk erkeğimde oldu. O zaman tekti. Bu tıslama haraketinden sonra kuşum kusmaya başladı. Sonra kesildi. Ben o zaman tecrübesizdim. 7-8 ay sonra dişi kuş aldım yavru. Oda 1 ay önce erkeğin yaptığı tıslama seslerini çıkardı. Sonra kafa salladı. 1-2 gün sonra baktım o da kusmaya başladı. Bende biraz araştırdım şu sonuca vardım. Kuşlar kusmayı öğrenmek adına solunum ve sindirim yollarını kontrol etmeyi öğrendikleri. Şimdi kuşlarım canavar gibi. Önceden sadece erkek kusardı dişiye. Şimdi karşılıklı yapıyorlar. Yakında yavrularım olunca inş. ona kusar anne.

Eğer sizin kuşda 4-5 aylık civarı ise benim teorim budur.

Benim kusumda yem yerken 1 kere tis diye bir ses cikariyor ve bu haraket kafasini olabildigince one cekerek tis diyor bu durumu arastirdim ve petshopa sordum aldigim yanitlar kuslarin ogutmek icin onceden yedigi yemleri sonra agzinda yemesidir ama bu tis sebebi yavru kuslarda daha fazla goruluyor bir zarari yok kusa fakat yeni yeni ogutmeyi ogrendiyiymis.Ben bunu yavrular oldugunu anladim yanlis olabilir gunahi petshop cunun :D:D

Kardeş benim kuşda yapiyodu .. Eğer agzini açıp açıp kapatiyosa solunum yolu sorunu oldugunu biliyorum ama her kuş yapar onu halsiz degilse tunekte rahat ise sıkıntı olmaz allahin izniyle benim kuslarda yapiyo onu .... eger foto atarsan ustalar daha iyi anlar .

eyvallah kardeşim sağol ama bu ağzını açıp kapatmak değil tıs tıs diyorum evet anlaşılması zor ama bir insan hapşururken sessizce hapşurur kimse duymaz tıs diye ses çıkar ya öyle bir şey gibi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:01 -->-> Daha önceki mesaj 10:59 --

Ben bu durumu kendi yaşadığım kuşda gördüm. Bu haraket ilk erkeğimde oldu. O zaman tekti. Bu tıslama haraketinden sonra kuşum kusmaya başladı. Sonra kesildi. Ben o zaman tecrübesizdim. 7-8 ay sonra dişi kuş aldım yavru. Oda 1 ay önce erkeğin yaptığı tıslama seslerini çıkardı. Sonra kafa salladı. 1-2 gün sonra baktım o da kusmaya başladı. Bende biraz araştırdım şu sonuca vardım. Kuşlar kusmayı öğrenmek adına solunum ve sindirim yollarını kontrol etmeyi öğrendikleri. Şimdi kuşlarım canavar gibi. Önceden sadece erkek kusardı dişiye. Şimdi karşılıklı yapıyorlar. Yakında yavrularım olunca inş. ona kusar anne.

Eğer sizin kuşda 4-5 aylık civarı ise benim teorim budur.

açıklayıcı yorumun için sağolasın @Murat AYDEMİR ama benim kuş zaten 2 yaşlarında ve baba.. yem kusmayı anneyi doyurmayı vs biliyor. bu sanki boğazına yem takılmıştı boğazını temizlemeye çalışır gibi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:04 -->-> Daha önceki mesaj 11:01 --

Benim kusumda yem yerken 1 kere tis diye bir ses cikariyor ve bu haraket kafasini olabildigince one cekerek tis diyor bu durumu arastirdim ve petshopa sordum aldigim yanitlar kuslarin ogutmek icin onceden yedigi yemleri sonra agzinda yemesidir ama bu tis sebebi yavru kuslarda daha fazla goruluyor bir zarari yok kusa fakat yeni yeni ogutmeyi ogrendiyiymis.Ben bunu yavrular oldugunu anladim yanlis olabilir gunahi petshop cunun :D:D

Eyvallah ByUgur teşekkürler cevap için. benim durum en yakın senin anlattığına benziyor. yem yedikten sonra yapıyor ve bir kaç defa ard arda. ve hemen su içmeye gidiyor. kuş yavru değil 2 yaşında umarım öğütmek için yapıyordur. kötü bir şey olmasından endişe ediyorum çünkü hiç durmadan tıs tıslıyor ve boğulcak diye korkuyorum. sizin kuşunuzda herhangi bir sorun olmadı değil mi ?

Son düzenleme:
Geçen yaz benim kuşunda başına gelmişti ama kış olduğundan beri görmedim bir daha yaptığını. Bilen birisi cevap yazarsa iyi olur.

benim kuşum tıstıs diye öksürüyor nadiren yulaf yerken yapıyo bu öksürmeyi benimki biraz obur da yulafı biri bitmeden diğerini yer o yüzden oluyor amasizin kuşlart belki solunum hastalığı olabilir

Benim erkek kuşda yapıyodu yazın yapardı şuan kuluçkada daha hiç görmedim.bi banyo yaptırın belki kendi çözebilir 1,2 defa yaptırın ceyranda koymayın.

benim kuşum tıstıs diye öksürüyor nadiren yulaf yerken yapıyo bu öksürmeyi benimki biraz obur da yulafı biri bitmeden diğerini yer o yüzden oluyor amasizin kuşlart belki solunum hastalığı olabilir

benimki de yem yerken yapıyor. ve izlenimlerime göre de çok hızlı yem yediği zamanlarda yapıyor. misal dışarda geziyor geziyor kafese girip yeme saldırınca ya da yavrularını beslediği dönemlerde hızlı hızlı yemlemeye çalıştığı zamanlarda. erkek kuşum da solunumla ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. teşekkür ederim.

benimki de yem yerken yapıyor. ve izlenimlerime göre de çok hızlı yem yediği zamanlarda yapıyor. misal dışarda geziyor geziyor kafese girip yeme saldırınca ya da yavrularını beslediği dönemlerde hızlı hızlı yemlemeye çalıştığı zamanlarda. erkek kuşum da solunumla ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. teşekkür ederim.

o zaman hep oburluktan bunlar :D

http://m.youtube.com/watch?v=ebjpTwnCb8c ALıntıdır ama buradaki gibi değil mi ? Kardeşm çift kuşlarım var arada sırada aynısnı yapıyor sanki hapşurursun ya o ilk andakı tıs dıye ses yaparak sıkıntı yok söylim yani birşey olmadı daha kuşlara Bi abime sormuştum sıkıntı olmaz demişti

http://m.youtube.com/watch?v=ebjpTwnCb8c ALıntıdır ama buradaki gibi değil mi ? Kardeşm çift kuşlarım var arada sırada aynısnı yapıyor sanki hapşurursun ya o ilk andakı tıs dıye ses yaparak sıkıntı yok söylim yani birşey olmadı daha kuşlara Bi abime sormuştum sıkıntı olmaz demişti

evet hareketleri bu kadar şiddetli olmasa da buna yakın şekilde davranıyor. birde ses çıkarıyor işte. üstteki arkadaşında dediği gibi oburluktan sanırım. çok hızlı yediğinde oluyor.

Geri