petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Topallama - Aksama, Ayak Bacak ve Problemleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bilgi Bankası' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    Topallama genellikle bir ya da iki bacağın tümüyle veya kısmen kullanılamaması şeklinde görülür.

Nedenleri:

* Tırnakların aşırı uzaması: Tırnakların; çok uzuması durumunda, parmağın ilk boğumunun yükselterek yüzeye tutunmayı engellemesi ya da yana doğru kıvrılmaları nedeniyle tutunamayı zorlaştırması nedenleriyle topallama belirebilir. Tırnaklar kısaltılmalı ya da aşındırıcı tüneklerle (genelde ağaç tünek, zımparalılar sağlıklı değildir) problem çözülmeye çalışılmalıdır.

* Artrit: Genellikle yaşlı veya uygun olmayan tüneklerde yaşayan kuşlarda görülür.

* Stafilokok Enfeksiyonları

* Ayak Enfeksiyonu: Ayaktaki bir iltihaplanma topallamaya neden olabilir. Ayak muhtemelen şişmiş ve sıcak olacaktır. Antibiyotikli dıştan sürülen merhem tedavi için uygundur.

* Kırık / yaralı ayak ve bacaklar

* Bacak ve tırnak çıkıkları

* Beslenme yetersizliği (dengesiz beslenme)

* Tümörler (Çoğunlukla böbrek tümörleri bacaklardaki sinirlere ve kan damarlarına baskı yapar.)

* Kafa veya belkemiği yaralanmaları: Bacaklara sinir mesajlarının gönderilmesini engeller.

2. Kadir SEZGİN

Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Çok güzel yazılar paylaştınız. Hepsi yararlı kaynaklar. Siz yazdıysanız bir şey diyemem ama yazmadıysanız keşke kaynak gösterseydiniz. Normal bir üye yapsa pek sorun olmaz ama yönetici olarak kaynak göstermemek, bu sitede var olan özgün kaynakların başka sitelere geçmesini meşrulaştırıyor bence. Kaynak göstermek hem örnek teşkil eder hem diğer sitelere karşı etik değerimiz artar. Ayrıca yazılar çok işe yarayacak ona ayrı bir teşekkür ederim.

3. RoaringLion

RoaringLion New Member

Beğenileri:
    0
    hocam ben kızımın tırnaklarını keserken kanattıydım yanlışlıkla bir daha ayağını güzel kullanamadı iyileşir mi ki zamanla acaba

#3 RoaringLion, 11 Mayıs 2015
    Son düzenleme: 23 Kasım 2016
  4. evrim

evrim New Member

Beğenileri:
    0
    merhabalar,bizim muhabbet kuşumuz 9 yaşında.ayaklarında problem var.problem de şu şekilde, normalde bir ayağın arkada durması gerekiyorken önde duruyor bu da onun rahat duramamasına sebep oluyor . tüneğinde daha az sorun yaşıyor normal bir şekilde ayırabiliyor ..bazı sitelerde şişlik varsa viks sürün demişler ama nasıl anlaşılır bilmiyorum.bir de ben onun hiç tırnağını kesmedin ondan da olabilir mi? fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum.

5. alpdna

alpdna Administrator
    Administrator

Beğenileri:
    138
    değerli bilgiler için çok teşekkürler.

6. Oktay123

Oktay123 New Member

Beğenileri:
    0
    Bütün siteyi tek tek inceldim ama iki gun gün önce aldığım kuşuma benzer bişey bulamadım 2 ayağını birden geceye kadar bi yukarı bi aşağı oynatıyor bunu sürekli yapıyor anlamadım dan dolayı endişe duyuyorum. Yemesinde içmesin de problem yok arada otuyo aynasıyla oynuyoynuyo ama ayakları sürekli ole

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. ayagı topallayan muhabbet kusuna ne yapılır www.muhabbetkusu.com.tr